Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak postępować z ZSEiE?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak postępować z ZSEiE?."— Zapis prezentacji:

1 Jak postępować z ZSEiE?

2 W listopadzie w szkole odbędzie się bezpłatna zbiórka ZSEE.
Przystępujemy do ogólnopolskiego konkursu szkół dotyczącego zbiórki elektrośmieci. W listopadzie w szkole odbędzie się bezpłatna zbiórka ZSEE. Prosimy o przygotowanie zużytego lub nieużywanego sprzętu elektryczno – elektronicznego. Chrońmy wspólnie nasze środowisko lokalne. Pozbądźmy się odpadów elektrycznych i elektronicznych. Zachęcamy do zaangażowania się w zbiórkę tak, aby jak najmniej odpadów elektrycznych trafiało na nielegalne wysypiska śmieci lub do naszych lasów. Oddawane urządzenia nie mogą mieć usuniętych intencjonalnie elementów elektronicznych oraz okablowania (przyjmowany będzie każdy sprzęt jednak powinien on być w miarę kompletny). Sprzęt z którego w sposób zamierzony usunięto elektronikę nie będzie nam wliczany w masę całkowitą oddanych urządzeń . Wykaz sprzętu poniżej:

3 Elektrośmieci to wszystkie zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (ZSEE), działające kiedyś na prąd lub na baterie. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają bardzo szkodliwe substancje. GRUPY PRODUKTOWE OBJĘTE USTAWĄ O ZSEE: Wielkogabarytowe urządzenia AGD * urządzenia chłodnicze * lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, mikrofalówki * zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, elektryczne urządzenia grzewcze * urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne Małogabarytowe urządzenia AGD * odkurzacze, maszyny do szycia, maszyny dziewiarskie * żelazka, tostery, frytownice, rozdrabniacze, miksery * młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała  np. * suszarki, depilatory, golarki, szczoteczki * zegarki, zegary i inne czasomierze, wagi

4 Sprzęt oświetleniowy Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy *kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video * gry video, komputerowo sterowane urządzenia do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, wiosłowania, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, * automaty uruchamiane monetą, banknotem (pieniądzem papierowym), żetonem lub innym podobnym artykułem Przyrządy do nadzoru i kontroli * czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny * komputery, drukarki, mysz, monitor, klawiatura, laptopy, notepady, kopiarki, kalkulatory, terminale, faksy, telefony, komórki

5 Sprzęt audiowizualny * radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video * dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne Narzędzia elektryczne i elektroniczne * wiertarki, piły, maszyny do szycia * urządzenia do skręcania, mielenia, piaskowania, przemiału, piłowania, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania, składania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna,  metalu * narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ, śrub lub podobnych zastosowań * narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań * urządzenia do rozpylania, rozprowadzania, rozpraszania lub innego typu nanoszenia cieczy lub substancji gazowych innymi metodami * narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych

6 Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005r każdy zużyty sprzęt (zwany ZSEE) powinien trafić do odpowiednich firm zajmujących się ich przetwarzaniem. Sprzęt ten w Zakładzie Przetwarzania jest sortowany a następnie demontowany. Ze zdemontowanych urządzeń usuwa się w pierwszej kolejności elementy niebezpieczne, takie jak kondensatory PCB czy baterie. Wszystkie elementy zostają poddane procesowi recyklingu, gdzie odzyskuje się z nich poszczególne frakcje, takie jak plastiki, metale, styropian i inne.

7 5 zasad postępowania z ZSEE:
Nie wyrzucaj! (kara do 5000zł) Oddawaj ZSEE do punktu zbierania lub do sklepu (przy zakupie nowego sprzętu). Nie demontuj sam! Nie chomikuj! Oszczędzaj energię i surowce!

8 Na produktach przeznaczonych do recyklingu umieszczony jest znak przekreślonego kosza na śmieci. Oznacza to, że produkt nie powinien być wyrzucany do śmietnika wraz z innymi odpadami.

9 Skutki wyrzucania elektrośmieci:
Rtęć ze stłuczonej świetlówki może przedostać się do organizmu człowieka wraz ze skażoną wodą, powietrzem lub pożywieniem. Około 75% wchłoniętej rtęci zatrzymywane jest przez organizm i kumuluje się głównie w nerkach i wątrobie. Jej szkodliwy wpływ odbija się na ośrodkowym układzie nerwowym, a działanie jest bardzo trwałe. Stany chorobowe związane z jej toksycznym działaniem to bezsenność, zawroty głowy, zmęczenie, stany depresyjne, osłabienie pamięci, zaburzenie koordynacji ruchów, ostrości wzroku i słuchu oraz drżenie rąk.

10 Związki bromu – stosowane są w komputerach
Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne. Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.

11 PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt. R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu. Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.


Pobierz ppt "Jak postępować z ZSEiE?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google