Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowanie: Danuta Wilk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowanie: Danuta Wilk"— Zapis prezentacji:

1 Opracowanie: Danuta Wilk
SYMBOLE NARODOWE Opracowanie: Danuta Wilk

2 Mapa Polski

3 Godło

4 Barwy ojczyste Powiewa flaga, gdy wiar się zerwie. A na tej fladze
biel jest i czerwień. Czerwień - to miłość biel - serce czyste Piękne są nasze barwy ojczyste. Czesław Janczarski

5 Biało - Czerwona

6 Józef Wybicki autor polskiego hymnu
, działacz polityczny, publicysta; jeden z czołowych działaczy królewskiego obozu reform i uczestnik powstania kościuszkowskiego 1794, członek Rady Najwyższej Narodowej, współorganizator Legionów Polskich we Włoszech oraz sił zbrojnych i administracji Księstwa Warszawskiego. Senator Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego; autor polskiego hymnu narodowego - Mazurka Dąbrowskiego (1797).

7 Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zgineła , polska pieśń patriotyczna, powstała w1797 jako pieśń Legionów J.H. Dąbrowskiego we Włoszech; słowa J. Wybickiego, melodia ludowego mazura; od 1831 hymn narodowy, od 1927 polski hymn państwowy.

8 Hymn Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy, Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za Twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdzie Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za Twoim przewodem Złączym się z narodem.

9 Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla Ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za Twoim przewodem Złączym się z narodem. Mówił ojciec do swej Basi, Cały zapłakany: "Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany.” Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za Twoim przewodem Złączym się z narodem

10 KONIEC


Pobierz ppt "Opracowanie: Danuta Wilk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google