Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Jakuba Galimskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Jakuba Galimskiego"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Jakuba Galimskiego
Ołtarz Wita Stwosza Prezentacja Jakuba Galimskiego

2 To ja Kuba Galimski

3 Gdzie to jest? (ogolnie)
Tu

4 Gdzie To jest??? (mniej ogolnie)
Oltarz wita stwosza znajduje się w Baazylice mariackiej w krakowie. Jestem Jakub Galimski

5 Kto to zrobil? Wit Stwosz przyjechał do Krakowa z Norymbergi w 1477 roku specjalnie, aby na zamówienie, rajców krakowskich wyrzeźbić ołtarz główny dla Kosciola .

6 Ołtarz Wita Stwosza 1. Drzewo Jessego 2. Zaśnięcie Maryi Panny 3. Wniebowzięcie Maryi 4. Św. Stanisław 5. Koronacja Maryi 6. Św. Wojciech 7. Zwiastowanie 8. Narodzenie Jezusa 9. Hołd Trzech Króli 10. Zmartwychwstanie 11. Wniebowstąpienie Jezusa 12. Zesłanie Ducha Świętego

7 Jak Powstał? Wit Stwosz rozpoczął prace około 25 maja 1477 a ukończył w lipcu 1489 roku. Za robotę mistrz otrzymał 1808 florenów, sumę równą rocznemu budżetowi miasta Krakowa.

8 O kościele mariackim Parafialny kościół miasta Krakowa od 1223r. Wielokrotnie przebudowywany, obecnie gotycki, ceglano-kamienny W podziemiach zachowane są resztki kamiennej bazyliki romańskiej z r.

9 O kościele (cos jeszcze)
O kościele Mariackim nie da rady nie pamiętać. Codziennie przypomina o nim transmitowany przez radio hejnał, przypominający pewnego strażnika, który widząc tatarskie hordy zbliżające się do miasta, wszczął alarm. Jedna ze strzał ugodziła trębacza w szyję – stąd to charakterystyczne urwanie melodii. Hejnał wygrywany jest co godzinę.

10 Do widzenia!!


Pobierz ppt "Prezentacja Jakuba Galimskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google