Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Materiały galwanomagnetyczne hallotron gaussotron

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Materiały galwanomagnetyczne hallotron gaussotron"— Zapis prezentacji:

1 1. Materiały galwanomagnetyczne hallotron gaussotron
2. Mikrofony Głośniki

2 Hallotron prostopadłościenna płytka półprzewodnikowa wykonana, np
Hallotron prostopadłościenna płytka półprzewodnikowa wykonana, np. z krzemu, germanu, arsenku indu o wysokości od 100 – 300 μm. Hallotron nazywany też jest czujnikiem lub generatorem Halla.

3 Zasada działania Jeżeli przez płytkę popłynie prąd Ix i zadziała pole magnetyczne o indukcji magnetycznej Bz, to między elektrodami napięciowymi powstaje różnica potencjałów nazywana napięciem Halla.

4 Budowa

5 Symbol

6 Zastosowanie Do badania pól magnetycznych Do pomiarów dużych prądów
Do pomiarów mocy Do wykonywania operacji matematycznych Do przetwarzania sygnałów

7 Gaussotron Element półprzewodnikowy dwuelektrodowy o rezystancji zależnej od pola magnetycznego. Jako materiał stosuje się na ogół antymonek indu. Jego działanie opiera się na zjawisku Gaussa.

8 Budowa

9 Symbol

10 Zastosowanie -Do pomiaru silnych pól magnetycznych
-Coraz częściej zastępuje hallotrony

11 Mikrofon Urządzenie służące do przetwarzania fal dźwiękowych na impulsy elektryczne

12 Zasada działania W mikrofonach dynamicznych fale dźwiękowe powodują drgania cienkiej elastycznej membrany wraz z cewką, która jest do niej umocowana. Drgania cewki, która umieszczona jest między biegunami magnesu, wzbudzają w niej przemienny prąd elektryczny o częstotliwości odpowiadającej częstości drgań fal dźwiękowych.

13 W wyniku przetwarzania otrzymuje się z mikrofonu przebieg elektryczny – sygnał foniczny w postaci siły elektromotorycznej E, napięcia wyjściowego U oraz prądu I odpowiadającego przebiegowi akustycznemu.

14 Podział Ze względu na sposób przetwarzania drgań membrany na sygnał foniczny mikrofony dzielimy na: Węglowe Piezoelektryczne Dynamiczne Pojemnościowe Laserowe

15 Mikrofon jest generatorem energii elektrycznej, który cechuje :
skuteczność - wartość występującej w mikrofonie siły elektromotorycznej E przy określonym ciśnieniu akustycznym p i częstotliwości f charakterystyka kierunkowości - zależność skuteczności od kierunku padania fali dźwiękowej Impedancja wewnętrzna mikrofonu (wyrażana w omach) symetria lub asymetria układu

16 Ze względów akustycznych, mikrofon cechuje:
czułość - parametr przedstawiający zależność między ciśnieniem akustycznym wywieranym na membranie mikrofonu a napięciem wyjściowym charakterystyka częstotliwościowa - diagram zależności czułości mikrofonu od częstotliwości maksymalna wartość ciśnienia akustycznego SPL - maksymalna wartość ciśnienia jaką może przenieść mikrofon bez zniekształceń sygnału odstęp sygnału od szumu - parametr określający odstęp użytecznego sygnału fonicznego od szumu układu (wyrażana w decybelach) zakres dynamiczny - parametr określający przedział między wartością minimalną a maksymalną przenoszonego ciśnienia akustycznego.

17 mikrofon

18 Głośnik Głośnik – przetwornik elektroakustyczny. Urządzenie elektryczne przekształcające sygnał elektryczny w falę akustyczną.

19

20 Podział ze względu na zasadę działania
magnetoelektryczne (dynamiczne) elektromagnetyczne elektrostatyczne magnetostrykcyjne piezoelektryczne jonowe

21 Podział ze względu na przenoszone częstotliwości
niskotonowe od 20Hz do 5kHz średniotonowe od 150Hz do 10kHz szerokopasmowe od 70Hz do 17kHz wysokotonowe od 4 kHz

22 Najważniejsze parametry techniczne
sposób działania pasmo przenoszenia wymiary maksymalna przenoszona moc sinusoidalna i muzyczna. impedancja (opór) cewki głośnika

23 Polaryzacja Polaryzacja głośnika jest umowną formą określenia kierunku przepływu prądu, który powoduje wzrost ciśnienia powietrza w kierunku roboczym; dla przetwornika magnetoelektrycznego odpowiada to wypchnięciu cewki z pola magnesu i ruchowi membrany w kierunku pierścienia mocującego głośnik do obudowy. Polaryzacja głośnika jest istotna przy budowaniu kolumn głośnikowych oraz zestawów nagłaśniających i układów stereofonicznych

24 Emil Nowakowski Ig Koniec


Pobierz ppt "1. Materiały galwanomagnetyczne hallotron gaussotron"

Podobne prezentacje


Reklamy Google