Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Międzynarodowy Dzień Ziemi"— Zapis prezentacji:

1 Międzynarodowy Dzień Ziemi

2 Od 2005 do 2015 roku trwa Międzynarodowa Dekada ‘’Woda dla życia’’
W tym roku realizujemy projekt ‘’Szkoła Humanitarna’’ pod hasłem ‘’Woda - bezcenne dobro naszej planety’’. Członkowie Klubu Szkoły Humanitarnej zapoznają się z problemami wynikającymi z niedoboru wody pitnej na świecie. Projekt jest realizowany we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Od 2005 do 2015 roku trwa Międzynarodowa Dekada ‘’Woda dla życia’’ Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi co roku mają miejsce 22 kwietnia. Tematem wiodącym w tym roku są lasy. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi brzmi: ‘’Las całkiem blisko nas’’. Dnia 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku odbywa się on pod hasłem ‘’Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania’’. Temat ten ma zwrócić uwagę na trudne położenie mieszkańców miast zagrożonych brakiem czystej wody pitnej.

3 W ramach projektu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz akcji ‘’Studnia dla Południa’’ poprzez sprzedaż kropelek, opasek i ciast. Dzięki Wam zebraliśmy 1100 zł. Biorąc udział w akcji wsparliśmy budowę studni przy szkole podstawowej w Sudanie.

4

5 Konkurs na logo, którego zwycięzcą został Jakub Danelski z klasy II D.
W ramach projektu prowadzimy blooga i facebooka, przeprowadziliśmy ankiety wśród mieszkańców Skierniewic, przygotowaliśmy prezentacje multimedialne o problemach wodnych na świecie. Konkurs na logo, którego zwycięzcą został Jakub Danelski z klasy II D. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z pracownikiem Polskiej Akcji Humanitarnej Panią Dominiką Pomorską, która pokazała warunki życia w Tanzanii. Zorganizowaliśmy konkursy promujące oszczędzanie wody Konkurs na ulotkę, którego zwycięzcą został Wojciech Przybyszewski z klasy I B.

6 Przeciętny Polak zużywa ok. 400-900 litrów wody dziennie
Przeciętny Polak zużywa ok litrów wody dziennie! W wielu krajach wysoko rozwiniętych duża część wody pitnej jest tracona przez nieoszczędne gospodarowanie nią na co dzień. W Polsce nie ma większych problemów z dostępem do wody. Rosnącym problemem jest jednak coraz większe jej zużycie. Już dziś na pewne braki wody cierpią niektóre regiony takie jak: Wielkopolska, Górny Śląsk, Kraków, Kilce czy Szczecin. Badania naukowe dowodzą, że w Polsce problem wody istnieje. Opada poziom wód gruntowych. Prawie nie używa się systemów reutylizacji wody. Wszystko idzie do ścieków, które przedostają się do wód gruntowych sprawiając, że nie ma skąd czerpać wody pitnej. Nie stosujemy też obiegów zamkniętych i nadmiernie wykorzystujemy zbiorniki podziemne.

7 Problem wody dotyczy całego świata, jednak w głównej mierze dotyka mieszkańców krajów biednych tzw. Globalnego Południa, a zwłaszcza Afryki Subsaharyjskiej. Co ósmy człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia i chorób spowodowanych spożyciem zanieczyszczonej wody. Mimo, że zbiorniki wodne zajmują 71% powierzchni globu, jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1% to woda pitna. 3,5 miliona ludzi umiera co roku na choroby powstałe w wyniku użycia zanieczyszczonej wody. Sudanki wracające z wodą do wioski Obóz dla uchodźców w Darfurze Mężczyzna czerpiący wodę ze studni Sudanki odpoczywające po przyniesieniu wody Ludzie zbierający się przy rzece okresowej w Sudanie Dziecko z kubkiem wody wracające przez pustynię do wioski Ludzie schodzący na brzeg rzeki po wodę Dzieci szukają wody pod ziemią Kopanie studni głębinowej w sudańskiej wiosce Kobiety wychodzące z wioski po wodę Zbieranie wody z kałuż Codzienna wyprawa po wodę Ludzie przy studni głębinowej

8 Powinniśmy się solidaryzować i podejmować wspólne działania na rzecz rozwiązywania globalnych problemów. Tylko od nas zależy jak w przyszłości będzie wyglądał nasz świat, a wspólnie można bardzo wiele zdziałać. Możemy pomagać w usuwaniu tych problemów np. Kupując kropelki i opaski w Kampanii Wodnej PAH Wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto PAH Kupując butelki Cisowianki dedykowane Kampanii Wodnej

9 A oto kilka sposobów na skuteczne oszczędzanie wody…
Jeżeli kąpiesz się w wannie nie nalewaj wody do pełna. Napełniaj wannę w 1/3 pojemności. Pamiętaj,  żeby najpierw zatkać odpływ korkiem. To nic, że przez pierwsze kilka sekund leci zimna woda: ogrzeje się gdy dodasz gorącej. Pamiętaj, że nie musisz za każdym razem spuszczać całej wody ze spłuczki w toalecie. Zazwyczaj spłuczka ma dwa przyciski mniejszy i większy. Zawsze najpierw użyj mniejszego. Bierz szybki prysznic zamiast kąpać się w wannie! Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy jedna minuta kąpieli pod prysznicem to około 10 litrów wody. Kiedy myjesz ręce strumień wody nie musi wypływać z maksymalną siłą. Kiedy myjesz zęby, do płukania ust używaj kubka zamiast bieżącej wody! Zużyjesz tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów! Do mycia samochodu używaj wody z wiadra, a nie z węża. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody. Używaj jednouchwytowych baterii – dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody niż kręcąc dwoma kurkami. Kiedy myjesz zęby lub twarz zwracaj uwagę, żeby woda nie była cały czas odkręcona. Nie wylewaj wody, jeśli możesz jej użyć np. do podlewania kwiatów, ogrodu czy sprzątania. Zmień wszystkie krany na takie, które będą oszczędzać wodę. Wystarczy zainstalować perlatory, czyli siatki o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Dzięki temu strumień będzie silniejszy. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy są już pełne. Napraw kapiące krany. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę to rocznie może wykapać litrów wody! Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki itp. wrzucaj do kosza, nie do toalety.

10 Międzynarodowy Dzień Ziemi


Pobierz ppt "Międzynarodowy Dzień Ziemi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google