Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słynne osoby niemieckojęzyczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słynne osoby niemieckojęzyczne."— Zapis prezentacji:

1 Słynne osoby niemieckojęzyczne.

2 Kiedyś.

3 Jan Sebastian Bach. <- Jeden z utworów Bacha.
Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca r. w Eisenach , zmarł 28 lipca r. Kompozytor i organista niemiecki epoki baroku , jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Bach tworzył muzykę chóralną, orkiestrową i na instrumenty solo. Tworzył używając technik wariacyjnych, fugowanych i kontrapunktycznej. Jan Sebastian Bach jest autorem ponad 1000 znanych utworów. <- Jeden z utworów Bacha.

4 Albert Einstein. Albert Einstein urodził się 14 marca 1879 w Ulm , zmarł 18 kwietnia Niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego , jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych. Jedno z jego wielu równań to E=mc2 .  E=mc2

5 Johann Wolfgang von Goethe.
Johann Wolfgang von Goethe urodził się 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie , zmarł 22 marca 1832 w Weimarze. Najwybitniejszy niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk. Był również myślicielem i uczonym, znawcą wielu dziedzin wiedzy oraz sztuki. Jego dzieła to min. Götz z Berlichingen (1773), Cierpienia młodego Wertera - powieść epistolarna (1774), Faust ( ), Król Olch – ballada.

6 Marcin Luter ( Marthin Luther ).
Marcin Luter urodził się 10 listopada 1483r. w Eisleben , zmarł 18 lutego 1546r. Niemiecki reformator religijny, teolog i inicjator reformacji, mnich augustiański, doktor teologii, współtwórca luteranizmu. Autor 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów, w których odrzucał możliwość kupienia łaski Bożej. Mimo że nie brał czynnego udziału w wystąpieniach religijnych i społeczno-politycznych, a jedynie pisał polemiki i katechezy, skupił wokół swojej idei całą opozycję Kościoła katolickiego. Przełożył Biblię na język niemiecki. Kościół anglikański zalicza Lutra do grona świętych. Jego wspomnienie obchodzone jest w rocznicę śmierci, 18 lutego.

7 Jan Gutenberg. Johannes Gutenberg – Jan Gutenberg urodził się około roku 1399 , zmarł w 1468r. Złotnik i drukarz mongucki , niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Działalność Gutenberga przypada na okres rozwoju drukarstwa w zachodniej Europie. Początkowo Gutenberg stosował znane już wcześniej w Europie czcionki drewniane, z czasem opracował własną wersję czcionek metalowych (również znanych już w Europie), posługiwał się także czcionkami glinianymi. Skonstruował specjalny aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej na wzór znanych już pras introligatorskich. W 1448 r. założył w Mongucji drukarnię. W 1455 r. ukazała się drukiem tzw. Biblia Gutenberga.

8 Felix Mendelssohn-Bartholdy.
Urodził się 3 lutego w Hamburgu , zmarł 4 listopada 1847 w Lipsku. Niemiecki kompozytor okresu romantyzmu. Uważany za najwybitniejsze cudowne dziecko po Mozarcie. Pierwszą symfonię Mendelssohn napisał w wieku piętnastu lat, a gdy miał siedemnaście skomponował uwerturę koncertową do Snu nocy letniej Szekspira, który jest jego najbardziej znanym utworem. Dzieło to dokończył w roku 1842, komponując pozostałe części suity: Intermezzo, Nocturne, Dance, Scherzo i Marsz weselny, który rozsławił cały utwór. Oprócz muzyki symfonicznej Mendelssohn komponował również muzykę kameralną. Do tego nurtu twórczości należy oktet smyczkowy z 1825, kwartety smyczkowe, trio fortepianowe oraz solowa muzyka fortepianowa (Pieśni bez słów). <- Marsz Mendelsona jest grany najczęściej w kościele przed ślubem.

9 Marlene Dietrich. Marlena Dietrich ur. 27 grudnia 1901, zm. 6 maja Niemiecka aktorka i piosenkarka, obywatelka amerykańska. Pierwsze role zagrała już w latach 20. , jednak dopiero film Błękitny anioł z 1930 roku przyniósł jej międzynarodowy rozgłos. Największe sukcesy filmowe osiągała w latach Podczas II wojny światowej opowiedziała się przeciw III Rzeszy Niemieckiej, występując na frontach dla amerykańskich żołnierzy. Ma na swoim koncie ponad 30 głównych kreacji filmowych. Dokonała ogromnej ilości nagrań płytowych. Przyczyniła się do spopularyzowania wojennego szlagieru "Lili Marleen". W 1999 roku trafiła na 9. miejsce listy najlepszych aktorek wszech czasów, skompilowanej przez Amerykański Instytut Filmowy.

10 Wilhelm Röntgen. Ur. 27 marca 1845 w Lennep, zmarł w Monachium 10 lutego  Niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla. Początkowo próbował studiować inżynierię na Uniwersytecie w Utrechcie, ale szybko przeniósł się na Politechnikę w Zurychu. 8 listopada 1895 odkrył nowy typ promieniowania, które sam nazwał promieniowaniem X (ponieważ „X” oznacza niewiadomą). Za to odkrycie w roku 1901 został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Innym tematem jego prac były np.  fizyka płynów. Nazwa promieniowanie X lub promienie X jest używana w większości krajów (w tym anglosaskich – X-rays), jednak m.in. w Polsce i Niemczech nazywane są promieniowaniem rentgenowskim (promieniowaniem Röntgena lub Roentgena).

11 Ludwig van Beethoven. <-Jedna z symfonii Betovena.
Urodził się grudnia 1770r. W Bonn , zmarł 26 marca 1827 w Wiedniu. Kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów. Mimo że około 25 roku życia począł tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia (do czasu również wykonywania) swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX wiek. Światową popularność zawdzięcza Beethoven przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom. Zarówno muzyka, jak i postać Beethovena wykorzystywane były w filmach. <-Jedna z symfonii Betovena.

12 Współczesne.

13 FC Bayern Monachium. Niemiecki klub piłkarski  z siedzibą w Monachium w Bawarii. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub. 22 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec i 15 razy wygrał Puchar Niemiec.

14 Heidi Clum. Heidi Clum to niemiecka modelka , urodziła się 1 czerwca 1973 w Niemczech. Karierę rozpoczeła mając 18 lat. W 1992 roku wygrała konkurs organizowany przez magazyn Petra. Początkowo robiła karierę w Paryżu, później przeniosła się do USA i rozpoczęła pracę w Nowym Jorku. To właśnie tam bierze udział w pokazach znanej firmy bieliźniarskiej Victoria's Secret obok takich modelek jak Naomi Campbell,  Karolína Kurková czy Gisele Bündchen. Heidi reklamowała produkty Chanel, jej sesje zdjęciowe można było znaleźć w takich magazynach jak Elle ,Vogue Marie Claire ,Glamour. Heidi jest także aktorką. W 2006 roku założyła własny program telewizyjny o nazwie "Germany's Next Topmodel by Heidi Klum". 

15 Modern Talking. Z lewej Thomas Anders , z prawej Dieter Bohlen.  Zespół działał w latach Jest to duet dance'owo-popowy pochodzący z Niemiec, popularny w latach 80. Zespół stworzył wiele przebojów znajdujących się w latach osiemdziesiątych na szczytach list przebojów, niekiedy nawet kilka miesięcy. Najpopularniejszymi hitami duetu są: "You're My Heart, You're My Soul ‘’, czy "Cheri Cheri Lady’’ . Przykry jest rozpad zespołu – pokłócili się o kobietę , z którą żąden z panów nie jest dotychczas. Thomas Anders kontynuuje karierę solową, od momentu ponownego rozpadu Modern Talking wydał cztery płyty. Był także gwiazdą Sopot Festival Dieter Bohlen zajmuje się komponowaniem i produkcją płyt dla innych wykonawców, w 2006 wznowił też działalność solową. Zespół sprzedał 120 mln płyt na całym świecie. <- Jeden ze sławniejszych utworów.

16 Claudia Schiffer. Niemiecka aktorka i modelka. Pracę w zawodzie rozpoczęła w 1987 roku w wieku 17 lat. W 1990 roku zaczęła pracować na najlepszych światowych wybiegach. Od tego czasu jej twarz pojawiła się na ponad 700 okładkach najważniejszych magazynów o modzie m.in. „ Vogue ”. Uznawana jest za jedną z trzech największych modelek wszech czasów ( obok Lindy Evangelisty i Naomi Campbell ) .  Reklamowała m.in. domy mody takie jak: Chanel (uznawana za najważniejszą modelkę w historii tego domu mody, reklamowała perfumy Allure) czy też w reklamie Pepsi. W 1990 i 1991 została wybrana przez magazyn "People" jako jedna z 50 najpiękniejszych ludzi na świecie.  W 2000 roku została ambasadorem dobrej woli UNICEF .

17 Michael Schumacher. Niemiecki kierowca wyścigowy, siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1. Statystycznie jest najlepszym kierowcą w historii F1, ma najwięcej zwycięstw, pole position, najszybszych okrążeń w trakcie wyścigu, jest także rekordzistą siedmiu zdobytych mistrzowskich tytułów. Jego pseudonimy to "Czerwony baron" i "Rainmaster".

18 Oceana Mahlmann. Znana jako Oceana  – niemiecka piosenkarka. Oceana wykonuje muzykę zaliczaną do soulu, z wpływem reggae,  hip-hopu i funku.  W 2009 wydała swój debiutancki album Love Supply, poprzedzony singlem „Cry Cry”. Oceana została wybrana przez UEFA wykonawczynią oficjalnej piosenki Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, odbywających się w 2012 roku w Polsce oraz na Ukrainie. Singel promujący wydarzenie nosi tytuł „Endless Summer”. <- Endless Summer.

19 Wykonała ; Marika Magdziarz. 


Pobierz ppt "Słynne osoby niemieckojęzyczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google