Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WOJSKA SPECJALNE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WOJSKA SPECJALNE."— Zapis prezentacji:

1 WOJSKA SPECJALNE

2 Wojska Specjalne – jeden z czterech rodzajów sił zbrojnych ; Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

3 FUNKCJONOWANIE Wojska Specjalne powołane zostały Ustawą z dnia 24 maja 2007 o zmianie Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Funkcje dowodzenia Wojskami Specjalnymi realizuje Dowództwo Wojsk Specjalnych. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku sił wydzielanych z Wojsk Specjalnych nie podporządkowuje się Dowódcy Operacyjnemu Sił Zbrojnych. Dzięki temu Wojska Specjalne mogą realizować samodzielne operacje specjalne wspierane przez inne rodzaje Sił Zbrojnych na zasadach zbliżonych do operacji prowadzonych przez Dowódcę Operacyjnego SZ.

4 Symbolem Wojsk Specjalnych jest Orzeł Wojsk Specjalnych, nawiązujący do Godła Narodowego. Jego cechą wyróżniającą jest wypełniona na czarno pelta (tarcza Amazonek), na której wsparty jest orzeł. Czarny kolor jest kolorem wyróżniającym dla wielu jednostek specjalnych na całym świecie. Kolor ten ponadto symbolizuje tzw. „czarną taktykę” uznawaną przez żołnierzy Wojsk Specjalnych za najtrudniejszą formę szkolenia i prowadzonych działań.

5

6 Misją Polskich Wojsk Specjalnych jest:
Prowadzenie operacji specjalnych w wymiarze narodowym, sojuszniczym lub koalicyjnym, samodzielnie lub we współdziałaniu z innymi komponentami sił zbrojnych w okresie pokoju, kryzysu i wojny, w kraju i poza jego granicami.

7

8

9 Dowództwu Wojsk Specjalnych podlegają:
Jednostka Wojskowa Grom Jednostka Wojskowa Komandosów Jednostka Wojskowa Formoza Jednostka Wojskowa Nil Jednostka Wojskowa Agat.

10 Dowódcy Wojsk Specjalnych
gen. dyw. Edward Gruszka (1 I 2007 – 15 VIII 2007) gen. dyw. Włodzimierz Potasiński (15 VIII 2007 – † 10 IV 2010) gen. bryg. Marek Olbrycht (p.o. 10 IV – 15 VIII 2010) płk / gen. bryg. Piotr Patalong (od 15 VIII 2010)

11 Szczegółowe zadania Dowództwa Wojsk Specjalnych to:
Opracowanie koncepcji rozwoju i użycia wojsk przeznaczonych do prowadzenia działań specjalnych oraz nadzór nad procesem szkolenia żołnierzy z jednostek specjalnych; Realizowanie i koordynacja przedsięwzięć związanych z użyciem jednostek specjalnych poza granicami oraz w kraju w tym przygotowaniem współdziałania polskich wojsk specjalnych do współdziałania w ramach Wielonarodowych Połączonych Sił Operacji Specjalnych NATO i Unii Europejskiej; Nadzorowanie poziomu zdolności bojowej sił i środków przeznaczonych do działań specjalnych oraz określanie potrze w zakresie uzbrojenia, wyposażenia, szkolenia i prowadzenia ćwiczeń; Opracowanie zasad rekrutacji do jednostek specjalnych, a także określenie kierunków kształcenia i doskonalenia kadry tych jednostek.

12

13 WYKONAŁA; ANNA WOJCIECHOWSKA KLASA; I LC


Pobierz ppt "WOJSKA SPECJALNE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google