Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODA DOBREGO STARTU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODA DOBREGO STARTU."— Zapis prezentacji:

1 METODA DOBREGO STARTU

2 GENEZA METODY DOBREGO STARTU
Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz w latach 60-tych w oparciu o wzory francuskie. Od tej pory kontynuowana jest praca nad rozwijaniem jej kolejnych modyfikacji. Oryginalna metoda została opracowana w latach 40-tych we Francji przez fizjoterapeutkę Thea Bugnet. Nosi nazwę Le Bon Depart, czyli dobry odjazd, odlot, start. Nazwa ta miała wskazywać na możliwość posłużenia się nią w przygotowaniu dzieci do nauki czytania i pisania.

3 W ciągu 30 lat pracy nad rozwojem Metody Dobrego Startu M
W ciągu 30 lat pracy nad rozwojem Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz opracowała jej kolejne wersje: - Piosenki do rysowania - dla dzieci od 4 lat - Piosenki i znaki - dla dzieci od 6 lat - Piosenki i litery - dla dzieci od 7 lat      Modyfikacje Metody Dobrego Startu nawzajem się uzupełniają, stanowiąc kolejne etapy pracy stymulacyjno-terapeutycznej, początkowo na materiale nieliterowym, a następnie na materiale obejmującym litery drukowane i pisane.

4 Metoda dobrego startu to system ćwiczeń oddziałujących przede wszystkim na procesy instrumentalne: percepcyjne i motoryczne. Zasadniczą rolę odgrywają w tej metodzie trzy elementy: - wzrokowy (wzory graficzne), - słuchowy (piosenka) - i motoryczne (wykonywanie ruchów zorganizowanych w czasie i przestrzeni, odtwarzanie wzorów graficznych, zharmonizowanych z rytmem piosenki).

5 Celem metody jest jednoczesne usprawnienie czynności analizatorów:
- wzrokowego, - słuchowego - kinestetyczno-ruchowego, - kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni. W jej założeniach leży więc usprawnienie i koordynacja, czyli integrowanie funkcji wzrokowo-słuchowo-ruchowych, a także harmonizowanie wszystkich funkcji psychomotorycznych.

6 Metoda dobrego startu:
kształci też zdolność rozumienia i operowania symbolami abstrakcyjnymi, co ma szczególne znaczenie dla dzieci rozpoczynających naukę szkolną. metoda ta oddziałuje też na inne funkcje psychiczne, sprzyjając rozwojowi wielu aspektów osobowości.

7 Ćwiczenia metodą dobrego startu składają się z trzech zasadniczych grup:
ćwiczeń ruchowych, ruchowo-słuchowych, ruchowo-słuchowo-wzrokowych. Wszystkie trzy rodzaje ćwiczeń występują w każdym zajęciu, stanowiąc jego kolejne etapy.

8 Zajęcia prowadzone metodą dobrego startu, przebiegają zawsze zgodnie ze stałym schematem. W każdym seansie występują: 1.Zajęcia wprowadzające. 2.Zajęcia właściwe: A.ćwiczenia ruchowe, B.ćwiczenia ruchowo-słuchowe, C.ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe. 3.Zajęcia końcowe.

9 Ogólne założenia MDS to:
- wielozmysłowe uczenie dziecka wykonywania ruchów zharmonizowanych w określonej przestrzeni i czasie - rozwijanie podstawowych funkcji spostrzegania i motoryki Struktura zajęć prowadzonych tą metodą musi się zmieniać biorąc pod uwagę specjalne potrzeby edukacyjne, możliwości i ograniczenia dzieci.

10 URZĄDZENIE SALI I POMOCE DO PROWADZENIA ĆWICZEŃ
Do prowadzenia zajęć MDS potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie oraz zestaw pomocy do ćwiczeń. W sali, w której prowadzone są zajęcia stoliki muszą być ustawione tak, aby dzieci siedziały obok siebie lub za sobą (nie naprzeciwko siebie). W sali powinno być dużo przestrzeni do prowadzenia ćwiczeń ruchowych i innych kończących zajęcia. Każdemu dziecku biorącemu udział w zajęciach potrzebny jest zestaw pomocy.

11 1) Do zajęć wprowadzających:
konkretne przedmioty związane z treścią piosenki; obrazek objaśniający treść piosenki 2) Do ćwiczeń ruchowo-słuchowych: woreczki i wałeczki wypełnione kaszą, grochem, ziarnem sznurki, gumy, wstążki, szarfy, balony, chusteczki, g instrumenty muzyczne lub przedmioty mogące je zastąpić, np. plastikowe butelki, kubki i pokrywki z naciągniętą gumką recepturką;

12 3) Do ćwiczeń ruchowo-słuchowo-wzrokowych:
wzór (figura lub litera) narysowany grubym mazakiem na kartce lub wykonany z materiału o wyrazistej fakturze (naszyty, wyklejony tasiemką lub sznurowadłem, dobrze wyczuwalny pod palcami); taca z kaszą manną; tabliczka, np. z gumy do zelowania butów, gumolitu i kreda arkusz papieru pakowego, kartka z rysunkowego formatu A-4 oraz zeszyt czysty i zeszyt w linie (powiększone i zwykłe). różne narzędzia: mazaki różnej grubości, kredki woskowe, ołówek, pędzle (do golenia i cieńsze), długopis. karty do ćwiczeń (z publikacji "Od piosenki do literki")

13 mgr Beata Lis Bożena Michoń


Pobierz ppt "METODA DOBREGO STARTU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google