Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Agata Kuliberda

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Agata Kuliberda"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Agata Kuliberda
WODA TO DAR! Autor: Agata Kuliberda

2 WODA TO DAR: Jakie znaczenie dla naszych przodków miała woda?
Czy współcześnie ludzie uważają wodę za dar? Czy wszyscy mamy jednakowy dostęp do wody? Co możemy zrobić, aby działo się lepiej? Podsumowanie MINI QUIZ

3 Jakie znaczenie dla naszych przodków miała woda?
Rzeki nawadniały pola państw starożytnych. Były to m. in. Nil, Eufrat, Tygrys… Przy morzach rozwijał się handel i transport. Rzeki zasilały całe miasta, a wodę doprowadzano akweduktami. Wierzono, że bogowie w zamian za oddawanie im czci nagrodzą ludzi dostatkiem wody.

4

5 Czy współcześni ludzie uważają wodę za dar? - NIE
Traktujemy wodę jako coś powszedniego, uważając, że nigdy jej nie zabraknie. Nie oszczędzamy wody. Odprowadzamy do rzek ścieki przemysłowe. Wyrzucamy śmieci do zbiorników wodnych. Doprowadzamy do śmierci wielu gatunków roślin i zwierząt. Nie bierzemy pod uwagę faktu, że woda to nie źródło odnawialne. W przyszłości może zabraknąć wody pitnej. Chorujemy, ponieważ pijemy skażoną wodę.

6

7 Czy wszyscy mamy jednakowy dostęp do czystej wody? - NIE
Istnieje wciąż wiele miejsc na świecie, gdzie w domach nie ma dostępu do bieżącej wody. W krajach Afryki i Azji Południowej nadal woda jest bezcennym skarbem, jedna studnia przypada na kilka wiosek. W wielu państwach czyste wody stanowią bardzo mały procent w porównaniu z zanieczyszczonymi. Kąpieliska są zamykane, ponieważ woda nie nadaje się do użycia.

8

9 Co MY możemy zrobić, aby działo się lepiej?
Oszczędzajmy wodę: - kąpmy się pod prysznicem zamiast w wannie - zakręcajmy kran zapobiegając niepotrzebnemu kapaniu Nie wrzucajmy śmieci do zbiorników wodnych. Budujmy oczyszczalnie ścieków. Używajmy wodę rozsądnie- pamiętając, że kiedyś może jej zabraknąć. Kąpmy się tylko w miejscach sprawdzonych pod względem czystości wody. Zbierajmy deszczówkę. Nie dajmy się oszukać, że bez wody możemy przeżyć.

10

11 Podsumowanie: Woda to dar, o który bezwzględnie musimy zabiegać.
Bez wody NIE MA życia. Znaczenia wody powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Najważniejsze, to wiedzieć w jaki sposób można oszczędzać wodę. Woda to także nieodłączny element życia roślin i zwierząt. Już w starożytności ludzie doceniali wartość wody. Należy włączać się do akcji PAH na rzecz krajów Afryki z problemem braku wody.

12

13 d a MINI QUIZ: Ile jest klas czystości wody?
Z ilu procent wody składa się nasz organizm? 5 10 3 15 20% 95% 0,75% 60% d a

14 b c MINI QUIZ: Na którym oceanie znajduje się wyspa śmieci?
Na jakim kontynencie jest największy problem braku wody? Ocean Arktyczny Atlantyk Pacyfik Ocean Indyjski Ameryka Płd. Afryka Australia Europa b c

15 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji


Pobierz ppt "Autor: Agata Kuliberda"

Podobne prezentacje


Reklamy Google