Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POZNAJĄ POLSKIE STOLICE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POZNAJĄ POLSKIE STOLICE"— Zapis prezentacji:

1 POZNAJĄ POLSKIE STOLICE
„OLIMPIJCZYCY” Z WOJAKOWEJ POZNAJĄ POLSKIE STOLICE

2 „Kraków – serce Małopolski”
Uczniowie klas I-III wraz z opiekunami PSP w Wojakowej 12 czerwca 2007 r. odkrywali „magiczne” miasto.

3 Rynek – największy średniowieczny plac w Europie
Młodzi odkrywcy z Wojakowej zwiedzili zachowany w niezmiennym od wieków kształcie Rynek w Krakowie. Zobaczyli: SUKIENNICE POMNIK MICKIEWICZA BAZYLIKĘ MARIACKĄ

4 „Spotkanie” ze smokiem wawelskim
W obszernej grocie mieszkał smok pożerający bydło i ludzi, siał zgrozę wśród mieszkańców grodu. Książe Krak postanowił zgładzić bestię. Podrzucono mu wypchaną siarką krowę i w ten sposób otruto smoka. Dzisiaj wszyscy turyści bardzo chętnie odwiedzają Smoczą Jamę – gdzie nadal smok zionie ogniem z paszczy ,całkiem jak ten z legendy.

5 ZAMEK KRÓLEWSKI Na Wzgórzu Wawelskim mieści się jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. Jest to siedziba książąt i królów Polski. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych i nowatorskich lekcjach muzealnych prowadzonych przez pracowników zamku królewskiego.

6 Spacer po Ogrodzie Zoologicznym
Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych.

7 Ulica Floriańska – Mc Donalds

8 Aquapark Park Wodny w Krakowie
Zwieńczeniem wycieczki była doskonała zabawa i wypoczynek pośród mnóstwa wodnych atrakcji w krakowskim Parku Wodnym

9 „Warszawa – miasto żywej historii”
Uczniowie klas IV-VI w pierwszy tydzień wakacji udali się na trzydniową wycieczkę do naszej stolicy - WARSZAWY

10 Okęcie – port lotniczy Witamy w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie - największym i najnowocześniejszym obiekcie tego typu w Polsce.

11 Wilanów – rezydencja królewska i magnacka
Wilanów jest jednym z najpiękniejszych przykładów barokowego założenia pałacowego w Polsce. Inicjatorem budowy był król Jan III Sobieski.

12 Wilanów – rezydencja królewska i magnacka
Wilanów to ulubiona i popularna rezydencja królewsko-magnacka. Pałac jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego baroku.

13 Pałac na wyspie – Królewskie Łazienki
Łazienki powstały w II połowie XVII wieku, kiedy to marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski wzniósł na wysepce budynek łazienki - łaźni. W 1764 roku Łazienki nabył król Stanisław August Poniatowski, z chęcią utworzeniu w tym miejscu letniej rezydencji. W 1766 roku rozpoczęto budowę imponującego kompleksu pałacowego. Po śmierci króla Łazienki należały do księcia Józefa Poniatowskiego. Aktualnie stanowią samodzielną placówkę muzealną.

14 Pałac na wyspie – Królewskie Łazienki
Łazienki Królewskie zajmują obszar 74 ha i należą do najpiękniejszych i oryginalniejszych obiektów tego typu w Europie.

15 Z wizyta u parlamentarzystów
Po dokładnej kontroli przez ochronę mieliśmy możność uczestniczenia w obradach Sejmu.

16 Muzeum Powstania Warszawskiego
Ekspozycja stała zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro), na całkowitej powierzchni ponad 3000 m2. Składa się na nią ponad 500 eksponatów, fotografii, 225 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym. Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku, poprzez okupację, akcję "Burza", przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku, utworzenie nielegalnego, komunistycznego rządu w Lublinie a skończywszy na losach powstańców w PRL. W Muzeum wykorzystano różne techniki komunikacji audiowizualnej i multimedialnej. W centrum stałej ekspozycji umieszczono Monument przenikający przez wszystkie poziomy budynku. Symbolizuje bijące "serce" stolicy. Podchodząc bliżej zwiedzający mogą usłyszeć odgłosy walczącej Warszawy, świst kul, modlitwy, pieśni i ogłuszający huk bomb. Na monumencie wygrawerowano daty kolejnych dni powstania.

17 Muzeum Powstania Warszawskiego

18 Muzeum Powstania Warszawskiego

19 Zamek Królewski – Stare Miasto
Początki Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają średniowiecza. Dawna rezydencja książąt mazowieckich i królów polskich oraz siedziba sejmu Rzeczypospolitej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku stał się rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej. Zbombardowany podczas działań wojennych we wrześniu 1939 roku; w 1944 roku wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Zamek został odbudowany wyłącznie ze składek zebranych przez Polaków w kraju oraz zamieszkujących za granicą. W odbudowane w latach mury wmontowano ocalałe fragmenty kamieniarki, sztukaterii, snycerki, relikty malowideł ściennych, a wnętrza wyposażono w uratowane, oryginalne dzieła sztuki. Zamek jest pomnikiem historii i kultury narodowej. Jest miejscem wydarzeń kulturalnych i uroczystości państwowych, a także wizyt osobistości życia politycznego

20 Zamek Królewski – Stare Miasto

21 Zwiedziliśmy: Muzeum Sportu Muzeum Wojska Polskiego

22 Zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki Pomnik Nieznanego Żołnierza

23 Powrót do Wojakowej

24 Wycieczka finansowana ze środków EFS.
Nazwa projektu szkoły: „Igrzyska intelektualno – sprawnościowe w wojakowskiej szkole”


Pobierz ppt "POZNAJĄ POLSKIE STOLICE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google