Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chiliński Damian Trinh Aleksander

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chiliński Damian Trinh Aleksander"— Zapis prezentacji:

1 Chiliński Damian Trinh Aleksander
NATO Chiliński Damian Trinh Aleksander

2 Symbolika Znaku NATo Ciemnoniebieskie (granatowe) pole flagi NATO przypomina wody Oceanu Atlantyckiego. W białym okręgu (co ma oznaczać jedność) umieszczono biało-niebieską różę wiatrów, która symbolizuje wspólny kurs w kierunku pokoju, do którego dążą państwa członkowskie poprzez polityczną, gospodarczą i wojskową współpracę.

3 Czym JEsT NATO Początkowo NATO Było formą obrony przed ZSRR. Po upadku komunizmu zmieniło swój cel i stało się organizacją dbającą o równowagę między wschodem i zachodem Obecnie pomaga również w wewnętrznych konfliktach

4 Polska dla NATO Polska jest w NATO ponad 10 lat, jednakże nasza armia nie jest zadawalająca dla tej organizacji, zwłaszcza jeśli chodzi o liczebność i mobilność wojsk. NATO nie może przez to wysyłać polskich wojsk wszędzie tam gdzie są potrzebne. Polskie wojska pomagały jednak NATO m.in. W działaniach na terenie Iraku i Afganistanu.

5 Broń NATO NATO dysponuje bronią nuklearną, służącą do zastraszania agresorów. Największy udział ma tu USA, jednakże uzbrojenia tego typu dostarczają również Francja i Wielka Brytania.

6 Akcje Humanitarne NATO angażuje się ostatnio aktywnie w niektórych akcjach humanitarnych. Ich pomoc najbardziej uwidacznia się gdy organy przeznaczone do reagowania w takich przypadkach są przytłoczone skalą wydarzeń. Pokazały one również przydatność wojskowych umiejętności w pomaganiu ofiarom katastrof.

7 Brzydka Prawda WikiLeaks opublikowało tajne akcje NATO, niekoniecznie chlubne. Zawierały m.in. Zapisy o 150 akcjach w których ginęli cywile, starciach między siłami afgańskimi i pakistańskimi, czy istnieniu tajnego oddziału mającego za zadanie likwidować przywódców islamskich bojowników

8 Akcje NATO Operacje powietrzne lotnictwa NATO: Deny Flight i Deliberate Force - wykonania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 781 i 816 o strefach zakazanych dla lotnictwa zwaśnionych stron wojny na terenie byłej Jugosławii, oraz ochrony konwojów z pomocą humanitarną, a także wsparcia powietrznego dla lądowych sił pokojowych Narodów Zjednoczonych UNPROFOR, prowadzone pomiędzy 12 kwietnia 1993 roku a 20 września 1995 roku. Misja pokojowa IFOR w Bośni i Hercegowinie, prowadzona między 20 grudnia 1995 a 20 grudnia 1996. Misja pokojowa SFOR w Bośni i Hercegowinie, prowadzona między 21 grudnia 1996 a 2 grudnia 2004. Kampania lotnicza przeciw Jugosławii od 24 marca do 10 czerwca 1999. Obecność Kosovo Force (KFOR) w Kosowie od 12 czerwca 1999. Zabezpieczenie Cieśniny Gibraltarskiej po 11 września 2001 w ramach operacji Active Endeavour. Obecność Międzynarodowych Sił Wspierających Bezpieczeństwo (ISAF) w Afganistanie od grudnia 2001. Wsparcie logistyczne Unii Afrykańskiej w Darfurze w 2005.

9 Obywatele a NATO Z niedawno przeprowadzonej przez Newsweek ankiety wynika że polacy nie bardzo wiedzą cokolwiek o NATO.

10

11 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Chiliński Damian Trinh Aleksander"

Podobne prezentacje


Reklamy Google