Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paweł Edmund Strzelecki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paweł Edmund Strzelecki"— Zapis prezentacji:

1 Paweł Edmund Strzelecki

2 Trochę informacji Paweł Edmund Strzelecki urodził się w Głuszynie (obecnie część Poznania) w rodzinie zubożałego szlachcica herbu Oksza.Studiował geografię i geologię w Heidelbergu i Edynburgu. Po śmierci Franciszka Sapiehy w 1829 otrzymał Strzelecki wielki majątek, który pozwolił mu na późniejsze wieloletnie podróże po całym świecie.

3 Jego portret Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt nazwał na cześć przywódcy insurekcji Górą Kościuszki (Mt. Kosciuszko).

4 Jego podróże Podróż pierwsza:
W 1834 wyruszył z Liverpoolu w 9-letnią podróż dookoła Ziemi. W trakcie tej podróży: * prowadził wielotematyczne badania przyrodnicze w Ameryce Północnej (Appalachy, Floryda, Meksyk). Najważniejsze odkrycia z tego okresu to złoża rud miedzi w Kanadzie (nad jeziorem Ontario). W Ameryce Południowej badał natomiast tamtejsze wulkany i złoża surowców mineralnych (Argentyna, Peru, Ekwador).

5 Podróż druga 1836 prowadził badania geologiczne i obserwacje meteorologiczne w Ameryce Południowej (Brazylia, Urugwaj, Chile).

6 Obiekty nazwane jego imieniem
Góry Strzeleckiego (Strzelecki Ranges) – Wiktoria Góra Strzeleckiego (Mount Strzelecki) – 636 m n.p.m. – Terytorium Północne Góra Strzeleckiego (Strzelecki Peak) – 756 m n.p.m. – Wyspa Flindersa Rzeka Strzeleckiego (Strzelecki Creek) – 190 km dł. Australia Południowa

7 Dalsze obiekty Pustynia Strzeleckiego (Strzelecki Desert) – na zachód od jeziora Eyre. Rezerwat Przyrody Strzeleckiego (Strzelecki Regional Reserve) w obszarze Pustyni Strzeleckiego. Miasteczko "Strzelecki" W północnej Kanadzie znajdziemy też Zatokę Strzeleckiego

8 Pomnik Strzeleckiego Pomnik powstał w 1988r Wykonany przez rzeźbiarza
Jerzego Sobocińskiego. W Jindabyne.

9 Powrót do ojczystej Ziemi
W 1843 (październik) powrócił do Europy.

10 Wydanie książki W 1845 wydał w Londynie pierwszą naukową książkę o Australii: "Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena". Był członkiem The Royal Society of London (od 1853).

11 Śmierć Strzeleckiego W 1873 umarł w Londynie i został pochowany na cmentarzu Kensal Green. W jego prochy sprowadzono do kraju i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

12 Dziękuję za obejrzenie prezentacji
Przygotował: Mateusz Wachowiak


Pobierz ppt "Paweł Edmund Strzelecki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google