Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tajemnice klawiatury Opracowanie: mgr Barbara Benisz SP nr 20 w Rybniku bbenisz@poczta.onet.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tajemnice klawiatury Opracowanie: mgr Barbara Benisz SP nr 20 w Rybniku bbenisz@poczta.onet.pl."— Zapis prezentacji:

1 Tajemnice klawiatury Opracowanie: mgr Barbara Benisz SP nr 20 w Rybniku

2 Klawiatura numeryczna
Klawisze funkcyjne Klawisze sterujące położeniem kursora 2 3 4 Klawisze alfanumeryczne (znakowe) 1

3 To główny obszar klawiatury, służący do wpisywania tekstów
To główny obszar klawiatury, służący do wpisywania tekstów. Ta największa grupa klawiszy zawiera wszystkie klawisze znane Ci z maszyny do pisania. Są wśród nich zarówno litery, cyfry jak i znaki specjalne. W grupie tej znajdują się również klawisze specjalne. Zobacz jakie

4 Podczas pisania wciśnięcie przycisku ENTER powoduje przejście do kolejnego wiersza i rozpoczęcie nowego akapitu w tekście. Można go także używać do potwierdzania wyborów w oknach dialogowych.

5 Klawisz BACKSPACE (czasami oznaczony tylko strzałką), służy do usuwania litery (lub innego znaku), znajdujących się po lewej stronie kursora tekstowego

6 Za pomocą tego klawisza otrzymujemy duże litery
Za pomocą tego klawisza otrzymujemy duże litery. Wciśnięcie klawisza SHIFT w kombinacji z klawiszem, na którym znajdują się dwa znaki, powoduje wpisanie górnego z nich.

7 Tab Klawisz tabulacji tworzy wcięcia w akapicie dokumentu tekstowego, umożliwia przenoszenie kursora w oknach dialogowych i tabelkach.

8 Caps Lock Przycisk ten powoduje przestawienie klawiszy klawiatury na duże litery.

9 Ctrl Alt Klawiszy tych używa się zawsze w kombinacji z innymi, w celu uruchomienia dodatkowych funkcji dostępnych w programie.

10 Niektóre z klawiszy służą do kontrolowania położenia kursora i przenoszenia go w obszarze okna danego programu. W edytorze tekstowym klawisze te pełnią następujące funkcje:

11 Ten klawisz usuwa znak znajdujący się po prawej stronie kursora

12 Insert Insert przełącza między dwiema opcjami: wstawianiem znaków, a zastępowaniem ich innymi.

13 Home Home przenosi kursor na początek wiersza. W połączeniu z klawiszem CTRL przenosi kursor na początek tekstu.

14 End Klawisz End przenosi kursor na koniec wiersza. W połączeniu z klawiszem CTRL przenosi kursor na koniec tekstu.

15 Przenosi kursor o jeden obraz ekranu w górę.
Przenosi kursor o jeden obraz ekranu w dół.

16 Klawisze strzałek przenoszą kursor o jeden znak w stronę wskazywaną przez strzałkę.

17 Ta grupa klawiszy przypomina swoim układem klawiaturę kalkulatora
Ta grupa klawiszy przypomina swoim układem klawiaturę kalkulatora. Cyfry na klawiaturze numerycznej są dostępne, gdy nad klawiszem Num Lock pali się lampka.

18 W górnej części klawiatury znajdują się klawisze funkcyjne
W górnej części klawiatury znajdują się klawisze funkcyjne. Funkcje udostępniane przez te klawisze są zależne od programu, z którym się pracuje. W większości programów wciśnięcie klawisza F1 włącza okno Pomocy.

19 Esc Esc to skrót pochodzący od ang. escape, czyli „ucieczka”. Za jego pomocą możesz się wycofać z ostatniej czynności.

20 Prezentacja jest złożona z 19 slajdów, dzięki którym uczniowie zapoznają się z poszczególnymi grupami klawiszy. Ze slajdu nr 2 rozchodzą się hiperłącza, których kolejność uruchamiania wskazują kolorowe kostki. I tak możemy obejrzeć slajdy dotyczące klawiszy alfanumerycznych (slajdy nr 3 – 9), poznajemy klawisze sterujące położeniem kursora (slajdy nr 10 – 16) a także klawiaturę numeryczną (slajd nr 17) i klawisze funkcyjne (slajdy nr 18 – 19). Na slajdzie kończącym omawianie poszczególnej grupy klawiszy znajduje się przycisk akcji przenoszący nas do slajdu początkowego (nr 2).

21 KONIEC


Pobierz ppt "Tajemnice klawiatury Opracowanie: mgr Barbara Benisz SP nr 20 w Rybniku bbenisz@poczta.onet.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google