Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELEKTROŚMIECI i ZUŻYTE BATERIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELEKTROŚMIECI i ZUŻYTE BATERIE"— Zapis prezentacji:

1 ELEKTROŚMIECI i ZUŻYTE BATERIE
Problem naszego świata

2 Czym są elektrośmieci ? Elektrośmieci (czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.  Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD. 

3 Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach:
Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki itp. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, zegarki itp. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, aparaty telefoniczne itp. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, instrumenty muzyczne itp. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, żyrandole itp. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia , narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania itp. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki itp. Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii i inne elektryczne urządzenia medyczne Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, panele kontrolne itp. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty 

4 Jak prawidłowo pozbyć się elektrośmieci ?
Zgodnie z zapisami Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, elektrośmieci można bezpłatnie oddać do sklepu lub hurtowni przy zakupie nowych urządzeń, bez względu na markę, w proporcji 1 do 1, czyli np. telewizor za telewizor, pralkę za pralkę. Na produktach przeznaczonych do recyklingu umieszczony jest znak przekreślonego kosza na śmieci. Oznacza to, że produkt nie powinien być wyrzucany do śmietnika wraz z innymi odpadami. Za wrzucenie zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych do śmietnika lub porzucenie na łonie natury grozi kara grzywny nawet do 5 tys. złotych.

5 Dlaczego elektrośmieci szkodzą?
Rtęć Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania. 2. Związki bromu Powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne. 3. Kadm Zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze. 4. PCB Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt. 5. R-12 Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu. 6. Azbest Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.

6 Sprawdź, gdzie możesz oddać swoje elektrośmieci w TYM odnośniku.
Co można z nimi zrobić? Elektrośmieci można bezpłatnie oddać w punktach zbierania elektrośmieci. Twoje elektrośmieci trafią do zakładu przetwarzania, gdzie nastąpi bezpieczny demontaż sprzętu.  Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.

7 Co można uzyskać z starego komputera ?

8 Poddając recyklingowi komputer i monitor o łącznej wadze 27 kg uzyskamy w kg.:

9 Ratujmy naszą planetę. Musimy zacząć działać. Zanieczyszczenia już dają się nam odczuć.

10 …Nie pozwólmy aby nasze dzieci narzekały na przyszłe środowisko


Pobierz ppt "ELEKTROŚMIECI i ZUŻYTE BATERIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google