Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkanoc w Niemczech 

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkanoc w Niemczech "— Zapis prezentacji:

1 Wielkanoc w Niemczech 
Ostern in Deutschland

2 Śmierć aktora przebranego za Jezusa na krzyżu
Punktem kulminacyjnym kilkudniowych misteriów jest ukrzyżowanie Jezusa. Pasja rozgrywa się na oczach wielotysięcznej międzynarodowej widowni, która zgromadzona jest specjalnie wybudowanym amfiteatrze

3 Przygotowania Przed Wielkim Tygodniem w domach, ogródkach i na balkonach pojawiają się gałązki obwieszone kolorowymi pisankami. To symbol budzącego się życia, ale także zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

4 Wielki Piątek Karfreitag
Kulminacyjnym punktem obchodów Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest Wielki Piątek. Jest on dniem ustawowo wolnym od pracy, przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Jezusa do grobu.

5 Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę. Jest to wspólny symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody

6 Dawne wierzenia O dawnych obyczajach, żywych jeszcze na początku XX wieku, opowiada się i przypomina o nich prasa. Był na przykład taki: gdy w Wielki Piątek matka szła do strumyka po wodę do mycia, nie wolno jej było do nikogo się odezwać. I musiała milczeć tak, dopóki wszyscy domownicy nie umyli się w przyniesionej przez nią wodzie

7 Wielka Sobota Karsamstag
W Wielką Sobotę, w północnych i środkowych Niemczech wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach.

8 . W domach niemieckich nie przestrzega się rygorystycznie zasad ścisłego postu, a na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw.

9 Na wielkanocnym stole specjalne potrawy to: kawior, chleb orzechowy, musli z owocami, babki drożdżowe z rodzynkami, strucle owocowe oraz – ser biały z ziołami, formowany w kształcie jajek. Nie może też zabraknąć niemieckiego przysmaku (hackepeter) , przypominającego nasz tatar, ale z surowego mięsa wieprzowego, z dodatkiem przypraw, świeżej papryki, cebuli i natki pietruszki. A ponadto jada się: knedle, pieczeń wieprzową, , kiełbasę, sernik.

10 Wielka Niedziela W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Po śniadaniu dzieci idą szukać czekoladowych jajek, które przyniósł im Zajączek Wielkanocny. Zwyczaj ten pojawił się w 16 wieku, ale jego pochodzenie nie jest wyjaśnione.

11 Lany Poniedziałek Stimmen Montag
Poniedziałek Wielkanocny jest jedynie dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Zwyczaj oblewania się wodą jest całkowicie obcy.

12 Statystyczny Niemiec Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to dwa najważniejsze dni Wielkiej Nocy w Niemczech. Statystyczny Helmut spędza niedzielę z rodziną, w poniedziałek natomiast najczęściej wyjeżdża gdzieś dalej, także zresztą do rodziny bądź znajomych. Nie da się ukryć, że Wielkanoc powoli acz nieuchronnie staje się w Niemczech zwykłym długim weekendem, wykorzystywanym właśnie na wycieczki

13 Co najważniejsze w Wielkanoc?
Dwa centralne symbole to jaja Wielkanocne i zając Wielkanocny. Według prastarych wierzeń jajko jest źródłem wszelkiego życia. Zając uważany jest za symbol płodności. Od wielu wieków jaja Wielkanocne maluje się na kolorowo. W niedzielę wielkanocną rodzice chowają pomalowane jaja, zajączki z czekolady oraz inne słodycze, a dzieci szukają ich w mieszkaniu lub ogrodzie.

14 Zwycięstwo Jezusa nad śmiercią
Z Wielkanocą wiąże się ogień Wielkanocny i świeca wielkanocna. Symbolizuje ona Jezusa Zmartwychwstałego, który zwyciężył śmierć i zmartwychwstał. W licznych ludowych obyczajach wiosennych zachowały się motywy mistyczne i przedchrześcijańskie, do których dołączono później symbolikę chrześcijańską.

15 Podsumowując: Święta w Niemczech nie tak bardzo różnią się od świąt w Polsce. Oczywiście oprócz pewnych zaskakujących wyjątków.

16 Zaczerpnęłyśmy wiedze z:
wielkanoc16.blog.onet.pl/1,CT11514,index.html Usuń ramkę  Dziękujemy za Uwagę!


Pobierz ppt "Wielkanoc w Niemczech "

Podobne prezentacje


Reklamy Google