Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Wielcy Polacy- Śladami Fryderyka Chopina”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Wielcy Polacy- Śladami Fryderyka Chopina”"— Zapis prezentacji:

1 „Wielcy Polacy- Śladami Fryderyka Chopina”
Autorka projektu: Sandra Czopek Opiekun projektu: Ewelina Bartosińska Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów Szeregów ul. Lipowa 3 Płochocin

2 Fryderyk Franciszek Chopin
Urodzony 1 marca 1810 (Żelazowa Wola) Zmarł 17 października (Francja, Paryż)

3 Z Chopinem w tle Polski kompozytor i pianista. Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu. Nazywany był „poetą fortepianu” Jego przyjaciółką i towarzyszką życia była George Sand.

4 Narodziny Fryderyka Legenda głosi, iż Fryderyk przyszedł na świat przy grze na skrzypcach swojego ojca Mikołaja Chopina w niewielkiej miejscowości o nazwie Żelazowa Wola

5 Fakty z życia Rok 1817 to okres pierwszych odważnych prób kompozytorskich ze strony Fryderyka Chopina Z okresu roku 1817 pochodzi wiele nienaznaczonych numerami Polonezów, jeden z nich zadedykowany Wiktorii Skarbek.

6

7 Pierwszy koncert i pierwsza miłość
Pierwszy publiczny koncert Chopina odbył się w 1818 roku. Lata te to także okres pierwszej miłości artysty, miłości do Konstancji Gładkowskiej jednak skończyła się ona po wyjeździe Fryderyka. Gdy później wyjechał do Wiednia usłyszał śpiewaną przez Konstancje carratie Rossiniego i rozpłakał się.

8 Ostatnie dni w Polsce 2 listopada 1830 roku Chopin wyjechał z Warszawy do Kalisza gdzie spędził ostatni tydzień w ojczyźnie. 5 listopada na zawsze opuścił Polskę wyjeżdżając do Kalisza i przez Wrocław do Drezna.

9

10 Śmierć artysty W 1836 roku zaczął poważnie chorować na gruźlicę. Po rozstaniu z Gregore Sand był przygnębiony. 16 listopada 1848 roku zagrał ostatni koncert w Guildhall w Londynie. Zmarł 17 października o drugiej w nocy. Pochowany na cmentarzu w Paryżu, natomiast jego serce zostało przewiezione do św. Krzyża w Warszawie.

11 Materiały wykorzystane
do prezentacji:


Pobierz ppt "„Wielcy Polacy- Śladami Fryderyka Chopina”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google