Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ważne Postacie Historyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ważne Postacie Historyczne"— Zapis prezentacji:

1 Ważne Postacie Historyczne

2 Jan Henryk Dąbrowski Jan Henryk Dąbrowski, herbu Virgo Violatta Dąbrowski (ur. 2 sierpnia 1755 w Pierzchowie nad Rabą w Małopolsce, zm. 6 czerwca 1818 w Winnej Górze w Wielkopolsce)

3 Generał, jeden z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych
Generał, jeden z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. W 1771 zaciągnął się do armii saskiej, gdzie służył przez ponad 20 lat. W okresie Sejmu Czteroletniego i wojny polsko-rosyjskiej wstąpił do wojska polskiego (1792).

4 Uczestnik powstania kościuszkowskiego, podczas oblężenia Warszawy skutecznie wspierał T. Kościuszkę. Za obronę stolicy awansowany do stopnia generała. Wysłany na pomoc powstańcom w Wielkopolsce, stanął na czele korpusu składającego się z 3 tys. żołnierzy i zajął Bydgoszcz.

5 Po upadku powstania liczył na konflikt Prus z pozostałymi zaborcami, swe nadzieje wiązał również z Francją, dokąd przybył w W porozumieniu z Napoleonem Bonaparte utworzył Legiony Polskie we Włoszech, opierając się na układzie podpisanym w 1797 z Republiką Lombardzką. W 1799 jako dowódca I Legii walczył nad Trebbią i pod Novi. Od 1802 piastował stanowisko naczelnego inspektora legionów. Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari Jana Henryka Dąbrowskiego z 1808

6

7 Józef Wybicki Józef Wybicki urodził się w 1747 roku w Będominie pod Kościerzyną. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Do szkół chodził krótko, jednak dzięki własnym wysiłkom i samokształceniu zdobył sporą wiedzę i wcześnie rozpoczął karierę polityczną. 

8 Miał zaledwie 20 lat, kiedy został posłem na sejm
Miał zaledwie 20 lat, kiedy został posłem na sejm. W 1768 roku gwałtownie zaprotestował przeciwko nadużyciom ambasady rosyjskiej. Był uczestnikiem konfederacji barskiej. W latach podjął studia prawnicze w Lejdzie, jednak szybko powrócił do kraju i związał się z obozem królewskim. Był uczestnikiem obiadów czwartkowych. Działał na rzecz Komisji Edukacji Narodowej, brał udział w przygotowywaniu nowego kodeksu praw pod kierunkiem Andrzeja Zamoyskiego. Po odrzuceniu przez sejm tego projektu, wycofał się z działalności publicznej i poświęcił literaturze.

9 W lipcu 1797r. Józef Wybicki podczas pobytu we włoskim miasteczku Reggio Emilia ułożył słowa do nieskomplikowanej melodii mazurka. W tem sposób powstała "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", nazywana także "Mazurkiem Dąbrowskiego". Utwór miał podnosić na duchu polskich legionistów i uświadomić im, że Polska nie umrze , dopółki o nią walczą . Po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości "Mazurek Dąbrowskiego"został ogłoszony oficialnym hymnem państwowym.

10 Wersja oryginalna hymnu
Aktualnie obopwiązujący tekst Mazurka Dąbrowskiego Wersja oryginalna hymnu Jeszcze Polska nie umarła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Do Polski z ziemi włoskiej, Za Twoim przewodem Złączem się z narodem. Jak Czarniecki do Poznania Wracał się przez morze, Dla ojczyzny ratowania Po szwedzkim rozbiorze. Marsz, marsz, Dąbrowski... Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Niemiec, Moskal nie osiędzie, Gdy jawszy pałasza, Hasłem wszystkich zgoda będzie I ojczyzna nasza. Juz tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany: "Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany." Na to wszystkich jedne głosy: "Dosyć tej niewoli! Mamy racławickie kosy, Kosciuszkę, Bóg pozwoli." Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy Marsz, marsz, Dąbrowski Z ziemi włoskiej do Polski Za twoim przewodem Złączym się z narodem Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami Dał nam przykład Bonaparte Jak zwyciężać mamy Marsz, marsz… Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze Marsz, marsz, … Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany: Słuchaj jeno pono nasi Biją w tarabany! Marsz, marsz, ..

11

12 Źródła : http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Henryk_D%C4%85browski
://teksty.org/patriotyczne,mazurek-dabrowskiego,tekst-piosenki

13 Pytania: 1. Kim był Jan Henryk Dąbrowski ?
2.Ile lat miał Jozef Wybicki kiedy został posłem na sejm? Odp.Generałem, jednym z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. Odp. 20l 3. Czy Wybicki był uczestnikiem obiadów czwartkowych? 2. W którym roku wstapił do wojska polskiego? Odp.wstąpił do wojska polskiego w 1792. Odp. TAK 4. W którym roku został napisany Mazurek Dąbrowskiego i jak jest on inaczej nazywany? 3.Co otrzymał Dąbrowski w 1808r. Odp.Order Virtuti Militari Odp. W 1797r. i jest on inaczej nazywany "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" 1. Kim był Józef Wybicki? Odp. Poetą,posłem,uczestnikiem konfederacji barskiej,współtwórcą Legionów i autorem słów do Mazurka Dąbrowskiego

14 KONIEC PREZENTACJE WYKONAŁY: -Anna Warszawska -Natalia Warszawska
-Daria Chudy


Pobierz ppt "Ważne Postacie Historyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google