Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIRTUALIZACJA I EMULACJA NA LINUKSIE, CZYLI JAK ZADOWOLIĆ WYMAGAJĄCEGO Kamil Porembiński, Dawid Kałużny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIRTUALIZACJA I EMULACJA NA LINUKSIE, CZYLI JAK ZADOWOLIĆ WYMAGAJĄCEGO Kamil Porembiński, Dawid Kałużny."— Zapis prezentacji:

1 WIRTUALIZACJA I EMULACJA NA LINUKSIE, CZYLI JAK ZADOWOLIĆ WYMAGAJĄCEGO Kamil Porembiński, Dawid Kałużny

2 QEMU – EMULACJA SPRZĘTU
QEMU jest szybkim emulatorem, który umożliwia uruchomienie kilku systemów operacyjnych jednocześnie na jednej maszynie. Jest podobny do takich projektów jak Bochs czy PearPC, jednak ma kilka cech (wiekszą szybkość i obsługę wielu architektur CPU), dzięki którym wyprzedza swoich konkurentów. QEMU pracuje w dwóch trybach emulacji: użytkownika - może uruchamiać procesy sytemu Linux skompilowane na innym typie procesora niż bieżący. systemu - emulowany jest cały system, łącznie z różnymi urządzeniami peryferyjnymi. Umożliwia to łatwiejsze testowanie i odpluskwianie kodu. Większość programu jest oparta na licencji LGPL, a sama część emulująca jest na GNU GPL. Od 6. lutego również moduł (kqemu; około 5-krotnie przyspieszający pracę QEMU) jest dostępny na licencji GNU GPL. Wcześniej moduł ten był darmowy, ale autor nie chciał udostępnić kodu źródłowego dopóki nie uzyska bliżej nieokreślonej finansowej rekompensaty; równolegle rozwijał się też otwarty odpowiednik tego modułu, qvm86, dostępny na licencji GNU GPL.

3 QEMU – ZALETY Wsparcie dla architektur x86, PowerPC, SPARC i innych*
Szybkość, niektóre aplikacje działają prawie jak na rzeczywistym sprzęcie Możliwość uruchomienia oprogramowania Linuksa na innych platformach Ma możliwość emulacji karty sieciowej Pełna otwartość kodu * IA-32 (x86) PCs, AMD64 PCs, MIPS R4000, Sun's SPARC sun4m, Sun's SPARC sun4u, ARM development boards (Integrator/CP and Versatile/PB), SH4 SHIX board, and PowerPC (PReP and Power Macintosh).

4 QEMU – WADY Niepełne wsparcie dla systemu MS Windows
Brak wsparcia dla mniej popularnych platform sprzętowych Trudniejszy w obsłudze niż inne emulatory

5 QEMU – SKŁADNIA qemu -hda hd.img -cdrom /dev/cdrom -boot d -m 1024
qemu -hda c.img -cdrom linux.iso -boot d -m soundhw sb16 -localtime qemu -hda c.img -cdrom /dev/cdrom -boot c -m 64 - full-screen W trakcie pracy z uruchomionym wirtualnym komputerem możemy dostać się do „Konsoli QEMU”. Wystarczy wcisnąć [ctrl] + [alt] + [2]. Konsola przydaje się do zmiany dysków, resetowania komputera, robienia zrzutów ekranu działającego aktualnie systemu. Aby powrócić do systemu wciskamy [ctrl] + [alt] + [1]. Zmiana między trybem okienkowym a pełnoekranowym uzyskiwana jest poprzez wciśnięcie [ctrl] + [alt] + [f].

6 QEMU – LAUNCHER Qemu Launcher jest graficznym interfejsem napisanym w Perlu służącym do łatwej obsługi Qemu. Program potrafi tworzyć oraz konwertować wirtualne dyski , uruchamiać maszynę wirtualną z różną konfiguracją sprzętową.

7 QEMU – LAUNCHER Wymagania: Perl interpreter Gtk2 Perl module
Gtk2::GladeXML Perl module Locale::gettext Perl module QEMU

8

9

10 QEMU – LINKI http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/

11 Wine Wine jest programem umożliwiającym uruchomienie aplikacji przeznaczonych dla Windows. Nazwa jest skrótem od „Wine Is not an emulator” dla podkreślenia faktu, że Wine nie jest emulatorem systemu Microsoftu, a implementacją WinApi dla środowiska X11. Na początku aplikacja była udostępniana na licencji MIT do czasu powstania zamkniętego forka pod postacią Cedegi. Aby uniknąć takich praktyk Wine jest teraz licencjonowany na GNU LGPL.

12 Wine – uruchamianie aplikacji
Aby uruchamiać aplikacje wystarczy wpisać: wine ścieżka programu np. wine ALLPlayer_FULL.exe co spowoduje uruchomienie programu instalacyjnego programu AllPlayer podczas której postępujemy dokładnie tak, jakbyśmy instalowali program pod systemem Windows.

13

14 Wine – uruchamianie aplikacji
Podczas instalacji pojawia się pierwsza ciekawa rzecz. Mianowicie ścieżka instalacyjna wygląda tak: Co ona oznacza? W katalogu domowym użytkownika jest katalog .wine/drive_c, który jest niczym innym jak wirtualnym dyskiem, znajdują się potrzebne biblioteki Windowsowe. Pojawia się w tym momencie plus programu – gdy potrzebna jest jakaś biblioteka nie dostępna standardowo w Wine, wystarczy skopiować odpowiednie pliki z systemu Windows do katalogu .wine/drive_c/windows/system32 Po zakończonej instalacji, w nowych wersjach aplikacji Wine w menu pojawia się odpowiedni wpis:

15 Wine – uruchamianie aplikacji
Można też program uruchamiać w podobny sposób, jak program instalacyjny. Co ciekawe, program uruchomi się również, gdy wpiszemy dokładnie taką ścieżkę, jaką podaliśmy podczas instalacji: Wine "C:\Program Files\MarBit\ALLPlayer\ALLPlayer.exe"

16 Wine Tools WineTools jest przydatnym programem dla początkujących użytkowników Wine pozwalającym na instalację ok 90 windowsowych programów dla architektury x86.

17 Wine - winecfg Wine posiada szereg opcji konfiguracyjnych, które uruchamiamy poleceniem Winecfg W zakładce Applications możemy sobie ustawić w jakim środowisku Windowsa chcemy aby dany program się uruchomił. Przydatne jeśli mamy np. domyślnie ustawioną wersję Windows 98, a aplikacja potrzebuje np. Windows XP. Można w tym miejscu ustawić środowisko dla wszystkich programów lub przez Add application... dodać plik exe który ma się uruchamiać „pod innym windowsem”.

18 Wine - winecfg Kolejną zakładką jest Libraries, gdzie w razie potrzeby możemy dodać potrzebne nam biblioteki windowsowe.

19 winecfg Dalej mamy Graphics, gdzie jest możliwość ustawienia różnych opcji dotyczących graficznych aspektów programu. Można np. ustawić, by kursor myszy nie „opuszczał” okna programu czy możliwość uruchomienia w oknie.

20 Wine - winecfg W Audio natomiast znajdziemy różne opcje dotyczące dźwięku. Można tu ustawić, z którego silnika dźwiękowego ma korzystać oraz ustawienia DirectSound

21 Wine Trochę o wadach... Pierwszą zauważa się przy grach. O ile ze starszymi nie ma większych problemów, to już przy nowszych, wykorzystujących skomplikowaną grafikę 3D, mogą wystąpić problemy. Aby zminimalizować te problemy, trzeba często aktualizować sterowniki do naszych kart graficznych. Warto też pobawić się opcjami w Winecfg by z efektu:

22 Wine Przejść na: Dlatego, aby osiągnąć oczekiwany efekt, czasem trzeba spędzić trochę czasu w konfiguracji.

23 Wine Inną wadą Wine jest zdecydowanie gorsze działanie programów, które były zainstalowane pod Windowsem. Dlatego zalecane jest zainstalowanie ich od nowa pod opensourcowym systemem operacyjnym. Przykładem jest program Photoshop, który daje uruchomić się bez konieczności instalacji, lecz praca w takim trybie nie będzie należeć do przyjemności ;)‏

24 Cedega Inną aplikacją, przeznaczoną do uruchamiania windowsowych gier, jest Cedega. Jest to implementacja WinAPI oparta na Wine, rozwijana przez firmę TransGaming. Jednak w przeciwieństwie do poprzednio omawianego programu, ten nie jest już darmowy. Wymagania: Jądro Linuksa 2.4 lub wyższy Xfree lub wyższy | Xorg Glibc 2.2 lub wyższy Karta graficzna klasy nVidia GeForce (zalecany)‏ Zalety: Duża liczba wspieranych gier Częste aktualizacje silnika programu Możliwość uruchamiania gier na starszych silnikach programu Duże możliwości konfiguracyjne Dobry support Wady: Nie wszystkie gry da się uruchomić Bez nowych sterowników do karty graficznej gry nie będą działać płynnie Niektóre gry nie działają na dowolnym silniku programu Cena

25 Cedega Po zainstalowaniu Cedegi w menu pojawia się ikonka startowa, która pozwoli otworzyć graficzne menu programu:

26 Cedega – instalacja gier
Instalacja gier jest dziecinnie prosta, ponieważ lista aplikacji obsługiwanych przez program jest już naprawdę duża i przy wielu pozycjach Cedega sama „domyśla się” jaka gra znajduje się czytniku płyt. Aby rozpocząć instalację wystarczy kliknąć przycisk Install, co spowoduje otwarcie okienka: Po włożeniu płyty z grą można spróbować kliknąć Detect Game Disc w celu sprawdzenia czy gra jest wspierana przez Cedegę. Pojawią się również informacje jak zainstalować daną grę i na jakim silniku aplikacja zadziała najlepiej. Oczywiście mamy też możliwość wpisania ręcznie ścieżki do pliku (w przypadku gdy gra nie jest wspierana)‏

27 Cedega – instalacja gier
Kliknięcie Continue spowoduje rozpoczęcie instalacji: Od tego miejsca wystarczy wykonywać podobne czynności jak przy Wine z tym wyjątkiem, że wirtualny dysk z grami znajduje się w katalogu .cedega.

28 Cedega – konfiguracja Konfiguracja Cedegi jest bardzo bogata. W tym miejscu możemy ustawić m.in., pod jakim systemem operacyjnym Windows chcemy uruchomić grę (przydatne gdy chcemy uruchomić grę która działa np tylko na Windows 95), oraz wybrać silnik, z którego ma kożystać aplikacja. Plusem programu jest fakt, iż wszystkie opcje są dokładnie opisane gdy najedziemy na nie myszką.

29 W kolejnej zakładce mamy możliwość wyboru sterownika dźwiękowego:
Cedega – konfiguracja W kolejnej zakładce mamy możliwość wyboru sterownika dźwiękowego:

30 Cedega – konfiguracja Kolejna zakładka Graphics to różnego rodzaju opcje graficzne. Można się tutaj pobawić i ustalić, ile np konkretnie ma używać pamięci karty, którą wersję Pixel Shaders używać, itp.:

31 Cedega – konfiguracja W przypadku, gdy posiadamy pada, wystarczy dodać odpowiedni wpis w ostatniej zakładce okna konfiguracyjnego: Przydatną stroną, gdzie opisane jest działanie poszczególne gry, to Znajdziemy tam informacje, czy dana gra działa oraz ewentualne problemy, na które możemy się natknąć wraz z rozwiązaniem tych problemów

32 Cedega Dzięki wbudowanym w apliację Cedega OpenGL oraz Direct3D, co sprawia, że gry działają o wiele lepiej niż w przypadku Wine.

33 Nie ma też problemów gdy chcemy pograć przez Multiplayer
Cedega Nie ma też problemów gdy chcemy pograć przez Multiplayer

34 CrossOver CrossOver jest produktem Codeweavers, pozwalający na uruchamianie programów przeznaczonych dla Windows. Podobnie jak Cedega nie jest aplikacją darmową i występuje w trzech wersjach: CrossOver Linux CrossOver Mac CrossOver Server Zalety: Duża liczba wspieranych programów Duże możliwości konfiguracyjne Możliwość instalacji programów na różnych dyskach wirtualnych, dzięki czemu nie powstają problemy w postaci “gryzienia” się aplikacji Niskie wymagania sprzętowe* Zainstalowane aplikacje integrują się bezpośrednio ze środowiskiem graficznym Linuksa (KDE lub GNOME)‏ Wady: Instalacja programów trwa zdecydowanie dłużej Cena * procesor 200 Mhz, 50 mb wolnego miejsca, glibc 2.2.5, perl 5, przeglądarka WWW i środowisko graficzne X11R6 3.3

35 Katalogiem, gdzie przetrzymywane są wirtualne dyski, jest .cxoffice
CrossOver Po zainstalowaniu pojawia się wpis w menu, gdzie będą pojawiały się wszystkie zainstalowane programy. Katalogiem, gdzie przetrzymywane są wirtualne dyski, jest .cxoffice

36 CrossOver – instalacja programów
W celu instalacji programu, wystarczy wybrać Uruchom polecenie Windows. Pojawi się wtedy okno: Mamy dostępną listę programów wspieranych przez CrossOver. Jeśli aplikacja, którą chcemy zainstalować nie potrzebuje płyty instalacyjnej, program sam pobieże z internetu potrzebne pliki. W przypadku, gdy aplikacji nie ma na liście wystarczy zaznaczyć opcję Zainstaluj nieobsługiwane oprogramowanie

37 CrossOver – instalacja programów
Pojawia się okno, w którym musimy wybrać lokalizację pliku instalacyjnego

38 CrossOver – instalacja programów
W dalszej części instalacji jesteśmy proszeni o podanie butelki. Są niczym innym jak wirtualnymi dyskami, dzięki którym zapobiegamy sytuacji, że program nie uruchamia się, ponieważ np. używa tych samych plików, co inna uruchomiona aplikacja. Po wykonaniu tej czynności dalsza instalacja wygląda identycznie jak w przypadku poprzednich prezentowanych programów.

39 CrossOver – uruchamianie programów
Aby uruchomić program, potrzeba wybrać w menu opcję Uruchom polecenie Windows Wybieramy tutaj, którą butelkę chcemy użyć oraz ścieżkę do programu.

40 PRZYDATNE LINKI http://www.winehq.org – strona domowa Wine
- strona domowa Cedega Games - strona domowa CrossOver


Pobierz ppt "WIRTUALIZACJA I EMULACJA NA LINUKSIE, CZYLI JAK ZADOWOLIĆ WYMAGAJĄCEGO Kamil Porembiński, Dawid Kałużny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google