Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Indianie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Indianie."— Zapis prezentacji:

1 Indianie

2 Część zachodnia Kręgi kulturowe, grupy językowe i plemiona Indian Ameryki Północnej w XVII w.

3 Część wschodnia Kręgi kulturowe, grupy językowe i plemiona Indian Ameryki Północnej w XVII w.

4 Pochodzenie Indianami Ameryki Północnej nazywa się prawie
całą -z wyjątkiem Aleutów i Inuitów- rdzenną ludność Ameryki. Znaleziska archeologiczne  pokazują, że Ameryka Północna została zaludniona przez przybyszy z Azji co najmniej 12 tys. Lat temu. Podczas ostatniej epoki lodowcowej  ludzie przedostali się do niej poprzez Cieśninę Beringa. Dziś Indianie Ameryki Północnej stanowią mieszankę etniczną, kulturową, językową i religijną ze zróżnicowanym pochodzeniem euro-amerykańskim. Najprawdopodobniej należą oni do odmiany żółtej.

5 Tubylcze ludy można dzielić m. in
Tubylcze ludy  można dzielić m.in. według regionów geograficznych, które zamieszkiwały w okresie początków europejskiej kolonizacji kontynentu, według kręgów kulturowych lub grup językowych.  Zgodnie z podziałem geograficznym, ludy te można podzielić na 121 grup.

6 Indianie odróżniają się odrębnym, niezależnym od innych stanów prawem oraz ściganiem przestępstw. Posiadają własną, nikomu niepodporządkowaną policję. Dziennikarze muszą ubiegać się o pozwolenie, by działać na ich terenie. Tamtejsza policja może wydalić każdą osobę z terenów rezerwatów bez możliwości powrotu, a mieszkańców amerykańskich na terenach rezerwatów obłożyć podatkiem. Indianie są zwolnieni z płacenia podatków, skąd ogromny rozrost Indiańskich kasyn. Stało się to przyczyną kłótni i krytyki ze strony Indian wykluczonych z plemion za dyskutowanie z radą starszych.

7 Indianie dziś W roku 1980 w USA żyło ok. 2 mln Indian. Dzisiaj ich ilość szacuje się na ok. 4.2 mln w Stanach Zjednoczonych i ok. 1 mln w Kanadzie. Obecnie bycie Indianinem w Ameryce jest bardzo opłacalne- po zarejestrowaniu przez państwo grupy o korzeniach Indiańskich, otrzymuje ona od państwa prawo do ziemi tubylczej oraz dofinansowanie. W USA istnieje mniej więcej 278 rezerwatów Indian w których mieszka prawie 1 mln osób. Pozostali Indianie żyją w miastach.

8 W roku 1950 amerykański rząd wprowadził przymusowe przesiedlanie Indian z rezerwatów do miast. Spowodowała to likwidacja rezerwatów i narzucenie na Indian własnej amerykańskiej kultury. Wtedy nastąpił kryzys tożsamości tubylców i załamanie ich tradycji. Dopiero kilkanaście lat później próbowano odrodzić kulturę Indian. Zwolennicy likwidacji zdumieli się, kiedy chodzący do szkół i colleg’ów Indianie zrozumieli granicę jaka dzieli ich od reszty społeczeństwa. Zaczęli wtedy domagać się równych praw, a wspólny język- angielski doprowadził do pojednania między plemionami. Indianie zaczęli bronić swoich praw, kultury. Odwoływali się do dawno zawartych traktatów. Podjęli pracę w rezerwatach, powstawały przedsiębiorstwa, organizacje, wydawnictwa książkowe. Wszystko to miało utrzymać kulturę indiańską, jednak dążyło niestety do jej wymierania.

9

10 Dziękuję za uwagę Prezentację wykonała Magdalena Ciuma


Pobierz ppt "Indianie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google