Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oskar Kolberg.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oskar Kolberg."— Zapis prezentacji:

1 Oskar Kolberg

2 Henryk Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze zm
Henryk Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze zm. 3 czerwca w Krakowie. Polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Pracował jako urzędnik w zarządzie kolei żelaznej warszawsko- wiedeńskiej. W latach 50 odniósł sukces w zakresie muzyki - w 1853 odbyły się, w wykonaniu amatorów, prywatnie premiery dwóch obrazów z życia ludu: "Króla pasterzy" i "Scen w karczmie". "Król pasterzy" doczekał się także wystawienia siedmiu przedstawień w Teatrze Wielkim w 1859.

3 Życie Był synem Juliusza i Fryderyki Mercoeur. W domu rodzinnym stykał się z ważnymi przedstawicielami środowiska kulturalnego Warszawy – Mikołajem Chopinem (ojcem Fryderyka Chopina),. Kształcił się w Liceum Warszawskim i Akademii Handlowej w Berlinie. . W życiu dorosłym pracował jako prywatny nauczyciel muzyki, księgowy oraz urzędnik bankowy. Dzięki uzyskanemu za pośrednictwem Kasy Mianowskiego sfinansowaniu edycji przez Witolda Zglenickiego opublikował pięciotomową pracę pt. Mazowsze. W został uhonorowany członkostwem Akademii Umiejętności.

4 Twórczość W roku 1857 wydał Pieśni ludu polskiego, zawierające ponad 400 ballad i tyleż melodii tanecznych. Zbiór ten, w którym muzyka ludowa podana była w formie autentycznej, bez opracowania harmonicznego, został już ówcześnie bardzo wysoko oceniony. Kolberg planował wydawanie dalszych tomów pieśni, ostatecznie jednak zmienił plany wydawnicze i w roku 1865 ukazała się pierwsza część jego dzieła Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Seria I. Sandomierskie. Odtąd konsekwentnie realizował tę nową koncepcję poprzez serie monografii regionalnych, tworzących w sumie obraz XIX-wiecznej kultury ludowej. W latach wydał Kujawy jako serię III i IV Ludu, traktując tym samym Pieśni ludu polskiego z roku 1857 jako serię I i Sandomierskie jako serię II swego dzieła. Bezskutecznie szukał jednak wsparcia finansowego dla swego przedsięwzięcia. Brak materialnego poparcia dla edycji, sytuacja polityczna w Królestwie oraz obietnica subwencji ze strony Krakowskiego Towarzystwa Naukowego skłoniły go do opuszczenia na zawsze Warszawy w roku 1871.

5 Największe dzieła Do najważniejszych dzieł Oskara Kolberga możemy zaliczyć przede wszystkim ok. 24 kompozycje na fortepian w tym m.in.: mazury, polki, kujawiaki, marsze, polonezy. Do tego pieśni na chór: Psalm LXXXV oraz Do smutnego przyjaciela , a także utwory sceniczne: Król pasterzy, Scena w karczmie czyli Powrót Janka, obrazek wiejski ze śpiewami oraz niedokończony utwór Pielgrzymka do Częstochowy . Poza tymi kompozycjami Kolberg stworzył ponad 20 pieśni na głos z fortepianem. Do nich zaliczyć możemy: Talizman Pod twym okienkiem , Młodo, zaswatana Rojenia wiosenne, Śpiew poety, Do dziewczyny, Ułan polski , Gdy na górach świta dzionek ,Dumny Kochanek, Krakowiak , Dumka, Co mi tam , Jaskółka Kochanka do gwiazdy, On zginął, Przyczyna ,Westchnienie za rodzinną chatką , Wiosna Wyjazd, Zakochana , Piszczałeczko jedyna oraz Kukułeczko moja siwa.

6 DZIĘKUJEMY!


Pobierz ppt "Oskar Kolberg."

Podobne prezentacje


Reklamy Google