Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sochaczew i jego okolice które można zwiedzać

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sochaczew i jego okolice które można zwiedzać"— Zapis prezentacji:

1 Sochaczew i jego okolice które można zwiedzać

2 Plac Kościuszki Kulturalno – historyczną wycieczkę po Sochaczewie najlepiej rozpocząć od Placu Kościuszki, (głównego, reprezentacyjnego) skweru miasta, który dawniej pełnił rolę placu targowego. Za Placem znajduje się Kościół parafii św. Wawrzyńca pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, przed którym w październiku 2003 roku postawiono pomnik dwóch wielkich Polaków – Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

3 Muzeum Ziemi Sochaczewskiej
Po prawej stronie natomiast można podziwiać klasycystyczny ratusz z I połowy XIX wieku, obecnie będący siedzibą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Posiada ono bogatą kolekcję broni strzeleckiej, sprzętu, oporządzenia, umundurowania, dokumentów i zdjęć żołnierzy walczących w bitwie nad Bzurą i obronie Sochaczewa we wrześniu 1939 roku oraz na frontach II wojny światowej. Muzeum prowadzi również badania nad historią ziemi sochaczewskiej, gromadzi archiwalia, zabytki kultury materialnej oraz wydaje własne publikacje. Na dziedzińcu można obejrzeć ekspozycję plenerową sprzętu bojowego Wojska Polskiego.

4 Ruiny Zamku Niedaleko Placu znajduje się park miejski z pomnikiem poświęconym Fryderykowi Chopinowi. W sąsiedztwie usytuowany jest amfiteatr – miejsce plenerowych imprez kulturalnych. Na lewym, wysokim brzegu Bzury natomiast widnieją ruiny zamku Książąt Mazowieckich, najcenniejszy zabytek architektoniczny Sochaczewa z XIV wieku. Był wielokrotnie niszczony podczas „potopu szwedzkiego” w XVII wieku oraz pod koniec XVIII wieku, kiedy trwało Powstanie Kościuszkowskie. Ponadto w czasie spaceru po mieście warto odszukać na ulicy Staszica pomnik z 1933 roku poświęcony Bolesławowi Krzywoustemu, stojący w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdował się Klasztor Benedyktynów, w którym w 1138 roku zmarł książę Bolesław Krzywousty.

5 Zabytkowe Kramnice W centrum miasta u zbiegu ulic Warszawskiej i 1-Maja można zobaczyć także Kramnice – klasycystyczną budowlę powstałą w latach 1828 – 1833, wzniesioną przez Abrahama Szweycera z Łęczycy, zgodnie z projektem Bonifacego Witkowskiego, która dawniej pełniła funkcję hal targowych

6 Szkoła Muzyczna Pięknym zabytkiem jest klasycystyczny dwór z początku XIX wieku należący niegdyś do rodziny Garbolewskich, otoczony parkiem w stylu naturalistycznym, z dobrze zachowanym starym drzewostanem. Obecnie dworek jest siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, w której kształci się wiele uczniów, jak również miejscem wielu koncertów i recitali.

7 Muzeum Kolei wąskotorowej
Atrakcją turystyczną Sochaczewa jest usytuowane w niedalekim sąsiedztwie dworca PKP Muzeum Kolejki Wąskotorowej powstałe w 1986 roku jako oddział Muzeum Kolejnictwa PKP w Warszawie. Posiada ono największy zbiór taboru wąskotorowego: parowozów, wagonów i torowych pojazdów roboczych w Polsce i Europie. W miesiącach letnich począwszy od maja do września Muzeum uruchamia zabytkowe ciuchcie kursujące do Puszczy Kampinoskiej.

8 Cmentarz Żydowski Pamiątkami bogatej historii są także: cmentarz żydowski, założony prawdopodobnie w XV wieku, należy do najstarszych tego typu nekropolii w Polsce. Jest to miejsce pochówku Abrahama Bornsteina, znanego cadyka z Sochaczewa. Ponadto cmentarz parafii św. Wawrzyńca z około 1830 roku, na którego terenie znajdują się: kaplica należąca do rodziny Tomickich z połowy XIX wieku, kaplica prawosławna sprzed 1914 roku oraz kwatery żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku z mogiłą dowódcy obrony Sochaczewa – mjr Feliksa Kozubowskiego.

9 Muzeum w Żelazowej Woli
W odległości kilku kilometrów od miasta znajduje się Muzeum w Żelazowej Woli – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina (1810 r.). Mieści się w zabytkowej oficynie dawnego dworu hrabiostwa Skarbków, otoczone pięknym parkiem posiadającym bardzo bogatą kolekcję egzotycznych gatunków drzew i krzewów, zaprojektowanym przez Franciszka Krzywdę Polkowskiego. W sezonie letnim od maja do końca września można w Żelazowej Woli wysłuchać koncertów, na których muzyka Chopina rozbrzmiewa dzięki polskim i zagranicznym pianistom. W sąsiedniej Gminie Brochów cennym zabytkiem jest zbudowany w stylu gotycko – renesansowym Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Rocha i Jana Chrzciciela, gdzie odbył się ślub rodziców Fryderyka Chopina, a sam Kompozytor był w nim ochrzczony. Powodzeniem cieszą się koncerty wybitnych pianistów, grających muzykę chopinowską, które odbywają się w sezonie letnim.

10 Pare innych Informacji
Naprzeciwko cmentarza parafialnego na ulicy Traugutta wystawiono na murowanej, otynkowanej kolumnie ozdobionej gzymsem kostkowym, przydrożną figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z przełomu XVIII i XIX wieku. Nieopodal na terenie byłego cmentarza muzułmańskiego, obecnie należącego do Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina, znajduje się grobowiec Mułły – kaplica mahometańska wzniesiona w I połowie XIX wieku. W Trojanowie, jednej z dzielnic miasta, usytuowany jest cmentarz z 1893 roku z mogiłami żołnierzy armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. Na północny zachód od Sochaczewa w odległości 30 kilometrów w Gminie Sanniki znajduje się Zespół Pałacowo – Parkowy im. Fryderyka Chopina, zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym przez Władysława Marconiego. Ze względu na związek Sannik z Fryderykiem Chopinem, który spędzał tam wakacje u swego kolegi Konstantego Pruszaka, organizowane są koncerty chopinowskie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od lutego do października. W Sannikach kultywowana jest sztuka folklorystyczna zachodniego Mazowsza, można zobaczyć unikatowe stroje ludowe oraz posłuchać pieśni regionalnych.

11 Podsumowanie Sochaczew i okolice są wspaniałym regionem do obcowania z kulturą, dzięki obiektom dziedzictwa historycznego oraz bogatej ofercie imprez kulturalno – rozrywkowych. Warto odwiedzić miejsca, w których zachowane są dzieje Polaków Filip Chalastra


Pobierz ppt "Sochaczew i jego okolice które można zwiedzać"

Podobne prezentacje


Reklamy Google