Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urządzenia wejścia i wyjścia stosowane w obróbce dźwięku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urządzenia wejścia i wyjścia stosowane w obróbce dźwięku"— Zapis prezentacji:

1 Urządzenia wejścia i wyjścia stosowane w obróbce dźwięku
Urządzenia techniki komputerowej Identyfikacja i charakteryzowanie urządzeń zewnętrznych komputera Urządzenia wejścia i wyjścia stosowane w obróbce dźwięku

2 Cel zajęć W toku lekcji nauczysz się: rodzajów i charakterystyk
zestawów głośnikowych mikrofonów zestawów typu headset sposobie nagrywania dźwięku z różnych źródeł stosowanego okablowania do łączenia urządzeń audio Wprowadź ogólne cele prezentacji – możesz je potem rozbić na szczegóły na slajdzie agendy.

3 Agenda Rodzaj, charakterystyka i standardy w kontekście:
zestawów głośnikowych mikrofonów zestawów typu headset Nagrywanie dźwięku z różnych źródeł Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio Wprowadź zagadnienia, które zostaną omówione w trakcie lekcji, w kolejności w której będą omawiane.

4 Przypomnienie Karta dźwiękowa (PCI)
Wprowadź informacje dotyczące wcześniej opanowanej wiedzy, jeżeli chcesz coś przypomnieć

5 Agenda Rodzaj, charakterystyka i standardy w kontekście:
zestawów głośnikowych mikrofonów zestawów typu headset Nagrywanie dźwięku z różnych źródeł Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio Wprowadź zagadnienia, które zostaną omówione w trakcie lekcji, w kolejności w której będą omawiane.

6 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Dźwięk - drgania o różnej częstotliwości przesyłane poprzez materię np. gaz, ciecz czy ciało stałe. Impuls pobudza cząsteczki materii a one wpadają w drgania powodując ruch kolejnych cząsteczek, przemieszczając się chwilowo zmieniają ciśnienie akustyczne i tworzą falę dźwiękową. Częstotliwość - ilość drgań na sekundę wyraża się w Hercach [Hz].

7 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Głośniki dzielimy na dwa rodzaje: pasywne - pozbawione wewnętrznego wzmacniacza skazują nas na wykorzystanie układu wzmacniającego wbudowanego w kartę dźwiękową aktywne - z własnym wzmacniaczem korzystające z własnego zasilacza sieciowego

8 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Podział głośników aktywnych: jednodrożne - po jednym głośniku na kanał dwudrożne - po dwa głośniki na kanał często możemy spotkać zestawy mające dodatkowo trzeci głośnik tzw. subwoofer który służy do odtwarzania najniższych częstotliwości.

9 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Rodzaje głośników : piezoelektryczny, elektrostatyczny, izodynamiczny, moc wzmacniająca, jonowy, magnetoelektryczny stożkowy, kopułkowy, wstęgowy, wangera.

10 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Przekrój głośnika elektromagnetycznego stożkowego:

11 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Zasada działania głośnika dynamicznego: prąd doprowadzony do cewki głośnika wytwarza w niej pole elektro-magnetyczne, pole nakłada się na stałe pole magnesu znajdujące się w szczelinie magnetycznej, na przewód cewki działa siła, która wprowadza ją wraz z membraną w ruch, co skutkuje zmianami ciśnienia akustycznego i emisją dźwięku.

12 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Typy głośników magnetoelektrycznych: głośnik wysokotonowy przenosi sygnały o częstotliwościach Hz do Hz, głośnik średniotonowy częstotliwości od Hz do Hz głośnik niskotonowy przenosi sygnały do 1500 Hz. głośnik średnio-niskotonowy przenosi sygnały do Hz

13 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Podstawowe parametry impedancja- opór jaki stawia głośnik prądowi przemiennemu, moc - określa wartość mocy elektrycznej, jaką można dostarczyć do zespołu głośnikowego bez jego uszkodzenia efektywność kolumn głośnikowych - stosunek energii oddanej przez urządzenie w użytecznej formie, do mocy dostarczonej pasmo przenoszenia - zakres częstotliwości jaką przenoszą głośniki. W przypadku kolumn głośnikowych ważnym jest, aby pasmo obejmowało możliwie dużą część dźwięków słyszalnych

14 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Charakterystyka częstotliwościowa bardzo istotny element każdego głośnika czy zestawu głośnikowego, równowaga zakresu częstotliwości istotnie wpływa za harmonię całości obrazu muzycznego, każde zachwianie równowagi tonalnej zmienia barwę, czyli brzmienie muzyki i głosu.

15 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon - przetwornik elektroakustyczny przetwarzający energię fali dźwiękowej na energię elektryczną Skuteczność mikrofonu w polu akustycznym swobodnym - stosunek napięcia na nieobciążonym wyjściu mikrofonu do wartości ciśnienia akustycznego przy określonej częstotliwości kierunku padania dźwięku Charakterystyką kierunkową mikrofonu nazywa się wykres przedstawiający stosunek skuteczności dla danego kąta padania dźwięku na mikrofon do maksymalnej skuteczności (przy padaniu pod kątem 0°).

16 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Podstawowe parametry mikrofonów: napięcie zasilające, zasięg mikrofonu, długość przewodu mikrofonu( przy mikrofonach przewodowych), moc wzmacniająca, pobór prądu podsłuchu, żywotność baterii (przy mikrofonach bezprzewodowych)

17 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon węglowy wynaleziony w 1878 r. przez Davida Hughesa zasada działania jest oparta na zmianach rezystancji proszku węglowego ściskanego przez membranę, drgającą pod wpływem zmian ciśnienia akustycznego wytwarzanego przez padającą falę dźwiękową Wady: duży poziom szumów, ograniczone pasmo przenoszenia, silne zniekształcenia, niewielki zakres dynamiki, niestabilność pracy

18 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon dynamiczny - cewkowy w polu magnesu stałego porusza się cewka nawinięta cienkim drutem miedzianym, mechanicznie połączona z membraną

19 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon dynamiczny - cewkowy zalety: płaska charakterystyka przenoszenia w zakresie od 40Hz do 10kHz, dużą skuteczność, niski poziom szumów własnych, odporność na wstrząsy, niewrażliwość na podmuchy wiatru, możliwość podłączenia do długich kabli, brak napięć zasilających wady: podatność na przenikanie zakłóceń indukowanych przez zewnętrzne pole elektryczne, duże wymiary i ciężar (w porównaniu z mikrofonami pojemnościowymi i elektretowymi)

20 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon dynamiczny - wstęgowy elementem czynnym w tego rodzajach mikrofonie jest cienka (2-5 mm) wstęga aluminiowa o szerokości ok. 0,5 cm długości kilku cm (4-7 cm), poruszająca się w szczelinie między nabiegunnikami magnesu

21 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon dynamiczny - wstęgowy zalety: dobra skuteczność, niski poziom szumów własnych, brak zasilania, korzystna, prawie niezależna od częstotliwości w całym przenoszonym paśmie charakterystyka kierunkowa wady: wrażliwość na wstrząsy i ruchy powietrza, uwydatnianie tonów o małych częstotliwościach, zwłaszcza przy pracy w niewielkiej odległości od źródła dźwięku (tzw. efekt zbliżeniowy), konieczność stosowania transformatora

22 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon pojemnościowy wykorzystuje zmiany pojemności spowodowane drganiami membrany

23 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon pojemnościowy zalety: duża skuteczność, płaska charakterystyka przenoszenia w szerokim zakresie częstotliwości, małe wymiary, mała wrażliwość na drgania mechaniczne i obce pole magnetyczne korzystna, prawie niezależna od częstotliwości w całym przenoszonym paśmie charakterystyka kierunkowa wady: konieczność stosowania przedwzmacniacza, konieczność zasilania przedwzmacniacza

24 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon optyczny wykorzystuje zmiany pojemności spowodowane drganiami membrany

25 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon optyczny zalety: możliwość transmisji na duże odległości bez strat, całkowita niewrażliwość na zakłócenia elektryczne i magnetyczne, bardzo małe wymiary wady: mniejszy stosunek sygnał/szum niż dla mikrofonów pojemnościowych, znajduje się w fazie testów.

26 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Przykładowe ustawienia mikrofonów

27 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Mikrofon M 149 Tube Mikrofon SM7

28 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Zestawy typu headset popularny zestaw zakładany na głowę połączenie słuchawki z mikrofonem, komunikacja przewodowa i bezprzewodowa (Bluetooth).

29 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Główne zalety: bardzo dobre przenoszenie szerokiego pasma częstotliwości, łącznie z basem, bardzo dokładny i detaliczny dźwięk, możliwość słuchania muzyki bez względu na hałas otoczenia, możliwość głośnego słuchania bez przeszkadzania domownikom czy sąsiadom, bardzo mała moc potrzebna do zasilania słuchawek.

30 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Główne wady: nieprawidłowa lokalizacja pozornych źródeł dźwięku eliminacja poprzez procesory dźwięku dookólnego (surround) długotrwałe używanie słuchawek powoduje ucisk i rozgrzewanie się uszu i może niekorzystnie wpływać na słuch

31 Rodzaj, charakterystyka i standardy
Zestawy headset ze względu na strukturę akustyczną zamknięte, otwarte, półotwarte.

32 Agenda Rodzaj, charakterystyka i standardy w kontekście:
zestawów głośnikowych mikrofonów zestawów typu headset Nagrywanie dźwięku z różnych źródeł Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio Wprowadź zagadnienia, które zostaną omówione w trakcie lekcji, w kolejności w której będą omawiane.

33 Nagrywanie dźwięku z różnych źródeł
Nagrywanie dźwięku możliwe jest z takich źródeł jak: mikrofon tuner radiowy tuner telewizyjny wejście line-in karty dźwiękowej

34 Agenda Rodzaj, charakterystyka i standardy w kontekście:
zestawów głośnikowych mikrofonów zestawów typu headset Nagrywanie dźwięku z różnych źródeł Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio Wprowadź zagadnienia, które zostaną omówione w trakcie lekcji, w kolejności w której będą omawiane.

35 Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio
Parametry opisujące okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio: rezystancja (R), induktancja (L), konduktancja (G), kapacytancja (C), podawane w przeliczeniu na metr kabla.

36 Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio
MS (multi strand) najbardziej rozpowszechniony sposób budowy kabla skręcenie żył z cienkich nitek przewodnika w linkę. żyły izoluje się od siebie dielektrykiem i umieszcza równolegle w koszulce z tworzywa sztucznego (np. PCV). metoda łatwa do produkcji przemysłowej miliony kilometrów kabla, do zastosowań i audio.

37 Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio
SC (solid core) - lity rdzeń, czyli drut. kabel wygląda wtedy jak płaski kabel antenowy kable dają solidniejszy bas zmniejszenie nakładania się pól elektromagnetycznych powodujących zniekształcenia sygnału

38 Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio
Taśma (ribbon) kilka wzajemnie odizolowanych płaskich taśm przewodnika zdolność do transmisji dużych natężeń sygnału Dźwięk z takich kabli jest dobrze zrównoważony, pozbawiony zniekształceń i swobodny

39 Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio
Litz pojedyncze żyły przewodnika w osobnej izolacji przewód wystarczający do przesłania mocnych sygnałów duża pojemność prawie całkowicie wyeliminowany efekt naskórkowy

40 Okablowanie stosowane do łączenia urządzeń audio
Kabel koaksjalny (współosiowy) znany z instalacji antenowych. do przesłania mocnych sygnałów duża pojemność prawie całkowicie wyeliminowany efekt naskórkowy

41 Ćwiczenie Jeżeli chcesz przejść do ćwiczenia wykorzystaj ten slajd

42 Ćwiczenia nagraj swój głos za pomocą rejestratora dźwięków,
jakie znasz rodzaje głośników? jakie znasz rodzaje mikrofonów? czym są zestawy typu headset?

43 Podsumowanie Po zakończeniu tej lekcji będziesz wiedział i umiał:
rodzaje, charakterystyki i standardy w kontekście: zestawów głośnikowych, mikrofonów, zestawów typu headset nagrywać swój głos za pomocą rejestratora dźwięków jakie okablowanie jest stosowane do łączenia urządzeń audio Użyj slajdu, celem podsumowania zdobytych przez ucznia umiejętności

44 Pytania Daj możliwość zadania pytań dotyczących prezentacji.


Pobierz ppt "Urządzenia wejścia i wyjścia stosowane w obróbce dźwięku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google