Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z wizytą w Bullerbyn Prezentację przygotowała Danuta Gierczak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z wizytą w Bullerbyn Prezentację przygotowała Danuta Gierczak"— Zapis prezentacji:

1 Z wizytą w Bullerbyn Prezentację przygotowała Danuta Gierczak
Nauczyciel bibliotekarz

2

3 Rodzina Astrid Lindgren

4 Astrid Lindgren Urodziła się 14 listopada 1907 roku, w czerwonym starym domu otoczonym jabłoniami, jako drugie dziecko zamożnego rolnika Samuela Augusta Ericssona i jego żony Hanny z domu Jonsson. Gospodarstwo nazywało się - i nadal nazywa - Näs i leży w pobliżu Vimmerby, małego miasteczka w Smalandii (Szwecja). Rodzice Astrid bardzo ciężko pracowali. Często musiały im pomagać dzieci. Ale wszyscy, i dorośli, i dzieci, zawsze znajdowali czas na zabawę. I to była radość ich życia. Pisarka, wspominając swoje dziecięce lata, podkreślała: "Myślę, że tym, co czyniło nasze dzieciństwo tak szczęśliwym - były dwie rzeczy: wolność i poczucie bezpieczeństwa".

5 Źródłem twórczej inspiracji Astrid Lindgren jest wyłącznie dzieciństwo.
W nim porusza się lekko i swobodnie, przeskakuje płoty, wchodzi na drzewa, podchwytuje fantazje, nadaje kształt marzeniom. Przed tym, kto wkracza z nią w pejzaż dzieciństwa, drzwi stoją szeroko otwarte, nie ma nic do ukrycia. Biografię Astrid Lindgren można by zakończyć w momencie, gdy skończyło się jej dzieciństwo. Astrid Lindgren często deklarowała, że nigdy nie interesowało ją pisanie dla dorosłych: "Chcę pisać dla takiego kręgu czytelników, którzy potrafią wyobrazić sobie cuda. Tylko dzieci potrafią, czytając, zobaczyć przed oczami cud".

6 Astrid Lindgren Napisała blisko 50 książek dla dzieci. Książki Astrid Lindgren przełożone zostały na 88 różnych języków. Wydawane w milionowych nakładach rozchodzą się po wszystkich kontynentach, zyskując większą popularność niż dzieła jakichkolwiek klasyków literatury.

7 W Polsce Astrid Lindgren odznaczona została Orderem
Uśmiechu, jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Na cześć pisarki rząd szwedzki ustanowił Nagrodę Pamięci Astrid Lindgren (ALMA). Owo wyróżnienie mogą otrzymać osoby, organizacje, bądź instytucje zajmujące się rozpowszechnianiem czytelnictwa wśród młodych czytelników, a także kontynuacją ważnej pracy Astrid na rzecz praw dzieci.

8 A teraz wybierzemy się na wycieczkę do świata z książek Astrid, do miejsc, które możemy zwiedzić wybierając się na wycieczkę do Szwecji.

9 BULLERBYN ISTNIEJE NAPRAWDĘ

10

11 Nazwę osady Bullerbyn można przetłumaczyć ze szwedzkiego na polski jako „Hałasowo”

12 BULLERBYN – zagrody północna, południowa i środkowa.

13 Bullerbyn – tak jakby czas się zatrzymał

14 ZAGRODA PÓŁNOCNA

15 ZAGRODA POŁUDNIOWA

16 Miniaturowa wioska Bullerbyn

17 Pippi Langstrumpf

18 WILLA ŚMIESZNOTKA

19 ASTRID przeżyła 95 lat. Zmarła w 2002 roku.

20 Wasi Przyjaciele z Bullerbyn


Pobierz ppt "Z wizytą w Bullerbyn Prezentację przygotowała Danuta Gierczak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google