Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Manewry na drodze cz.3: wymijanie, omijanie, wyprzedzanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Manewry na drodze cz.3: wymijanie, omijanie, wyprzedzanie"— Zapis prezentacji:

1 Manewry na drodze cz.3: wymijanie, omijanie, wyprzedzanie

2 Wymijanie Wymijanie to przejeżdżanie obok uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku.

3 Wymijanie Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się.

4 Omijanie Omijanie polega na przejeżdżaniu obok nie poruszającego się pojazdu lub przeszkody.

5 Kierujący pojazdem jest obowiązany przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość

6 Omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;

7 Zabronione jest omijanie pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia przechodzących osób pieszych.

8 Zabronione jest też omijanie pojazdu oczekującego przed przejazdem kolejowym na otwarcie ruchu, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

9 Reguła postępowania kierującego pojazdem podczas omijania:

10 Wyprzedzanie Manewr ten polega na przejeżdżaniu obok uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

11 Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu; 2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania; 3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

12 Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

13 Podczas wyprzedzania kierujący pojazdem jest obowiązany przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, ale od tej zasady istnieją wyjątki:

14 1.  Pojazdy szynowe należy wyprzedzać tylko z prawej strony, chyba że znajdujemy się na jezdni jednokierunkowej lub położenie torów to uniemożliwia.

15 2. Z prawej wyprzedzamy uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcania w lewo na skrzyżowaniu.

16 3. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu:
 1) na jezdni jednokierunkowej;  2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym

17 lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

18 4. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

19 Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania zwiększania prędkości.
Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i - w razie potrzeby - zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.

20 Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
Przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia

21 Na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi

22 Na skrzyżowaniach, z wyjątkiem skrzyżowań o ruchu okrężnym lub na których ruch jest kierowany.

23 Dopuszcza się wyprzedzanie:
1) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi na jezdni jednokierunkowej lub dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu.

24 2) Przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
na jezdni jednokierunkowej lub dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu.

25 Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

26 Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.

27 Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

28 Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

29 Wyprzedzanie

30 Reguła postępowania kierującego pojazdem podczas wyprzedzania:
Upewnij się czy masz odpowiednią widoczność i dostatecznie dużo miejsca przed sobą oraz czy z tyłu inny pojazd nie rozpoczął manewru wyprzedzania; 2. Zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu przez wyciągnięcie lewej ręki; 3. Jeszcze raz upewnij się, czy bezpiecznie wykonasz ten manewr;

31 4 – 5. Rozpocznij manewr wyprzedzania zachowując bezpieczny odstęp;
6-7. zasygnalizuj powrót na pas, po którym uprzednio się poruszałeś; 8-9. po wyprzedzeniu pojazdu wróć na pas, jaki zajmowałeś przed wyprzedzaniem. Pamiętaj jednak, że możesz to zrobić tylko wtedy, gdy całkowicie wyprzedzisz wyprzedzany pojazd, nie zajeżdżając mu drogi.  

32 Praca domowa A. Przepisz zdania do zeszytu uzupełniając je podanymi sformułowaniami lewej krawędzi, na wzniesienie, zmiany kierunku jazdy, przejeżdżaniu obok, wyciągnąć rękę, przejściu dla pieszych • Aby zasygnalizować zamiar włączenia się do ruchu, rowerzysta musi … i wskazać planowany kierunek jazdy. • W celu skręcenia w lewo na skrzyżowaniu na jezdni jednokierunkowej należy najpierw dojechać do jej • Wymijanie polega na pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku. • Nie wolno wyprzedzać m.in. na i w trakcie wjeżdżania • Przy zawracaniu wykorzystywany jest manewr

33 Praca domowa B. Przepisz do zeszytu pytania i prawidłową odpowiedź 1. Wyprzedzany rowerzysta: a) może przyśpieszać, b) zawsze musi zatrzymać się, aby ułatwić wyprzedzanie, c) ma obowiązek zjechać jak najbardziej w prawo - i w razie potrzeby - zatrzymać się dla ułatwienia wyprzedzania. 2. Przejeżdżanie obok innego uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku  z mniejszą prędkością to: a) mijanie; b) omijanie; c) wyprzedzanie. 3. Wyprzedzanie z prawej strony jest: a) dozwolone na jezdniach dwukierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu są przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku; b) zawsze zabronione; c) dozwolone. Dla chętnych – Przygotuj krzyżówkę o manewrach na drodze (przynajmniej 10 haseł).


Pobierz ppt "Manewry na drodze cz.3: wymijanie, omijanie, wyprzedzanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google