Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzikie wysypiska śmieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzikie wysypiska śmieci"— Zapis prezentacji:

1 Dzikie wysypiska śmieci

2

3 Ciekawostki: Gnijące odpady, tak często spotykane na nieuporządkowanych (dzikich) wysypiskach śmieci, są siedliskiem wielu chorobotwórczych bakterii, a także niemniej groźnych grzybów, więc dzikie wysypiska są wylęgarnią wielu chorób. Uporządkowane wysypiska śmieci są często kontrolowane przez takie instytucje jak na przykład Sanepid, więc nie istnieje ryzyko, że uporządkowane wysypisko śmieci stanie się wylęgarnią chorób.

4 Poszukiwania: Nasze poszukiwania zaczęliśmy od przystanku znajdującego się w miejscowości Zawierzbie. Następnie podążałyśmy wzdłuż rzeki Wisłoka. Oto nasze rezultaty...

5 Przystanek autobusowy w Zawierzbiu
Znalezionymi przez nas śmieciami były: butelki szklane, plastikowe, wiadra, folie, puszki, plastik, pozostałości po środkach higieny, a nawet zużyte pampersy.

6

7

8 Okolice Zawierzbia Rodzaje śmieci występujących w tym miejscu:
- butelki plastikowe, - szklane, - kanistry.

9 Ciekawostki: Biogaz powstający na dzikich wysypiskach ulatnia się do atmosfery, zasilając tam efekt cieplarniany, lub powoduje samozapłony śmieci a często nawet pożary lasów. Uporządkowane wysypiska mają wbudowane systemy odgazowania, które nie dopuszczają do samozapłonu gazu. W niektórych uporządkowanych wysypiskach śmieci biogaz jest używany do produkcji energii elektrycznej.

10 Wola Żyrakowska Jadąc dalej wzdłuż rzeki Wisłoka, zaobserwowaliśmy bardzo groźne dla środowiska zanieczyszczenia. Były to opony, pozostałości po remoncie: dachówki, eternit (rakotwórczy), urządzenia sanitarne, szkło, plastik. Zwały śmieci zostały przykryte skoszoną trawą, ale nie uszły naszej uwadze.

11

12

13

14

15

16 Ciekawostki: Zwierzęta zjadają kawałki folii plastikowej lub styropianu znalezione na dzikich wysypiskach, co powoduje zatykanie się przewodu pokarmowego zwierząt i w efekcie śmierć. Człowiek dopuszczając do powstawania dzikich wysypisk przyczynia się do wymierania zwierząt roślinożernych

17 Wola Żyrakowska naprzeciw ośrodka wypoczynkowego „Jałowce”
Szklane, plastikowe butelki, kanistry, opony, odpady, folie, gruzy, szkło znajdowały się w zwałach ziemi.

18

19

20

21

22

23

24

25 Ciekawostki: Dzikie wysypiska śmieci pozostają na zawsze brudne i brzydkie, natomiast na miejscu uporządkowanych wysypisk śmieci (po uprzednim ich wyeksploatowaniu) powstają obiekty sportowe lub rekreacyjne, a nawet parki miejskie.

26 Okolice Wisłoki i miejscowości Grabiny
Na pierwszy rzut oka wydaje się być czysto, lecz spójrzmy głębiej.

27

28

29

30

31

32

33

34 Czy tak musi wyglądać nasz świat? Odpowiedzmy sobie sami!

35 Dębica – park oraz Pustków
W lasach nieopodal miejscowości Pustków Osiedle znajdują się "dzikie wysypiska śmieci". W stertach śmieci można znaleźć nie tylko szkło i plastikowe butelki, ale także stare ubrania, części od pojazdów mechanicznych itp. Pomimo wielu akcji organizowanych przez tamtejszą szkołę, w lasach nadal panuje nieporządek. Z każdym dniem śmieci przybywa, ponieważ wielu mieszkańców nie wywozi śmieci na wysypisko śmieci czy do okolicznych śmietników lecz do lasu.

36

37

38

39

40

41   Nie wyrzucajmy śmieci na dzikie wysypiska, bo jeśli będziemy tak postępować, utoniemy w powodzi śmieci!

42 Jak z tym walczyć?? - akcje sprzątania

43 -sztuka recyklingu

44 - zakaz wywozu śmieci do lasu

45 - nakładanie wysokich kar pieniężnych na osoby wywożące śmieci do lasu

46 - organizowanie różnego rodzaju pikników rodzinnych pod hasłem sprzątania świata

47 PRACĘ WYKONALI: Kl. IIIg2 Sylwia Ligęska, Katarzyna Stojek, Izabela Ciborowska Kl. Ib1 Piotr Sikora Wojciech Lasek Marta Sobuś Bartosz Rusin Damian Flaga


Pobierz ppt "Dzikie wysypiska śmieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google