Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiany Klimatyczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmiany Klimatyczne."— Zapis prezentacji:

1 Zmiany Klimatyczne

2 Zmiany Klimatyczne-co to takiego?
Zmiany klimatyczne to wariacje w globalnym klimacie Ziemi lub w jej regionach, przez dany okres czasu. Opisuje zmiany średnich stanów atmosfery lub warunków pogodowych w czasie (skala czasowa rozciąga się od dekad do milionów lat). Zmiany te mogą zachodzić pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych, a także, od niedawna, pod wpływem człowieka. W bieżącym użyciu, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska, termin "zmiana klimatu " często odnosi się jedynie do postępujących zmian w dzisiejszym klimacie (na przykład wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi, znany jako globalne ocieplenie lub efekt cieplarniany).

3 Przyczyną zmian klimatycznych są :
1. Naturalne zachwiania w klimacie i środowisku naturalnym Ziemi: Klimat nie jest stabilny sam w sobie (dotyczy to ilości opadów, średniej temperatury, ilości dni słonecznych i wielu innych mierzalnych składników klimatu). Zmiany w środowisku naturalnym, między innymi zlodowacenia, ruchy oceanów i zachwiania warunków pogodowych (na przykład dekada suszy może spowodować ekspansję pustyń i trwałe osuszenie klimatu), także mogą przynieść zmiany w klimacie. Lodowce jednak przez ostatnie stulecie nie są w stanie wyrównać w zimie ilości lodu straconej podczas lata. 2. Poza klimatyczne czynniki prowadzące do zmian klimatu: gazy powodujące efekt cieplarniany, zachwiania orbity, wulkany, chwiejne warunki na Słońcu. 3. Działalność człowieka: Największym problemem klimatycznym spowodowanym działalnością człowieka jest teraz wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Industrializacja, globalizacją, użycie ziemi, nawadnianie, rolnictwo, wycinanie lasu spowodowały gwałtowny wzrost tego gazu. Zmiany klimatu znamy już od epoki lodowcowej, mierzymy temperaturę od 1000 lat. Człowiek musi być ostrożny!

4

5 Topnienie lodowców Ze wzrostem średnich globalnych temperatur ma związek kolejny przejaw zachodzących zmian: topnienie lodowców. Nie tylko coraz krótszy jest okres, w którym rzeki i jeziora skute są lodem, nie tylko coraz mniejsze połacie Ziemi pokrywa w czasie zimy śnieg. Coraz cieńszy staje się również lądolód, pokrywający obszary Arktyki, a także powszechnie następuje redukcja lodowców, znajdujących się poza rejonami polarnymi.

6 bezbronne zwierzęta zginęły??
Chcesz, żeby te bezbronne zwierzęta zginęły??

7

8 Kilka ważnych informacji
* Istnieje naturalny efekt cieplarniany generowany przez chmury. Najważniejsze gazy cieplarniane to para wodna, dwutlenek węgla, metan, tlenek azotu N2O i ozon. * Od czasów pre-industrialnych stężenie dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu wzrosło odpowiednio o 30%, 145% i 15%. * W przeciągu ostatnich 100 lat średnia temperatura Ziemi wzrosła o 0.3 – 0.6 °C * W tym samym okresie czasu poziom mórz i oceanów wzrósł o cm.

9 Statystyki

10

11

12

13

14

15 Prezentację przygotowały :
Aleksandra Mosler i Katarzyna Staszczyk


Pobierz ppt "Zmiany Klimatyczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google