Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia wołowska pod panowaniem Piastów śląskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia wołowska pod panowaniem Piastów śląskich"— Zapis prezentacji:

1 Ziemia wołowska pod panowaniem Piastów śląskich

2 Dynastia Piastów śląskich
została zapoczątkowana przez Władysława Wygnańca, syna Bolesława Krzywoustego. Zasiadała na tronie polskim od około połowy X wieku do 1370 roku, rządziła Mazowszem i Śląskiem. Książęta wywodzący się z linii Piastów śląskich sprawili, że Śląsk stał się najprężniej rozwijającą się dzielnicą średniowiecznej Polski. Piastowskie drzewo genealogiczne z katedry św. Krzyża w Opolu

3

4

5 Władysław II Wygnaniec (1105-1159)
Był protoplastą dynastii książąt piastowskich Śląska i w prostej linii potomkiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Za sprawą błędnej interpretacji relacji Długosza przypisywano mu budowę drewnianego zamku na bagnistych terenach nad Juszką. A sam zamek miał się stać zalążkiem przyszłego Wołowa - jednego z najstarszych miast śląskich.

6 Bolesław I Wysoki ( ) Najstarszy z synów Władysława Wygnańca. Przyczynił się do rozwoju gospodarczego Śląska. Popierał rozwój osadnictwa wiejskiego, rozpoczął kolonizację przygranicznych puszcz, zapoczątkował rozwój górnictwa w Złotoryi. Wsławił się jako fundator klasztoru cysterskiego w Lubiążu, który stał się nekropolią książąt śląskich. Tam też został pochowany.

7 Henryk Brodaty Syn księcia wrocławskiego Bolesława Wysokiego a wnuk Władysława Wygnańca, rządził w księstwie wrocławskim.

8 Henryk II Pobożny (ok. 1196 - 1241)
Syn Henryka I Brodatego, książę śląski, krakowski współrządził z ojcem, wspomagając go w dziele jednoczenia Polski. Stawił opór walce z Batu chanem, ratując zachodnią kulturę przed nawałem hord tatarskich. Zginął dowodząc obroną Legnicy przed Tatarami.

9 Bolesław II Rogatka (1220 - 1278)
Książę śląski. Po śmierci ojca - Henryka II Pobożnego otrzymał ziemię wołowską wraz z Legnicą i Głogowem. Początkowo rządził wspólnie z bratem Konradem, któremu zaplanowano karierę duchowną.

10 Konrad I głogowski ( ) Zmusił Rogatkę do wydzielenia w 1251 r. osobnego księstwa głogowskiego, którego niewielką część stanowiła ziemia wołowska. W połowie XIV w. książę oleśnicki Konrad I na miejscu drewnianego wzniósł murowany zamek z cegły.

11 Przemko ścinawski ( ) Syn Konrada I, wnuk Henryka Pobożnego Prawdopodobnie to z jego rąk Wołów otrzymał około roku prawa miejskie. Zginął pod Siewierzem w bitwie z książętami Bolesławem płockim i Władysławem Łokietkiem, w której czynnie wspierał Henryka IV Probusa w jego zmaganiach o tron krakowski.

12 Nadanie praw miejskich przyczyniło się do rozwoju miasta jako lokalnego rynku. W 1390r. utworzono szkołę miejską, a rok później rozpoczęto budowę kościoła.

13 Księstwo wołowskie

14 Chrystian Wołowski (1618 – 1672)
Długie panowanie Piastów Śląskich w Wołowie kończy się praktycznie 28 lutego 1672 roku wraz ze śmiercią Chrystiana Wołowskiego

15 Bibliografia 1. Wołów. Zarys monografii miasta. Red. Elżbieta Kościk, Wrocław – Wołów 2002,Wydawnictwo DTSK Silesia 2. Stanisław Solicki: Wołów . Zarys dziejów miasta i regionu. Wrocław 1998, Wydawnictwo DTSK


Pobierz ppt "Ziemia wołowska pod panowaniem Piastów śląskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google