Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii"— Zapis prezentacji:

1 Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii

2 Boże Narodzenie w Hiszpanii jest obchodzone bardzo uroczyście
Boże Narodzenie w Hiszpanii jest obchodzone bardzo uroczyście. Religijny charakter Świąt nie przeszkadza jednak Hiszpanom w huczniej zabawie przy udziale muzyki, tańca i bąbelkowych napojów.

3 Świąteczna loteria La lotería de Navidad
Boże Narodzenie w Hiszpanii rozpoczyna się 22 grudnia loterią bożonarodzeniową. Jest to długoletnia tradycja, którą w 1763 r. zapoczątkował Król Carlos III. Od tego czasu, nieprzerwanie, co roku Hiszpanie nasłuchują wyśpiewywanych przez dzieci z Colegio San Ildefonso w Madrycie zwycięskich numerów, w nadziei na zdobycie głównej nagrody (El Gordo), która opiewa na aż euro.

4

5 Wigilia Bożego Narodzenia La Nochebuena
Wigilia to najważniejszy wieczór w czasie hiszpańskich Świąt. Rodziny spotykają się na uroczystej kolacji, przy szopce, będącej głównym elementem wystroju każdego domu. Choinka jest znanym zwyczajem i praktykowanym, aczkolwiek nie tak znaczącym jak szopka.

6 Las comidas Posiłki Główne dania serwowane tego dnia różnią się w zależności od regionu, są to zazwyczaj: jagnięcina i prosię (Castilla Leon i Castilla La Mancha), pieczony indyk (Andaluzja), owoce morza, ryby (wybrzeże). Na deser podaje się natomiast turron (rodzaj nugatu z migdałami), marcepan, ciasteczka polvorones, orzechy. Wszystko popija się dużą ilością cava, tradycyjnym hiszpańskim białym winem musującym.

7

8

9 La Misa del Gallo Pasterka
Po kolacji większość Hiszpanów udaje się na Pasterkę, która jest ważnym punktem wigilijnego wieczoru. W języku hiszpańskim Pasterka to la Misa del Gallo, co dosłownie oznacza Msza Koguta, który - zgodnie z tradycją - jako pierwszy ogłosił światu narodzenie Chrystusa. Ważnym symbolem jest także krowa, która będąc przy narodzinach Jezusa, ogrzewała dziecię.

10 Ten wyjątkowy wieczór wieńczy huczna zabawa na ulicach miast, podczas której można podziwiać, a także uczestniczyć w tańcu joty (szybki hiszpański taniec połączony z piosenką) przy dźwiękach gitar i kastanietów.

11 Dzień Świętych Niewiniątek Día de los Santos Inocentes
28 grudnia Hiszpanie obchodzą Dzień Świętych Niewiniątek. Tradycja ta ma swoje korzenie w krwawym wydarzeniu, mianowicie rzezi dzieci w Judei, którą zainicjował Herod, by zgładzić Jezusa. Jednak obecnie jest to bardzo wesoły dzień żartów i psot, na wzór prima aprilis.

12

13 La Nochevieja Nowy Rok Symbolem hiszpańskiej nocy sylwestrowej są winogrona. O północy, kiedy zegar bije 12 razy, każdy Hiszpan ma przy sobie 12 winogron, które zjada po kolei, 1 winogrono przy każdym uderzeniu zegara. Zgodnie z tradycją, zabieg ten przynosi szczęście na 12 miesięcy Nowego Roku. Huczna zabawa trwa do białego rana na imprezach zwanych cotillón.

14

15 Epifanía Święto Trzech Króli
Boże Narodzenie w Hiszpanii kończy Święto Trzech Króli. 5 stycznia wieczorem ulicami miast przechodzi parada Trzech Króli, którzy obdarowują mieszkańców łakociami i drobnymi upominkami. Po powrocie do domów dzieci wypełniają swoje buty słomą i ustawiają w łatwo dostępnych miejscach. Rano znajdują w nich prezenty, które przynoszą im Trzej Królowie. Słoma, będąca pokarmem dla wielbłądów niosących Monarchów, zostaje zastąpiona podarkami - bądź węglem (obecnie w formie cukierków), który dostają niegrzeczne dzieci. 6 stycznia rano, po obejrzeniu prezentów, je się tradycyjne ciasto roscón de reyes o kształcie pierścienia, dekorowane kandyzowanymi owocami symbolizującymi szmaragdy i rubiny zdobiące ubrania Trzech Króli.

16

17 Pracę wykonała Weronika Choinka Id

18 Pracę wykonała Weronika Choinka Id


Pobierz ppt "Navidad czyli Boże Narodzenie w Hiszpanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google