Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA POLSKI W LEGENDACH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA POLSKI W LEGENDACH"— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA POLSKI W LEGENDACH
Prezentacja wykonana metodą webquest przez uczniów klasy I-III W ramach zajęć projektowych „Szansa małych szkół”

2 LEGENDA O Lechu , Czechu i Rusie

3 LEGENDA WYJAŚNIA SYMBOLIKĘ GODŁA POLSKIEGO ORAZ POWSTANIE PIERWSZEGO GRODU –GNIEZNA

4 Bohaterowie Legendy to trzej bracia:
Lech Czech Rus

5 Lech pozostał w zielonej dolinie,
gdzie ludzie zaczęli budować swoje siedziby. Po pewnym czasie powstał gród, który od gniazda wspaniałego ptaka Gnieznem nazwano, а wizerunek orła białego mieszkańcy grodu wybrali na godło. Gniezno było pierwszą stolicą Polski, а orzeł biały od tej pory jest godłem państwowym

6 LEGENDA O HEJNALE MARIACKIM
Pierwsza informacja o hejnale granym z wieży kościoła Mariackiego pojawiła się w zapiskach kronikarskich już w 1392 roku. Był on odgrywany na wyższej wieży, która służyła jako strażnica miejska.

7 Legenda głosi, że w 1240 r. strażnik pełniący straż na wieży kościoła Mariackiego, zauważywszy zbliżających się Tatarów, rozpoczął granie hejnału, by ostrzec załogę grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Gdy zaczął trąbić na alarm, ugodziła go w szyję strzała tatarskiego wojownika i trębacz nie dokończył swej melodii.

8 Na pamiątkę czujnego krakowskiego strażnika melodia grana do dziś z mariackiej, wyższej wieży kościoła, urywa się w połowie taktu. Melodia grana jest co godzinę z Wieży Mariackiej przez trębacza. Raz dziennie, w południe, jest transmitowana przez Program I PR na cały świat.. O każdej pełnej godzinie hejnał rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata.

9 Legenda o smoku Wawelskim
Smok Wawelski – stwór, zamieszkujący jamę na wawelskim wzgórzu – miał terroryzować mieszkańców grodu  Kraka. Musieli oni dostarczać potworowi ofiary z bydła. Żadnemu z rycerzy nie udało się go pokonać – dokonał tego dopiero szewc Dratewka.

10 O pokonaniu smoka przypomina zaprojektowana przez Bronisława Chromego rzeźba, stojąca nad rzeką u podnóża Wawelu.

11 Legenda o Syrence Warszawskiej
Legenda wyjaśnia powstanie herbu Warszawy Syrena z wdzięczności za to, że mieszkańcy stanęli w jej obronie obiecała im, że w razie potrzeby oni też mogą liczyć na jej pomoc. I dlatego warszawska syrena jest uzbrojona - ma miecz i tarczę dla miasta

12 Pomnik warszawskiej syrenki
Dziś na miejscu rybackiej wioski stoi wielkie miasto - Warszawa. Mieszkańcy nie zapomnieli o swojej syrenie. Na brzegu Wisły stoi jej pomnik. Z tarczą i mieczem uniesionym d góry, strzeże bezpieczeństwa miasta. Jednak do tej pory, pomimo różnych dziejów Warszawy, ani razu się nie pojawiła. A to oznacza, że wciąż jeszcze nie nadszedł czas wypełnienia jej obietnicy.

13 Legenda o Warsie i Sawie
Legenda wyjaśnia powstanie nazwy miasta z imion rybaka Warsa i syreny Sawy Warszawa

14 Plan wydarzeń 1 ŻYCIE WARSA- RYBAKA 2.POJAWIENIE SIĘ DZIEWCZYNY- SYRENKI 3. POKOCHANIE SYRENKI 4. WYZNANIE MIŁOŚCI PRZEZ WARSA 5. POCAŁUNEK RYBAKA 6. SYRENKA - KOBIETĄ 7. HUCZNE WESELE 8. WARSZAWA- MIASTEM

15 Wars i Sawa mieszkali nad przepiękną Wisłą, a początek osady wiąże się z gościnnością i dobrym sercem tutejszych mieszkańców.


Pobierz ppt "HISTORIA POLSKI W LEGENDACH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google