Pobierz prezentację
Pobieranie prezentacji. Proszę czekać
1
DOTYCZĄCEJ POSTACI STEFANII WILCZYŃSKIEJ
SCENARIUSZ LEKCJI DOTYCZĄCEJ POSTACI STEFANII WILCZYŃSKIEJ DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH I PONADGIMNAZJALNYCH „KOCHANA PANI STEFA”
2
Cele: przybliżenie postaci Janusza Korczaka i jego najbliższej współpracownicy Stefanii Wilczyńskiej, w ramach Roku Korczakowskiego 2012; refleksja na temat stereotypowego postrzegania płci i ich ról w życiu społecznym oraz pozycji społecznej i zawodowej kobiet; upowszechnienie idei „Małego przeglądu” pisma prowadzonego przez dzieci. Czas: 2 godziny lekcyjne ( 1 godz.: prezentacja Power Point, ćwiczenie I, dyskusja; 2 godz.: prezentacja archiwalnych numerów „Małego przeglądu”, ćwiczenie II, dyskusja) Metody: prezentacja, praca w grupach, dyskusja.
3
PRZEBIEG ZAJĘĆ: Część pierwsza: 1. Prezentacja (Power Point, w załączniku) postaci Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej w kontekście ich pracy na rzecz sierot (z podziałem na okres przedwojenny i dotyczący II wojny światowej). 2. Krótka dyskusja: Kim współcześnie mógłby być Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska? Co mogliby robić? Czy znamy takie osoby? Rozmowa na temat praw dziecka, opieki nad nim, współczesnych domów dziecka i domów rodzinnych 3. Ćwiczenie I Jakie cechy musi posiadać osoba, która chce zajmować się dziećmi? Uczniowie, pracując w grupach, wypisują poszczególne cechy na post it-ach (małych kartkach samoprzylepnych). Nauczyciel mocuje dwie postaci wykonane z dużej kartki do flip charta, lub szarego papieru: kobiecą i męską do tablicy. Między nimi zostawia wolną przestrzeń. Naklejają kartki w zależności od tego, która cecha pasuje do kobiety, a która do mężczyzny. Jeśli dana cecha pasuje zarówno do jednej jak i drugiej płci przyklejona zostaje w wolne miejsce między postaciami. 4. Pytania do dyskusji: Czym się kierowaliście, dokonując takich, a nie innych wyborów? Czy są „kobiece” i „męskie” cechy? Jakie? 5. Dyskusja: Kto pracuje z dziećmi? Dlaczego więcej jest przedszkolanek i nauczycielek? Czy tylko kobiety potrafią wychowywać i zajmować się dziećmi? Pan „przedszkolanek”? Nawiązanie do działalności Stefanii Wilczyńskiej?
4
Część druga 1. Prezentacja pisma „Mały przegląd” (kserokopie, podstawowe informacje) 2. Ćwiczenie II Uczniowie podzieleni na grupy otrzymują czyste kartki do flip charta, lub szarego papieru i z przygotowanych wcześniej artykułów z „Małego Przeglądu” za pomocą nożyczek, kleju i markerów, tworzą nową gazetę. Prezentując ją, zastanawiają się, o czym chcieliby pisać współcześni uczniowie. Czy byłaby to gazeta w formie papierowej, a może blog lub wpisy na portalu społecznościowym. 3. Pytania do dyskusji: Jak się teraz komunikujemy? Czy więcej piszemy i czytamy czy raczej fotografujemy i oglądamy? Jak powinna wyglądać gazeta dla dzieci?
5
Materiały potrzebne do zajęć:
Kartki samoprzylepne Markery Nożyczki Klej Duże kartki do flip charta lub szary papier Kserokopie „Małego Przeglądu” Opracowanie: Sylwia Chutnik Bogusława Bogucka Konsultacja: Arkadiusz Walczak Bibliografia: Kalendarium życia S.Wilczyńskiej (materiały przygotowane przez Fundację im. Schorra) Joanna Olczak- Ronikier „Korczak” Stefania Wilczyńska „Słowo do dzieci i wychowawców” Warszawa 2004 Ida Merżan „Aby nie uległa zapomnieniu”. Warszawa 1987 Izrael Zyngman „Janusz Korczak wśród sierot” Tel Awiw 1976 Maria Falkowska „Kalendarz życia, działalności i twórczości Janusza Korczaka” Warszawa 1989
Podobne prezentacje
© 2024 SlidePlayer.pl Inc.
All rights reserved.