Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tadeusz Zawadzki ,,Zośka”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tadeusz Zawadzki ,,Zośka”"— Zapis prezentacji:

1 Tadeusz Zawadzki ,,Zośka”
Życie naszego patrona.

2

3 Wygląd Obdarzony dziewczęcą urodą "miał delikatną cerą, reguralne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie, włosy złociste, uśmiech zupełnie dziewczęcy, ręce o długich, subtelnych palcach.

4 Zainteresowania Świetny sportowiec, wszechstronnie uzdolniony, inteligentny, uczył się dobrze, choć niewybitnie. "Zośka wyróżniał się w strzelectwie, w hokeju, w tenisie."

5 Charakter Był powściągliwy, skryty, trzymał się na uboczu, a "najsilniejszą w tym czasie właściwością psychiczną Zośki była jego samotność." Zośka sumiennie i dobrze wywiązywał się z obowiązków, był punktualny, nie lubił publicznie przemawiać.

6 Rodzice Józef Zawadzki Studiował na UW, za udział w strajku studenckim w 1905 został relegowany i przeniósł się do Krakowa, gdzie podjął studia chemiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, kończąc je w 1910 z tytułem doktora filozofii. W Karlsruhe u prof. Habera prowadził badania z elektrochemii i na tamtejszej politechnice uzyskał tytuł inżyniera chemika. Była najmłodszym z sześciorga dzieci Zofii i Leona Siemieńskich. Jej ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, zmarł dwa miesiące przed jej urodzeniem. W pierwszych latach życia mieszkała w majątku ziemskim w Skrzydłowej, potem z rodziną przeniosła się do Łodzi, by ostatecznie osiąść w Warszawie.

7 Anna Zawadzka anglistka, nauczycielka i autorka podręczników, zasłużona instruktorka harcerska.

8 Przyjaciele Jan Bytnar (Rudy) Stanisław Sieradzki (Świst) Maciej Aleksy Dawidowski (Alek)

9 Akcje 1. Akcja „Wieniec II" w nocy z 31 grudnia 1942 na 1 stycznia stycznia 1943 dowodził wykonaniem wyroku śmierci przy ul. Walecznych 26 na Ludwiku Herbercie lutego uczestniczył w akcji ewakuacyjnej materiałów konspiracyjnych z mieszkania Jana Błońskiego przy ul. Brackiej marca dowodził grupą "Atak" w głośnej akcji pod Arsenałem (Meksyk II) maja uczestniczył w próbie porwania SS-Oberscharführera Herberta Schultza zakończonej jego likwidacją. 6. w tym samym czasie uczestniczył również w przygotowaniach do odbicia z rąk niemieckich Naczelnika "Szarych Szeregów", Floriana Marciniaka.

10 Akcje, którymi dowodził
1. odbiciem więźniów pod Celestynowem w nocy z 20 na 21 maja wysadzeniem mostu kolejowego pod Czarnocinem w nocy z 5/6 czerwca 1943.

11 Wykonawca Szymon Żurawik Kl. V B


Pobierz ppt "Tadeusz Zawadzki ,,Zośka”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google