Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiem co jem! Michalina Grabowska (16lat) 1b

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiem co jem! Michalina Grabowska (16lat) 1b"— Zapis prezentacji:

1 Wiem co jem! Michalina Grabowska (16lat) 1b
IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Swojska 6, POZNAŃ

2 Piramida żywienia

3 Złe nawyki żywieniowe Na samopoczucie, zdrowie i urodę wpływają nawyki żywieniowe. Niby wiemy, że w diecie powinien królować błonnik, czyli warzywo i owoc pięć razy dziennie . Z domu wybiegamy często bez śniadania, po drodze kupujemy zapychacze w postaci ciastek i drożdżówek, ewentualnie przyrządzamy kanapki z pszennego pieczywa.

4 Jedzenie ma służyć nam, a nie odwrotnie!
Dlatego tak ważne jest świadome odżywianie, czyli wiedza co, kiedy i ile jeść, by być zdrowym. Dobrej jakości produkty to podstawa, ważne jest również kiedy i ile jemy. Warto zadbać, by nasza dieta była zrównoważona, tak pod względem ilościowym oraz jakościowym. Istnieje żywność, która nie odżywia. To dania gotowe, przemysłowo przetworzone.

5 4 razy U Umiarkowanie- lepiej jeść mało, a często.
Urozmaicenie-aby nie dopuścić do powstania niedoborów niezbędnych pierwiastków, należy w codziennym jadłospisie uwzględnić zarówno produkty zbożowe, warzywa i owoce, a także mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Co ważne, zasada urozmaicenia powinna dotyczyć każdego posiłku.   Uregulowanie- regularne pory posiłków pozwalają przygotować się naszym narządom trawiennym. Unikanie- zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, i produktów obfitujących w cholesterol. 

6 Kilka zasad Jedz spokojnie, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwaj pokarm, zanim go połkniesz. Jadaj regularnie (usprawniasz w ten sposób pracę jelit), 4– 5 posiłków dziennie. Jedz często i nakładaj sobie małe porcje Unikaj gazowanych napojów, smażenia na tłuszczu, razowego pieczywa oraz mleka(jeśli nie tolerujesz laktozy). Jedz dużo warzyw i owoców. Jadaj kasze i brązowy ryż (cenne źródło błonnika). Spędzaj aktywnie czas.

7 Zachowania prozdrowotne
Unikanie używek - czyli alkoholu czy narkotyków, papierosów. Zwyczaje żywieniowe - czyli jedzenie większej ilości warzyw i owoców, zmniejszenie ilości zjadanych tłuszczów zawierających cholesterol itp. Pozytywne praktyki zdrowotne - ćwiczenia fizyczne, mycie zębów, odpowiednia higiena otoczenia i samego siebie Regularne wizyty kontrolne u lekarzy pierwszego kontaktu i stomatologów, samokontrole.

8 Korzyści aktywności fizycznej
Zmniejszenie ryzyka otyłości Zmniejszenie ryzyka chorób serca Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego Wzmocnienie mięśni i kości Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie

9 Podsumowanie W zasadzie niemożliwy jest powrót do przeszłości, gdy pokarm był pożywieniem w stu procentach naturalnym. Musimy znaleźć zdrowy balans między naturą a tym, co dyktuje nam kultura spożywania. Produkuje się to, co ludzie chcą jeść, lub to, co się ludziom wmówi, że chcą jeść Jakąkolwiek dietę sobie wymyślimy, wszystko pójdzie na marne, jeśli nie nauczymy się w ciągu dnia jeść regularnie.

10 Koniec Dziękuję za uwagę 
Źródła: zwierciadlo.pl Sztukaodzywiania.pl lekko-i-przyjemnie.blogspot.com


Pobierz ppt "Wiem co jem! Michalina Grabowska (16lat) 1b"

Podobne prezentacje


Reklamy Google