Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkanoc w Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Wielkanoc w Wielkiej Brytanii
Easter in Great Britain

2 Historia obchodzenia świąt wielkanocnych na Wyspach Brytyjskich sięga historią czasy na długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Nazwa „Easter” wzięła się od anglosaskiej bogini wiosny – Eostre, której symbolem jest odradzające po zimowym uśpieniu życie. Dawniej obchodzenie Świąt Wielkiej Nocy w krajach celtyckich, do których należy także Wielka Brytania, wiązało się z obrządkiem pożegnania się z zimą i przywitania wiosny. Rozpalano wielkie ogniska, aby symbolicznie pożegnać się z zimnymi dniami. Obecnie, w czasach chrześcijańskich Wielkanoc nie oznacza jedynie końca zimy, ale również i koniec Wielkiego Postu, dlatego też jest czasem radości i świętowania.

3 ZWYCZAJE W WIELKIM TYGODNIU
Wielki Czwartek, czyli „Maundy Thursday” bądź Holy Thursday, jest szczególnym dniem, w którym władca, czyli obecnie królowa Elżbieta II bierze udział w ceremonii „Royal Maundy”, w trakcie której zasłużeni obywatele (jest ich tylu, ile lat ma monarcha) otrzymują czerwone i białe portfeliki ze specjalnie na tę okazję wybijanymi monetami w nagrodę za służbę społeczeństwu. W Wielki Piątek, czyli „Good Friday” Anglicy zajadają się specjalnie na ten dzień wypiekanymi drożdżowymi bułeczkami, które nazywają się „Hot Cross Buns”. W środku jest dużo słodkich rodzynek, natomiast na wierzchu znajduje się wypieczony krzyż, na pamiątkę ukrzyżowania Pana Jezusa. Stąd pochodzi nazwa tego smakołyku.

4 Holly week in England Hot Cross Buns Królowa Elżbieta II
Queen Elisabeth II Hot Cross Buns

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA
Brytyjczycy w Niedzielę Wielkanocną spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, po śniadaniu wybierają się do kościoła lub idą spacer. Ciekawymi zwyczajami w Wielkiej Brytanii są, uwielbiane przez dzieci, zawody w turlaniu pomalowanych jajek z górki „Egg rolling” oraz polowanie na czekoladowe jajka, ukryte w wiosennym ogrodzie „Egg hunt”.

6 Symbole wielkanocne Wielkanocne jajka, czyli „Easter Eggs”, symbol nowego życia. Kiedyś były malowane, tak jak polskie pisanki. Teraz zastąpiły je jajeczka czekoladowe. Easter Bunny – czyli zajączek wielkanocny, symbol wiosny i płodności. Przynosi angielskim dzieciom w prezencie słodycze.

7 A teraz pora na angielskie życzenia:

8


Pobierz ppt "Wielkanoc w Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google