Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPRAWIEDLIWY HANDEL.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPRAWIEDLIWY HANDEL."— Zapis prezentacji:

1 SPRAWIEDLIWY HANDEL

2 Kraje Północy i kraje Południa
Dzisiejszy świat podzielony jest na uprzemysłowioną Północ (kraje bogate) i Południe (kraje biedne). Państwa Północy bogacą się kosztem krajów ubogich. Producenci z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej mają utrudniony dostęp do rynków bogatej Północy, a jeśli już tam zaistnieją, to ceny ich produktów są niższe niż koszty produkcji.

3 Definicje Sprawiedliwego Handlu
SPRAWIEDLIWY HANDEL to partnerstwo w handlu opierające się na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. SPRAWIEDLIWY HANDEL gwarantuje producentom w ubogich krajach sprawiedliwe wynagrodzenie, godne i bezpieczne warunki pracy oraz długoletnie umowy handlowe. Wyklucza pracę dzieci i niewolników oraz umożliwia pracownikom uczestnictwo w demokratycznym podejmowaniu decyzji.

4 Sprawiedliwy Handel jest partnerstwem pomiędzy producentami z Południa i odbiorcami towarów w krajach Północy. Wspólnie pracują oni nad usunięciem niesprawiedliwości dotykającej producentów. Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów Południa poprzez zapewnienie producentom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej równych szans dostępu do rynków w krajach Północy. Rzuca on wyzwanie niesprawiedliwym praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy. Podstawowym celem sprawiedliwego handlu jest zbudowanie trwałych, bezpośrednich relacji pomiędzy producentami w krajach biednych a konsumentami w bogatych częściach świata.

5 Główne zasady Sprawiedliwego Handlu
Płacenie przez kupujących ceny, która zapewnia producentom sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę Dokonywanie zakupów bezpośrednio u drobnych producentów krajów Południa z pominięciem pośredników Płacenie producentom godziwej ceny Płacenie dodatkowej premii, by umożliwić rozwój społeczności lokalnej Umowy długoterminowe, umożliwiające producentom planowanie Wykluczenie pracy dzieci i niewolników, zapewnienie bezpiecznych i godnych warunków pracy Poszanowanie środowiska naturalnego Używanie specjalnych znaków handlowych, przyznawanych przez niezależne organizacje kontrolne, które gwarantują, iż oznakowany produkt spełnia międzynarodowe kryteria Sprawiedliwego Handlu Kształtowanie wśród konsumentów poczucia odpowiedzialności za decyzje podejmowane w momencie nabywania produktów z Południa

6 Produkty Sprawiedliwego Handlu
Najważniejszymi produktami Sprawiedliwego Handlu są artykuły spożywcze, głównie produkowane metodami ekologicznymi: kawa, herbata, kakao i jego przetwory (np. czekolada), miody egzotyczne, cukier trzcinowy, banany i inne owoce egzotyczne oraz ich przetwory (soki, owoce suszone, dżemy), orzechy, produkty zbożowe (np. ryż) i ich przetwory (chrupki, makarony, musli), nasiona roślin strączkowych, zioła, przyprawy i wiele innych. Są też wyroby rękodzielnicze, jak dywany orientalne, biżuteria, ceramika, rzeźby, plecionki, kosze, maty, ludowe instrumenty muzyczne, artykuły papiernicze, zabawki, odzież i inne wyroby włókiennicze czy piłki sportowe. Ofertę wzbogacają także kosmetyki, kwiaty cięte, nagrania muzyczne czy nawet usługi turystyczne.

7 Herbata Kakao Kawa Kwiaty Miód Ryż Cukier Banany Bawełna

8 Ty też możesz uczestniczyć w Sprawiedliwym Handlu !
Kupując towary z międzynarodowym znakiem certyfikacyjnym Sprawiedliwego Handlu, pomagasz zwalczać eksploatację pracy dzieci, niewolnictwo, głód i nędzę, wspierasz też rozwój najuboższych społeczności Południa. W zamian otrzymujesz znakomite produkty oraz satysfakcję z udziału w dobrym dziele.

9 Prezentację przygotowała mgr Iwona Nowalińska nauczyciel bibliotekarz PSP nr 1 w Nowej Soli
Wykorzystano materiały ze stron internetowych: pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "SPRAWIEDLIWY HANDEL."

Podobne prezentacje


Reklamy Google