Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKIE MATEMATYCZKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKIE MATEMATYCZKI."— Zapis prezentacji:

1 WIELKIE MATEMATYCZKI

2 Hypatia z Aleksandrii – zajmowała się geometrią.
Emilie du Chatelet- znana z przekładów Newtona na język francuski. Spohie Germain- laureatka w 1816 roku nagrody Akademii Francuskiej za matematyczną analizę zjawiska sprężystości. Mary Somerville i Ada Lovelace- współpracujące przy konstrukcji prototypu komputera. Sofja Kowalewska- pierwsza kobieta na nowoczesnym uniwersytecie

3 Mary Somerville z domu Fairfax (ur. 26 grudnia 1780 w Jedburgh, zm
Mary Somerville z domu Fairfax (ur. 26 grudnia 1780 w Jedburgh, zm. 28 listopada 1872 w Neapolu) szkocka fizyk.

4 Mary w wieku 13 lat zaczęła zajmować się matematyką
Mary w wieku 13 lat zaczęła zajmować się matematyką. Od 1852 poświęciła się badaniu zjawiska magnetyzmu i w następnym roku przedstawiła Royal Society pracę pt.: "The Magnetic Properties of the Violet Rays of the Solar Spectrum" (Właściwości magnetyczne promieni fioletowych w spektrum słonecznym). Była drugą kobietą, obok Caroline Herschel, której praca naukowa została opublikowana przez Royal Society. Od 1827 zajęła się mechaniką i fizyką Newtona.

5 Rezultatem była jej najbardziej znana praca pt
Rezultatem była jej najbardziej znana praca pt. Mechanism of the Heavens (Mechanizm nieba) (wydana w 1834), za którą została uhonorowana marmurowym popiersiem w hallu siedziby Royal Society w Londynie. W 1835 wybrano ją jako pierwszą kobietę (razem z Caroline Herschel) na członka Royal Society i otrzymała od króla pensję 200 funtów rocznie. Później została członkiem kilkunastu innych europejskich towarzystw naukowych. W 1848 opublikowała kolejną pracę pt. Physical Geography (Geografia fizyczna), która stała się popularnym podręcznikiem na następnych 50 lat. W 1869 wydała ostatnie książki: kompendium najnowszych badań naukowych pt. Molecular and Microscopic Science (Nauka molekularna i mikroskopowa) oraz autobiografię. Badaniami naukowymi zajmowała się aż do śmierci w wieku 92 lat. Wybrałem ją ponieważ pracowała nad prototypem komputera.

6 Później została członkiem kilkunastu innych europejskich towarzystw naukowych. W 1848 opublikowała kolejną pracę pt. Physical Geography (Geografia fizyczna), która stała się popularnym podręcznikiem na następnych 50 lat. W 1869 wydała ostatnie książki: kompendium najnowszych badań naukowych pt. Molecular and Microscopic Science (Nauka molekularna i mikroskopowa) oraz autobiografię. Badaniami naukowymi zajmowała się aż do śmierci w wieku 92 lat. Wybrałem ją ponieważ pracowała nad prototypem komputera.

7 Mary Somerville wybrałem ponieważ udowodniła, że nawet będąc kobietą, można zostać kimś wielkim. Co w tamtych czasach było bardzo trudne.

8 Informacje czerpałem ze strony WWW.wikipedia.org

9 AUTOREM PREZENTACJI JEST JAKUB KRUCZKOWSKI


Pobierz ppt "WIELKIE MATEMATYCZKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google