Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiszące ogrody Semiramidy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiszące ogrody Semiramidy"— Zapis prezentacji:

1 Wiszące ogrody Semiramidy
Sonia Skudzawska

2 Spis treści Co to są wiszące ogrody Semiramidy? Legenda o ogrodach
Dlaczego zbudowano ogrody? Wygląd wiszących ogrodów Jak były zbudowane? Wyobrażenie wiszących ogrodów-opis Wyobrażenie wiszących ogrodów-obraz Pochodzenie ogrodów Próby rekonstrukcji Szkic wyglądu ogrodów Ogrody w liczbach Porównanie Pamiątka po ogrodach

3 Co to są wiszące ogrody Semiramidy?
wiszące ogrody w Babilonie, zespół ogrodów dworskich założonych na sztucznych tarasach, wspartych na wielopiętrowych, kolebkowo sklepionych budowlach.

4 Legenda o ogrodach Legenda grecka przypisywała je mylnie asyryjskiej królowej Semiramidzie(identyfikowanej z Szammuramą, żoną króla Szamsziadada V, władcy Asyrii w końcu IX w. p.n.e.). Wiszące ogrody Semiramidy były uważane za jeden z cudów świata starożytnego.

5 Dlaczego zbudowano ogrody?
Prawdopodobnie był to prezent Nabuchodonozora dla żony Semiramidy. Nabuchodonozor kazał zbudować ogrody aby wynagrodzić swe częste nieobecności. Takie ogrody nie były nowością. Król Sanheryb kazał wykuć w skale duże otwory, które zostały połączone siecią kanałów wodnych i wypełnione ziemią, na której mogły rosnąć rośliny. Jednak żaden ogród nie był tak ładny i różnorodny jak ogród Semiramidy. Król Nabuchodonozor kazał swoim żołnierzom zbierać wszystkie nowo napotkane rośliny, które potem zasadzał w swoim ogrodzie. 

6 Wygląd wiszących ogrodów

7 Jak były zbudowane?

8 Wyobrażenie wiszących ogrodów
ogrody musiały istnieć ze względu na wzmianki o nich występujące w wielu źródłach historycznych z tamtego i późniejszego okresu (pisali o nich m.in. Herodot, Strabon i Diodor Sycylijski). Ponadto wykopaliska przeprowadzone w miejscu ich hipotetycznego położenia wykazały obecność pozostałości rozległego pałacu Nabuchodonozora II jak i specjalnej konstrukcji tarasy i studnie.

9 Wyobrażenie wiszących ogrodów

10 Pochodzenie ogrodów Nie ma pewności co do rzeczywistego pochodzenia Wiszących Ogrodów. W źródłach starożytnych pojawia się duża rozbieżność chronologiczna i geograficzna. Przypuszaczlną jest ze mieściły się one w Babilonii między wielkimi rzekami Tygrys i Eufrat. Na wschodnim brzegu Eufratu. 50 km od Bagdadu.

11 Próby rekonstrukcji

12 Szkic wyglądu ogrodów

13 Ogrody w liczbach Fundament składały się z 12 wąskich komór. Budowla była z kamieni ciosowych, a stropy komór zrobione były z palonych cegieł tak masywnych, że z pewnością utrzymywały duże ciężary. Mury i filary miały do 7 m grubości. Studnia składała się z trzech szybów: środkowego kolistego i dwóch mniejszych kanciastych. Koldewey nie wiedział co to za budowla. Na tabliczkach klinowych znalazł wskazówki, że tylko w dwóch miejscach w Babilonie użyto kamieni ciosowych: przy północnych murach zamku królewskiego El Kasr oraz przy wiszących ogrodach Semiramidy. według przekazów babilońskich kapłanów ogrody miały powierzchnię ok. 400 stóp kwadratowych i wysokość 75 stóp. 

14 Porównanie Ogrody ZA Dnia Ogrody nocą

15 Pamiątka po ogrodach

16 Dziękuję za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "Wiszące ogrody Semiramidy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google