Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LUDZKIE WĘDRÓWKI… DAWNIEJ I DZIŚ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LUDZKIE WĘDRÓWKI… DAWNIEJ I DZIŚ."— Zapis prezentacji:

1 LUDZKIE WĘDRÓWKI… DAWNIEJ I DZIŚ

2 NASZ PROJEKT ELEMENTY PROJEKTU Wielka Emigracja Starożytne imperia
WSTĘP DO PROJEKTU Skąd pochodzimy? Skąd pochodzą nasi rodzice i dziadkowie? ELEMENTY PROJEKTU Wielka Emigracja Starożytne imperia Wielkie odkrycia geograficzne Emigranci z Azji Emigranci z Afryki Mniejszości w USA Mniejszości w Polsce i Polonia Wykład na Uniwersytecie Muzeum Archeologiczne

3 Skąd pochodzimy? Prawdę mówiąc wszyscy byliśmy trochę zaskoczeni, że dziadkowie żadnego z nas nie pochodzą z naszego miasta: Nowego Tomyśla. Niektórzy z nich przyszli na świat w pobliskich miejscowościach, a niektórzy nawet poza granicami naszego kraju!

4 WIELKA EMIGRACJA Dowiedzieliśmy się, że: był to wielki ruch emigracyjny z Polski po upadku Powstania Listopadowego. Wyjechało wtedy - głównie do Francji - wielu Polaków, a najsławniejszymi z nich byli: Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Fryderyk Chopin Cyprian Kamil Norwid Książę Adam Czartoryski

5 NASZE EUROPEJSKIE KORZENIE – STAROŻYNA GRECJA IMPERIUM RZYMSKIE
Dowiedzieliśmy się, że: potrzeba ciągłych podbojów sprawiła, że Rzym z małej osady stał się potęgą na skalę całego kontynentu Europejskiego. Przejmowali dokonania podbitych narodów i rozwijali je w nadzwyczajny sposób. Z wielu ich osiągnięć korzystamy do dziś. Potem nastąpiły Wędrówki Ludów germańskich i słowiańskich, które położyły kres Imperium Rzymskiemu.

6 WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE
Dowiedzieliśmy się, że: Kolonializm rozwinął się wraz z wielkimi odkryciami geograficznymi na przełomie XV i XVI wieku. Ludzie zamieszkujący obszary wyżej rozwinięte potrzebowali nowych podbojów. Kolonizacja miała i wady i zalety: ZALETY: nowe plantacje, rozwój techniki morskiej, rozwój oświaty, zmiana świadomości Europejczyków, potwierdzenie tezy, że Ziemia jest okrągła, nowe sposoby nawigacji… WADY: niszczenie starych kultur, zwiększenie się liczby piratów, zniewolenie podbitych narodów. Krzysztof Kolumb

7 Jeden ze skutków kolonializacji:
Najczęściej używane języki na świecie: Zwróćmy uwagę na angielski, hiszpański, portugalski i francuski – języki krajów posiadających najwięcej kolonii.

8 Kraje AZJI Dowiedzieliśmy się, że: pierwszym Europejczykiem, który opisywał Azję był legendarny Marco Polo. Urodził się w 1254 roku. Opisywał również zwyczaje ludzi Dalekiego Wschodu. Pisał o krajach, o których istnieniu Europejczycy do tej pory nie wiedzieli. Mieszkańcy krajów azjatyckich emigrują dość licznie. Chińczycy tworzą w wielu miastach na świecie tak zwane „Chinatown”, nie asymilując się jednak zbytnio ze społeczeństwami krajów, w których się osiedlają. Na zdjęciach: Chinatown w San Francisco

9 Kraje AFRYKI Przekonaliśmy się, że: na całym świecie ludzie decydują się na emigrację najczęściej po to, aby poprawić swoją sytuację materialną. W przypadku kontynentu Afrykańskiego różnice w dochodach w porównaniu z bogatymi krajami Zachodu są szczególnie widoczne. W niektórych regionach z kolei sytuacja jest niestabilna i ludziom brak poczucia bezpieczeństwa. Dlatego Afrykanie, gdy już decydują się na emigrację, są gotowi podejmować desperackie i ryzykowne kroki. Próbują na przykład przedostać się do Europy na pontonach, lub na niewielkich łodziach, co wielu z nich często przypłaca życiem. Zdaniem Ryszarda Kapuścińskiego, w krajach bogatej Europy spada liczba ludności i siłę ekonomiczną może ona czerpać jedynie z emigracji. Podkreśla on, że „Wypadło nam żyć w wielokulturowym świecie. On inny nie będzie. Tylko coraz bardziej wielokulturowy.”

10 Kraje AFRYKI Pracując nad projektem dowiedzieliśmy się, że ludzie nie
zawsze marzyli o tym, żeby wydostać się z Afryki. Były takie okresy, że ludzie migrowali do Afryki. Przykładami są: REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI – kraj założony przez Burów, którzy byli potomkami osadników holenderskich przybyłych tu z Europy w XVII wieku. W RPA obowiązywał aż do lat 90. XX wieku rasistowski system społeczny, tak zwany „apartheid”, dyskryminujący rdzenną czarnoskórą ludność. Pierwsze wolne wybory przeprowadzono w 1994 r. LIBERIA – od 1820 roku amerykańska organizacja filantropijna osiedlała na tym terytorium, wykupionym od tubylców, czarnoskórych niewolników, którzy uzyskali wolność, zwłaszcza z USA. Jest to najstarsza republika w Afryce.

11 Mniejszości w USA Dowiedzieliśmy się, że: USA to najbardziej wielkokulturowy kraj na świecie, żyją tam potomkowie emigrantów ze wszystkich krajów Europy, z krajów Azjatyckich i Afrykańskich. My przyjrzeliśmy się dokładniej imigrantom pochodzącym z Włoch. Od 1890 do 1900 r. przybyło ich 655 tys 888. Główny powód emigracji to ekonomiczna sytuacja w ojczyźnie. Osiedlali się w dzielnicach zwanych Little Italy. Włosi stworzyli w Ameryce swoją specyficzną kulturę, opierającą się na tradycyjnych wartościach religijnych i rodzinnych. Ważną częścią ich kultury jest kuchnia, która jest prawdziwą wizytówką amerykańskich Włochów.

12 Mniejszości narodowe w Polsce
Polska jest niemal jednolita etnicznie. Przed 1989 r. władze popierały model państwa, w którym trudno było o miejsce dla mniejszości narodowych. Po 1989 przywrócono należne im prawa. Pojawienie się w Polsce Białorusinów, Litwinów, Niemców, Romów, Ukraińców i Żydów, akcentujących swoją odrębność językową, kulturową lub religijną, stało się ogromnym zaskoczeniem dla wielu Polaków. Niezwykle ważne jest, aby relacje między narodami zamieszkującymi państwa opierały się na zasadzie tolerancji. Przyjęcie tolerancyjnej postawy ułatwi nam uświadomienie sobie, że różnorodność kulturowa może być bogactwem i źródłem postępu cywilizacyjnego.

13 Polonia Według szacunkowych danych poza granicami Polski mieszka od 14 do17 mln Polaków. Za członków Polonii uważa się najczęściej wszystkich, którzy bez względu na kraj urodzenia i znajomość języka zachowują świadomość polskiego pochodzenia, przejawiają zainteresowanie polską kulturą oraz wykazują zrozumienie dla polskich interesów narodowych. Rozproszeni po całym świecie Polacy tworzą w niektórych państwach duże skupiska. Najliczniejsza jest Polonia w USA – ok.8,4 mln. Polacy, podobnie jak imigranci z innych krajów, również tworzą „polskie dzielnice”, przykładem może być „Jackowo” – dzielnica Chicago.

14 Wykład na Uniwersytecie
wysłuchaliśmy wykładu na temat wpływu migracji na rozwój kultury i cywilizacji na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przebieg wystąpienia nieco zaskoczył nas swą interdyscyplinarnością: okazała się potrzebna wiedza nie tylko z WOS-u, ale również z historii, z geografii, a nawet z języka angielskiego . Dowiedzieliśmy się, między innymi, że nasz król Stefan Batory był z pochodzenia Węgrem!

15 WIZYTA W MUZEUM ARCHELOGICZNYM
W Muzeum zwiedziliśmy wystawę „Pradzieje Wielkopolski”, na której dowiedzieliśmy się, że pradawni mieszkańcy naszego regionu też migrowali – byli koczownikami. W VI w p.n.e. do naszego regionu dotarły plemiona wojowniczych Scytów. Był to lud irański zamieszkujący ziemie pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą. Na wystawie są zaprezentowane kopie złotych przedmiotów scytyjskich (naszyjników, wisiorków i okuć), znalezionych w Witaszkowie na Ziemi Lubuskiej. Z kolei w późniejszych epokach przez Wielkopolskę przebiegał tak zwany „Bursztynowy szlak”, w Muzeum znajdują się skarby pozostawione przez bogatych kupców, którym coś przeszkodziło w szczęśliwym powrocie do domu na Morzem Śródziemnym. Są to na przykład rzymskie monety lub ceramika śródziemnomorska.


Pobierz ppt "LUDZKIE WĘDRÓWKI… DAWNIEJ I DZIŚ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google