Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gady chronione w Polsce żółw błotny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gady chronione w Polsce żółw błotny"— Zapis prezentacji:

1 Gady chronione w Polsce żółw błotny
Opracowała: Karolina Apinyan

2 Budowa żółwia Cechą wyróżniającą żółwie spośród innych gadów, zarówno współczesnych jak i kopalnych, jest mocny pancerz okrywający ciało. Ten osobliwy produkt ewolucji jest jedynym w świecie kręgowców przykładem szkieletu zewnętrznego. Powstał z przekształconych w płyty żeber i kościstych wyrostków kręgów. Dolną częścią pancerza stanowią zmodyfikowane obojczyki i żebra brzuszne. Właściwy pancerz zbudowany jest z płytek kostnych ściśle ze sobą zrośniętych i u większości gatunków pokrytych rogowymi tarczkami. Są one wytworem naskórka, którego cienka warstwa, dobrze unerwiona i zaopatrzona w naczynia krwionośne leży pomiędzy warstwami pancerza: kostną i rogową.

3

4 Choroby żywieniowe Choroby żywieniowe spowodowane są niewłaściwym karmieniem żółwia. Profilaktycznie należy żywić naszego zwierzaka pokarmami zawierającymi duże ilości składnika (mineralno-witaminowych), którego niedobór powoduje choroby. Pokarm żółwia powinien być jak najbardziej zróżnicowany.

5

6 Gody odbywa od końca kwietnia do początku czerwca
Gody odbywa od końca kwietnia do początku czerwca. Jaja najczęściej składa na przełomie maja i czerwca, w porze zakwitania żółtych kosaćców. Żółwica wychodzi wtedy na ląd, by szukać odpowiedniego miejsca do ich złożenia. Można ją spotkać nawet 4 do 5 km od macierzystego zbiornika. Gdy odnajdzie właściwe, odpowiednio nasłonecznione i suche miejsce, przystępuje do budowy gniazda. Tylnymi łapami kopie dołek w twardej ziemi, głęboki na 12–16 cm, który w swoim przekroju jest podobny do gruszki, o średnicy ok. 10 cm, z prowadzącym doń tunelem o średnicy 5 cm. Kształt komory, w której zostaną złożone jaja, swoim wyglądem przypomina gotyckie sklepienie. Wykopanie komory lęgowej zajmuje żółwicy co najmniej 2 godziny. Następnie wprowadza ona do tunelu łapę, po której staczają się jaja. Złożone jajo jest przesuwane do ściany komory, zanim zostanie złożone następne. Składanie jaj trwa kilkadziesiąt minut.

7 Młode żółwiki po wykluciu

8 Pokarm żółwi Żółw błotny odżywia się głównie pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Pobiera go tylko w wodzie, co wielokrotnie obserwowano zarówno w środowisku naturalnym jak i w niewoli. Gruby język oraz mało rozciągliwy przełyk jak również brak gruczołów ślinowych utrudnia żółwiom połykanie pokarmu poza wodą. W skład jego diety wchodzą głównie organizmy wodne: (mięczaki, owady, płazy jak i ich kijanki oraz ryby), jak również lądowe: przeważnie owady, których tryb życia związany jest ze środowiskiem wodnym. Skład ten różnicuje się w zależności od obszaru występowania, pory roku, specyficznych warunków środowiskowych jak i dostępności różnorodnych ofiar. W drobnych zbiornikach wodnych położonych na otwartej przestrzeni poza wodnymi mięczakami w diecie żółwia mogą dominować owady lądowe, które przypadkowo wpadają do wody (np. prostoskrzydłe).

9 W ciekach wolno płynących, starorzeczach i innych zbiornikach rozsianych wśród bagien i lasów będą to poza mięczakami również owady, jednak związane ze środowiskiem wodnym , np. ważki, chruściki, jętki, pluskwiaki, chrząszcze oraz ich larwy. Kijanki płazów mogą sezonowo (wczesną wiosną) stanowić dominującą składową pokarmu, w okresie późniejszym płazy, podobnie jak ryby i inne kręgowce. Żółwie błotne mają dobrze rozwinięty zmysł węchu i wzroku, które w dużym stopniu wykorzystywane są podczas polowań. Dzięki dobremu wzrokowi zwierzę szybko reaguje na potencjalną ofiarę poruszającą się po powierzchni wody lub w jej głębszych warstwach. Z kolei wrażliwy węch pomocny jest przy poszukiwaniach pokarmu w najbliższym otoczeniu.

10

11

12 Występowanie Ciepłe rejony półkuli północnej: Europa, Ameryka Północna, południowo-wschodnia Azja, północna Afryka, Ameryka Południowa. Brak w Australii. Ich największe skupisko w Europie, znajduje się w Poleskim Parku Narodowym.

13

14


Pobierz ppt "Gady chronione w Polsce żółw błotny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google