Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół im.Oskara Langego w Zawierciu Historia szkoły – okres przedwojenny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół im.Oskara Langego w Zawierciu Historia szkoły – okres przedwojenny."— Zapis prezentacji:

1 Zespół Szkół im.Oskara Langego w Zawierciu Historia szkoły – okres przedwojenny

2 Lata międzywojenne w historii Polski to okres bujnego rozwoju poszczególnych dziedzin życia społeczno- gospodarczego. Epoka ta chciała kształcić młodych Polaków na europejskim poziomie. Wynikiem tego było powstanie w 1933 r. w Pilicy Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego Stowarzyszenia Kupców Polskich. Jego założycielem i pierwszym dyrektorem był Wacław Chrzanowski. Grono pedagogiczne i uczniowie Gimnazjum Kupieckiego mieszczącego się początkowo w Pilicy, Pilica 1933r.

3 Po roku pracy szkołę przeniesiono do Zawiercia. Od roku 1934 przez kilka kolejnych lat w Koedukacyjnym Gimnazjum Kupieckim, mieszczącym się w tym samym budynku, co szkoła W. Karczewskiej- przy ul. Kościuszki 14, odbywały się zajęcia kształcące młodzież w zawodzie kupca, handlowca i komercjalisty.

4 Przez cały okres działalności Gimnazjum pozostawało pod finansową opieką Stowarzyszenia Kupców Polskich. Swoją pozycję szkoła ugruntowała przez uzyskanie uprawnień szkoły państwowej w dniu 1 czerwca 1939r.

5 Od początku działalności gimnazjum borykało się z trudnościami lokalowymi. Czyniono starania o wybudowanie nowego budynku, ale plany te przekreślił wybuch wojny. We wrześniu zamknięte zostały wszystkie szkoły zawierciańskie. Jednak, dzięki staraniom dyrektora Chrzanowskiego, niemieckie władze zezwoliły na powtórne uruchomienie Gimnazjum. Nauka rozpoczęła się 2 października 1939 r. w uszczuplonym składzie nauczycielskim i uczniowskim.

6 Od pierwszych dni okupacji szkoła włączyła się w życie konspiracyjne. Tu powstała pierwsza w Zawierciu niepodległościowa organizacja Płomień, której członkami byli pracownicy szkoły i jej uczniowie. Wykrycie tej działalności we wrześniu 1940r. było jednocześnie końcem istnienia szkoły.


Pobierz ppt "Zespół Szkół im.Oskara Langego w Zawierciu Historia szkoły – okres przedwojenny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google