Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria?"— Zapis prezentacji:

1 REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria?
Są to miejsca (magazyny), w których znajdują się gotowe do instalacji pakiety binarne i źródłowe wybranej dystrybucji Linuksa. 2. Grupy pakietów klasyfikujące oprogramowanie w Ubuntu. main – główny element biblioteki pakietów oprogramowania (głównie na licencji GPL) dla systemu Linux wspieranego przez Canonical Ltd. Są to np. pakiety zawierające firmware sprzętu, fonty, czy też umożliwiające pracę w pełni funkcjonalnym środowisku biurkowym. restricted – to pakiety zawierające często wykorzystywane oprogramowanie udostępniane na licencjach nie do końca wolnych. Są to np. specyficzne sterowniki do kart sieciowych i graficznych. Są udostępniane ale nie mają do końca pełnego wsparcia od Canonical Ltd. universe – pakiety z oprogramowaniem na licencji free i open source. Brak gwarancji obsługi ze strony Canonical Ltd, gdyż jest tego za dużo. multiverse – to pakiety udostępniane na licencjach niezgodnych ze standardami przyjętymi dla Ubuntu. Brak wsparcia ze strony Canonical Ltd. i użytkownik powinien zweryfikować czy spełnia wymogi narzucone przez twórców oprogramowania.

2 REPOZYTORIA 3. Plik sources.list.
Plik ten znajduje się w : etc/apt/sources.list. Fragment pliku: Adresy zawarte w tym pliku umożliwiają aktualizację i w miarę niezawodna pracę systemu.

3 REPOZYTORIA 4.Ogólny format wpisu w etc/apt/sources.list.
deb URL dystrybucja komponent-lub-pakiety deb – identyfikuje format plików URL – adres lokalizacji, w której można znaleźć repozytorium – może być postaci adresu FTP lub HTTP dystrybucja – nazwa danej wersji Ubuntu lub ciąg znaków identyfikujący katalog na serwerze komponent-lub-pakiety – nazwa pakietu

4 REPOZYTORIA 5. Aplikacje typu non-free lub commercial.
Przykładowe wpisy (adresy), które możemy dodać (java, mp3): deb hardy free deb hardy non-free deb-src hardy free deb-src hardy non-free deb hardy free non-free deb hardy-commercial main Po wpisaniu tych adresów możemy już instalować javę, kodeki audio i video przeznaczone dla Windows’a.

5 REPOZYTORIA 6. Dodawanie repozytoriów.
wpis do pliku sudo gedit /etc/apt/sources.list. w programie „Ustawienia oprogramowania” uruchamiamy System Administracja Źródła oprogramowania. Po wpisaniu hasła root’a pojawia się okno: Naciskamy +Add (Dodaj) i możemy wpisać jakiś pakiet i naciskamy +Add Source:

6 REPOZYTORIA Widzimy już dodany przez nas wpis:
Możemy też zaktualizować od razu nasz system:

7 ZARZĄDZANIE PAKIETAMI
1. Przegląd oprogramowania do zarządzania pakietami w Ubuntu. apt-get – narzędzie obsługiwane z wiersza poleceń, za pomocą którego można instalować pakiety, usuwać je i nimi zarządzać. aptitude – narzędzie terminalowe, czyli wyposażone w tekstowy interfejs użytkownika (taka nakładka na apt-get). Umożliwia instalację pakietów, ich usuwanie i wyszukiwanie oraz zarządzanie nimi w pseudograficznym interfejsie tekstowym wyposażonym w menu. dpkg – podstawowe narzędzie wykorzystywane z wiersza poleceń, do instalowania pakietów, ich usuwania (dpkg-deb) i wyszukiwania (dpkg-query) oraz zarządzania nimi. synaptic – graficzne narzędzie do instalowania pakietów, usuwania ich i wyszukiwania oraz zarządzania nimi w Ubuntu. update-manager – graficzne narzędzie do identyfikowania i instalowania zaktualizowanych wersji pakietów zainstalowanych w systemie Ubuntu.


Pobierz ppt "REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google