Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rock Techno Punk Rock Heavy Metal Disco Polo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rock Techno Punk Rock Heavy Metal Disco Polo."— Zapis prezentacji:

1 Rock Techno Punk Rock Heavy Metal Disco Polo

2 Rock

3 Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne.

4 Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa oraz jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość.

5 Franciszek Walicki Prekursorem polskiego rock and rolla jest redaktor Franciszek Walicki (nazywany "Ojcem Polskiego Rocka"), który w latach 60. powołał do życia takie zespoły jak: Rythm and Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB i wiele innych.

6 Techno

7 Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80
Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.

8 Techno to muzyka elektroniczna o jednostajnym, regularnym rytmie w metrum 4/4. Klasyczne techno posiada stosunkowo szybkie tempo około uderzeń na minutę. Muzyka ta charakteryzuje się stosowaniem niemal wyłącznie syntetycznych bądź elektronicznie przetworzonych dźwięków

9 Muzyka techno, jako że jest przeznaczona przede wszystkim do grania w klubach, jest produkowana w taki sposób, aby miksowanie poszczególnych utworów ze sobą było łatwe: utwory są przeważnie całkowicie instrumentalne i rzadko posiadają rozbudowane partie wokalne

10 Punk Rock

11 Punk – w węższym znaczeniu: gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś.

12 Czas i miejsce powstania: połowa lat 70. XX w
Czas i miejsce powstania: połowa lat 70. XX w. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia Instrumenty: gitara, gitara basowa, perkusja, okazyjnie używane inne instrumenty Największa popularność na górze list przebojów pod koniec 1970; międzynarodowy komercyjny sukces pop punku i ska punku – połowa , '90 sukces grunge'u i hardcore punk, rapcore od '90-'00 oraz digital hardcore, '00 popularność emo core'a i fuzji hardcore z metalem zwanej metalcore.

13 Mimo że eksplozja punk rocka przeminęła, zespoły punkowe jak i cała kontrkultura przetrwały. Renesans przyniosły lata 90., kiedy to za sprawą grup takich jak Rancid czy The Offspring (często sympatyzujących ze skateboardingiem; zob. także: skate punk), punk rock stał się bardziej przystępny dla przeciętnego słuchacza, ale i bardziej komercyjny.

14 Heavy Metal

15 Heavy metal (często nazywany po prostu metal) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60tych i 70tych XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

16 Czas i miejsce powstania: koniec 1960, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone
Instrumenty: gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja, instrumenty klawiszowe (okazjonalnie)

17 Podgatunki: avant-garde metal, black metal, death metal, doom metal, glam metal, gothic metal, groove metal, power metal, speed metal, stoner metal, metal symfoniczny, thrash metal, tradycyjny Heavy metal, viking metal, metal techniczny, unblack met, nu metal

18 Disco polo

19 Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80
Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Pomysłodawcą nazwy disco polo, stworzonej na podobieństwo italo disco (włoski styl muzyczny z początku lat 80. XX w.), był Sławomir Skręta, właściciel wytwórni płytowej Blue Star z Reguł koło Warszawy.

20 W połowie lat 90. disco polo znalazło miejsce w programach telewizyjnych (m.in. audycje Disco Relax i Disco Polo Livew Telewizji Polsat i Polsat 2). Poza Polsatem i kilkoma regionalnymi rozgłośniami radiowymi muzyka ta w tym czasie była w ogóle nieobecna i uznawana przez media za symbol kiczu i prymitywizmu.

21 Przed wyborami prezydenckimi w 1995 zespoły i piosenkarze disco polo angażowani byli podczas kampanii wyborczej m.in: Mariana Krzaklewskiego, Waldemara Pawlaka i Aleksandra Kwaśniewskiego (wybory prezydenckie w Polsce w 1995 roku, Bayer Full – Prezydent, Top One – Ole, Olek i inne).


Pobierz ppt "Rock Techno Punk Rock Heavy Metal Disco Polo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google