Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

przesunięcia liniowego przesunięcia kątowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "przesunięcia liniowego przesunięcia kątowego"— Zapis prezentacji:

1 przesunięcia liniowego przesunięcia kątowego
POMIARY: przesunięcia liniowego przesunięcia kątowego

2 POTENCJOMETR Jednym z najbardziej znanych czujników przesunięcia jest potencjometr, którego styk ślizgowy czyli szczotka wykonując ruch prostoliniowy, obrotowy lub śrubowy, przyjmuje położenie odpowiadające przesunięciu mierzonemu

3 Potencjometr włączony w prosty układ elektroniczny przetwarza przesunięcie prostoliniowe lub kątowe w zależności od zakresu obrotu, na napięcie stałe lub przemienne. Potencjometry często wykonywane są z cienkiego izolowanego drutu oporowego nawiniętego na izolacyjnej płytce lub pręcie.

4 CZUJNIK INDUKCYJNOŚCIOWY
Czujnik indukcyjnościowy przetwarza przesuniecie liniowe lub kątowe jego części ruchomej na zmianę indukcyjności własnej lub wzajemnej cewek czujnika. Jego działanie oparte jest na zależności indukcyjności od przewodności obwodu magnetycznego. Najprostszy czujnik składa się z cewki i ruchomego rdzenia ferromagnetycznego.

5 a) solenoidalny b) o zmiennej szczelinie
c) o zmiennej powierzchni szczeliny.

6 CZUJNIK POJEMNOŚCIOWY
Pojemnościowym czujnikiem przesunięcia jest kondensator którego pojemność może być zmieniana na skutek przesunięcia któregoś z jego elementów. Zmianom może podlegać powierzchnia czynna lub odległość między okładzinami kondensatora, albo też przenikalność względna dielektryka.

7 Schematy pojemnościowego czujnika przesunięć wraz z charakterystyką: a) płaskiego o zmiennej odległości między okładzinami b) obrotowego o zmiennej powierzchni okładzin c) płaskiego o zmiennej przenikalności względnej.

8 CYFROWE URZĄDZENIA DO POMIARU PRZESUNIĘĆ LINIOWYCH I KĄTOWYCH
Najprostszym rozwiązaniem cyfrowego pomiaru przesunięć jest zliczenie elementarnych działek oznaczających wykonanie przesunięcia o określoną wartość. Pomiar przesunięcia uzyskuje się w wyniku zliczenia impulsów z których każdy oznacza przejście pod fotoelementem pojedynczej działki. Do zliczenia impulsów stosowane są liczniki rewersyjne, a impulsom nadawany jest znak plus lub minus, zależnie od kierunku.

9 1) tarcza pomiarowa, 2) oświetlacz, 3) fotoelementy,
4) wzmacniacze, 5) układ wykrywania kierunku obrotu i licznik, 6) wycinek tarczy pokazany w powiększeniu.

10 TARCZA KODOWA Jest urządzeniem cyfrowym przeznaczonym do pomiaru położenia. Na tarczy tej jest naniesiony szereg pierścieni z występującymi na przemian segmentami przezroczystymi i zaczernionymi. Pierścień najbliżej środka podzielony jest na 2 części, następny na 4 części, kolejny na 8 itd…

11 a) schemat budowy b) wycinek tarczy
TARCZA KODOWA a) schemat budowy b) wycinek tarczy 1) wycinek tarczy, 2) źródło światła, 3) przysłona, 4) zestaw fotoelementów 5) zestaw sygnałów wyjściowych dla przedstawionego położenia tarczy.

12 KONIEC PRZYGOTOWALI: Hubert Pietruszewski Mirek Kielesiński BIOGRAFIA:
Jerzy Kostro, „Elementy, urządzenia i układy automatyki ”


Pobierz ppt "przesunięcia liniowego przesunięcia kątowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google