Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA"— Zapis prezentacji:

1 CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA
wykonawca: Zuzia Łukowicz

2 Historia Kostrza Kostrze wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1402 r., była własnością Jędrzeja Tęczynskiego. Od początku podlegała parafii Benedyktynów w Tyńcu, którzy przejęli ją od poł. XVI w. i założyli na jej terenie folwark. W 1817 r. wieś została sekularyzowana i przeszła na własność Funduszu Religijnego, a następnie w ręce prywatne. Wtedy w miejsce w folwarku założono zespół dworski, a ostatni budynek dworu wzniesiono w 1936 r. (zachowany do dziś). Kostrze zostało włączone do Krakowa w 1941 r.

3 WYKOPALISKA Z MOJEGO OGRODU
widelec amonit z okresu jury: z okresu rozbiorów Polski: z okresu PRL: moneta austriacka 10 halerzy z 1908 r. moneta węgierska 10 filler z 1909 r.

4 FORT 53 BODZÓW Tuż za doliną Wisły, po jej południowej stronie, naprzeciwko Lasu Wolskiego, wznosi się silnie rozczłonkowany masyw zbudowany z jurajskich skał wapiennych zwanych Górką Kostrzewską; najwyższy i centralnie położony punkt masywu, stanowi prawie płaski wierzchołek, noszący nazwę Solnik (264 m n.p.m.). Usytuowany tutaj Fort Bodzów swym ogniem panował nad południowym brzegiem Wisły i całą rozległą okolicą, leżącą u jego stóp. Fort 53 Bodzów powstał w 1884 r. Całość Fortu otoczona była dodatkowo kutą w skale suchą fosą. Od czoła, przed wałem artyleryjskim, na nadsypanym wale stoku spłaszczonego, znajdowały się stanowiska strzeleckie piechoty.

5 Dodatkowym wzmocnieniem Fortu Bodzów stały się podziemne jaskinie - kawerny. (Kawerny - czyli system sztucznych grot i korytarzy wykutych w skale, o regularnym kształcie, miały prawdopodobnie służyć jako magazyny lub podziemne schrony dla żołnierzy w przypadku, gdyby zostali zaskoczeni przez napastnika na powierzchni; te niezwykłe groty miały naturalne stropy, których nie była w stanie przebić żadna ówczesna bomba ani też pocisk artyleryjski) Po ich regularności widać, że nie stworzyła ich natura; wykuli je w wapieniu żołnierze na początku I wojny światowej.

6 Panorama Krakowa z góry Solnik
Widoczna z tego miejsca panorama Krakowa i okolic należy do jednych z najpiękniejszych: od wschodu wyłania się Stare Miasto z Wawelem, ku północy, widoczne są: Pałac Szyszko-Bochusza i wieże klasztoru na Bielanach, po zachodniej stronie widać klasztor benedyktynów w Tyńcu.

7 Przyroda Kostrza Kostrze położone jest na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, wchodzącego w skład zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Występuje tutaj wiele cennych zbiorowisk roślinnych, w tym ciepłolubnej roślinności naskalnej oraz zarośli i muraw kserotermicznych. Zbiorowiska muraw i zarośli kserotermicznych spotkać można na wapiennych wzgórzach głównie w zachodniej części miasta. Z najlepiej zbadanych i wartościowych miejsc można wymienić nieczynny już Kamieniołom Bodzów

8 Kamieniołom Bodzów

9 Rośliny chronione Pierwiosnka lekarska Sasanka łąkowa
Przetacznik kłosowy Goździk kartuzek

10 Murawy kserotermiczne
Macierzanka wonna Rozchodnik ostry Zbiorowiska muraw występują na południowych stokach skał wapiennych. Takie warunki zapewniają zasadowe podłoże glebowe oraz w słoneczne dni wysoką temperaturę - niekiedy może ona dochodzić do 50° C! W runi muraw występują gatunki ciepłolubne, charakterystyczne dla południowych stref klimatycznych.

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !


Pobierz ppt "CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google