Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWIERZĘTA CHRONIONE NA MADAGASKARZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWIERZĘTA CHRONIONE NA MADAGASKARZE"— Zapis prezentacji:

1 ZWIERZĘTA CHRONIONE NA MADAGASKARZE

2 Rezerwaty na Madagaskarze
Tsingy de Bemaraha jest to chroniony rezerwat na Madagaskarze, który znajduje się w pobliżu zachodniego wybrzeża. Tsingy de Bemaraha zajmuje powierzchnię około 660 km2. Można tam również znaleźć namorzynowe lasy, oraz wiele rzadkich i zagrożonych gatunków dzikich zwierząt (ptaki i lemury). W 1990 roku, chronione Tsingy de Bemaraha rezerwy zarejestrowane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najlepsze podejście do rezerwacji drogą prowadzącą z miasta Morondava, które leży około 150 km na południe od chronionego rezerwatu ..

3 Przemyt zagrożonych gatunków
W rezultacie przemytu i zniszczenia środowiska naturalnego ponad połowie znanych gatunków żółwi grozi dzisiaj wymarcie. Każdego roku do Polski sprowadzanych jest nielegalnie kilkanaście tysięcy okazów tych zwierząt. Żółwie lądowe wydobywa się z piasku, często przy użyciu ciężkiego sprzętu, następnie okleja taśmami izolacyjnymi i pakuje po kilkaset osobników do pudeł i toreb. Okaleczenia i wielogodzinną podróż bez wody, żywności, a nawet możliwości ruchu przeżywają tylko nieliczne osobniki. Nawet te, które przeżyją, najczęściej chorują i umierają powolną śmiercią, nawet pół roku po przywiezieniu do innego kraju.

4 Madagaskar - raj w remoncie
Szykuje się wielka zmiana w sposobie chronienia ginących gatunków. Międzynarodowy zespół uczonych chce zacząć od wyspy u wybrzeży Afryki – Madagaskaru, gdzie w izolacji od reszty świata żyją niespotykane gdzie indziej bajkowe zwierzęta i roślin. W wyborze najlepszych miejsc na rezerwaty politykom pomogą uczeni. Już od ponad dziesięciu lat na terenie Madagaskaru prowadzone są bardzo intensywne badania nad fauną i florą. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat odkryto blisko 50 nowych gatunków płazów! Dane zebrane w ostatniej dekadzie przez uczonych, m.in. z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley oraz kalifornijskiej Akademii Nauk, doprowadziły do stworzenia mapy miejsc, które są najbardziej warte ochrony. Opracowano ją na podstawie szczegółowych opisów występowania 2 tys. 315 gatunków mrówek, motyli, żab, gekonów, lemurów i różnych roślin.

5 NIEKTÓRE Z ZWIERZĄT CHRONIONYCH

6 FOSSA (Cryptoprocta ferox)
Jest największym i jednym z najrzadziej spotykanych nocnych zwierząt mięsożernych na Madagaskarze. Długość dochodzi do 85 cm, ogon takiej samej długości. Zamieszkuje lasy. Obiekt częstych polowań. Żyje jeszcze 20 okazów na. terenie ogrodów zoologicznych.

7

8 LEMUR MYSZATY (Microcebus munus)
Ten lemur ma długość cm, waży oko 50 gr. Wśród naczelnych jest najmniejszym zwierzęciem. Żyje na drzewach w lasach zachodniej części Madagaskaru. Prowadzi nocny tryb życia. Jest gatunkiem bardzo zagrożonym. LEMUR MYSZATY (Microcebus munus)

9

10 LEMUR PSTRY (Varacia variegata)
Inaczej nazywany różnobarwnym lemurem. Liczy niecałe 50 cm długości (bez ogona). Jest jednym z najładniejszych leniwców. Gatunki te żyją w lasach na wschodnich wybrzeżach Madagaskaru. Na wymarciu. Około 300 osobników żyje w ogrodach zoologicznych.

11

12 PALCZAK AYE (Daubentonia madagscariensis)
To nadzwyczaj mocne stworzenie osiąga długość 45 cm. Od roku 1933 uważany za gatunek wymarły, ale w 1957 roku stwierdzono, że  to pomyłka. Jednak jest zagrożony. Liczba żywych okazów - nieznana. W roku 1966 przewieziono 9 osobników na pobliską wysepkę będącą terenem Madagaskarskiego Parku Narodowego.

13

14 SIFAKA (Propithacusverreauxi)
Jest jednym z gatunków różnobarwnych lemurów. Długość dochodzi do 50 cm. 10 z podgatunków żyje w lasach Madagaskaru. Grozi im wyginięcie, ponieważ zrujnowana została ich przestrzeń życiowa.

15

16 INDRI (Indri indri) Największa "półmałpa". Długość cm. Żyje w północno - wschodnich lasach Madagaskaru. Żeruje w czasie dnia. Jest gatunkiem rzadkim. Grozi im całkowite wyginięcie.

17

18 STRONY INTERNETOWE

19 ANNA WOJCIECHOWSKA KLASA 1 A


Pobierz ppt "ZWIERZĘTA CHRONIONE NA MADAGASKARZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google