Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sudety.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sudety."— Zapis prezentacji:

1 Sudety

2 Sudety Sudety ciągną się w wzdłuż południowo-zachodniej granicy Polski. Są położone na terytorium Polski, Czech i częściowo Niemiec. Długość Sudetów wynosi około 300km. Są górami o średniej wysokości, podzielonymi kotlinami śródgórskimi na kilka części.

3 Najwyższy szczyt: Śnieżka (1602m n.p.m.)
Awangardowa bryła schroniska po polskiej stronie szczytu Śnieżki. W najwyższej części znajduje się obserwatorium meteorologiczne.

4 W Karkonoszach są między innymi polodowcowe zagłębieni nazywane kotłami. Niektóre z nich są wypełnione wodą, tworząc górskie jeziora, wśród których najbardziej znane to Wielki Staw i Mały Staw .

5 Wielki Staw

6 Mały Staw

7 Karkonosze Karkonosze – najwyższe pasmo Sudetów – są zbudowane z twardych skał – granitów. Osobliwością Karkonoszy są skały o różnych kształtach. Nadano im nazwy nawiązujące do ich wyglądu.

8 Pielgrzymy

9 Owcze Skałki

10 Końskie Łby

11 Słonecznik

12 Parki Narodowe w Sudetach
W Sudetach są utworzone dwa parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych. Słyną one ze skał o różnorodnych kształtach.

13 Grzyb

14 Labirynty skalne

15 Skała w kształcie człowieka

16 Skała w kształcie zwierzęcia

17 Baszt

18 Roślinność w Sudetach Roślinność: lasy świerkowe z jarzębiną, widłaki, liczne gatunki mszaków, borówka, kosodrzewina, psia trawka, rzadkie gatunki piętra alpejskiego, relikty glacjalne.

19 Zwierzęta Sarny Jelenie

20 Muflony Dziki

21 Lisy Kuny

22 Wiewiórki Łasice

23 Jeże Zające

24 Pluszcz Drozd Obrożny

25 Orzechówka Pliszka Górska

26 Kotlina Jeleniogórska
Największą i najpiękniejszą jest Kotlina Jeleniogórska. Otaczają ją pasma górskie Karkonosze i Góry Kaczawskie od wschodu Rudawy Janowickie, od zachodu Góry Izerskie.

27 Przez Kotlinę Jeleniogórską przepływa rzeka Bóbr, nad którą leży Jelenia Góra – największe miasto Sudetów.

28 Kotlina Jeleniogórska jest znana z licznych źródeł ciepłej i leczniczej wody. Źródeł w Sudetach jest dużo. Wokół nich powstały miasta, które są uzdrowiskami, między innymi. Szczawno – Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki – Zdrój, Polanica –Zdrój, Lądek – Zdrój i Świeradów –Zdrój. Przyjeżdżają tu na kuracje z całego świata.

29 Prezentację na temat: Sudety
Przygotowali Uczniowie z klasy Vb Łukasz Adamczak i Mateusz Mączkowski.


Pobierz ppt "Sudety."

Podobne prezentacje


Reklamy Google