Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa."— Zapis prezentacji:

1 Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa

2 Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe, służące do porozumiewania się z komputerem. Naciskając odpowiednie klawisze, wprowadzamy do komputera dowolne teksty, polecenia i dane, a efekt naszej pracy uwidacznia się natychmiast na monitorze.

3 Najczęściej spotykane klawiatury mają od 101 do 104 klawiszy
Najczęściej spotykane klawiatury mają od 101 do 104 klawiszy. Wszystkie klawisze ułożone są w kilka bloków: klawiszy alfanumerycznych, sterowania kursorem, specjalnych, numerycznych i funkcyjnych.

4 Przykłady różnych klawiatur

5 Blok klawiszy alfanumerycznych

6 Blok klawiszy alfanumerycznych służy do pisania liter, cyfr i znaków dodatkowych. Na dole klawiatury znajduje się klawisz spacji za pomocą, którego możemy zrobić odstęp między wyrazami w edytorze tekstu.

7 Blok klawiszy specjalnych.

8 Każdy klawisz wchodzący w skład tego bloku ma inne znaczenie.
Klawisz <Shift> wykorzystywany jest do pisania wielkich liter lub do uzyskiwania znaków zapisanych w górnej części klawisza. Klawisz <Caps Lock> przełącza klawiaturę w tryb pisania wielkich liter.

9 Klawisz <Enter> służy do zatwierdzenia jakiegoś polecenia lub przejścia do nowego akapitu, wiersza. Klawisz <Back space> kasuje znak przed kursorem. Klawisze <Alt> i <Ctrl> wykorzystywane w połączeniu z innymi klawiszami w zależności od uruchomionego programu. W większości programów <prawy Alt> służy do pisania polskich liter (np.: ą, ę ...)

10 Klawisze funkcyjne.

11 Dla klawiszy funkcyjnych nie istnieją stałe, jednolicie określone operacje, które mogłyby być wykonane po ich naciśnięciu. To co stanie się po naciśnięciu dowolnego klawisza funkcyjnego, zależy od uruchomionego programu.

12 Klawisze sterowania kursorem.

13 Za pomocą klawiszy kierunkowych można poruszać kursorem na ekranie - w pionie lub w poziomie. Z kolei klawisze <Page Up> i <Page Down> przesuwaja kursor od razu o całą stronę w górę lub w dół, a <Home> i <End> ustawiają kursor na początku albo na końcu wiersza.

14 Blok klawiszy numerycznych.

15 Klawiatura numeryczna jest włączona dopiero wówczas, gdy naciśniemy klawisz <Num Lock>.
Służy ona przede wszystkim do szybkiego wpisywania długich kolumn liczb. Jeśli <Num Lock> jest wyłączony, klawisze numeryczne zamieniają się w klawisze kierunkowe, służące do poruszania się kursorem.

16 Klawisz <Esc>

17 Klawisz <Esc> ratuje w sytuacji, gdy przez pomyłkę wybraliśmy jakąś opcję menu lub funkcję. Najczęściej jego naciśnięcie odwołuje wybrane polecenie.

18 Koniec prezentacji

19 Literatura 1. Informatyka 2000, Podręcznik dla szkoły podstawowej kl. IV-VI 2. EasyPC. Kurs komputerowy - Krok po kroku.


Pobierz ppt "Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google