Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atak epilepsji (padaczki)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atak epilepsji (padaczki)"— Zapis prezentacji:

1 Atak epilepsji (padaczki)
PIERWSZA POMOC Atak epilepsji (padaczki) przygotowanie : mgr Rafał Juszczyk (nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 1 w Gdyni)

2 Przyczyny choroby Przyczyny epilepsji (padaczki) nie są do końca znane. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem napadów drgawkowych o różnym nasileniu. Szacuje się, że na epilepsję cierpi 1% społeczeństwa. Przyjmowanie leków przez osobę chorą zmniejsza ryzyko pojawienia się ataku, ale nie eliminuje go całkowicie.

3 Przyczyny choroby Atak padaczkowy jest spowodowany przejściowym zaburzeniem czynności pracy mózgu, w którym dochodzi do gwałtownych wyładowań bioelektrycznych.

4 Napad padaczkowy W czasie napadu padaczkowego osoba poszkodowana nie kontroluje swojego ciała. Największym zagrożeniem są urazy mechaniczne (np. uraz głowy) spowodowane bezwładnym uderzaniem o podłoże lub znajdujące się w pobliżu przedmioty.

5 Udzielanie pomocy Osoba udzielająca pomocy musi działać szybko i zdecydowanie. W pierwszej kolejności zabezpiecz głowę poszkodowanego przed powstaniem urazów i odsuń go od przedmiotów mogących spowodować uraz. Nie wkładaj niczego pod głowę (np. kurtki), bo możesz utrudnić oddychanie.

6 Udzielanie pomocy Jeżeli jest to możliwe należy ułożyć poszkodowanego na boku. Jednak jeżeli jesteśmy sami to pozostawmy go na plecach pamiętając o zabezpieczaniu głowy.

7 PAMIĘTAJ! Nie powstrzymuj na siłę drgawek! Atak minie samoczynnie!
Udzielanie pomocy Atak mija samoczynnie po 2-3 minutach. Nie jesteś w stanie powstrzymać ataku, możesz jedynie pomóc poszkodowanemu uniknąć powstania dodatkowych urazów. PAMIĘTAJ! Nie powstrzymuj na siłę drgawek! Atak minie samoczynnie!

8 Udzielanie pomocy Nie powtarzaj stereotypowych wskazówek dotyczących ataku epilepsji i nie wkładaj pod żadnym pozorem niczego go ust poszkodowanego! Możesz tylko zaszkodzić poszkodowanemu i sobie również. Nie podawaj niczego do picia!!

9 Udzielanie pomocy Po ustaniu ataku nie zostawiaj poszkodowanego. Po ataku może nastąpić problem z logicznym myśleniem, więc nie zostawiaj poszkodowanego. Należy zapewnić mu komfort termiczny. Częstym następstwem ataku jest sen – osoba jest niezwykle zmęczona i głęboko oddycha.

10 Udzielanie pomocy Jeżeli nie udało się tego zrobić wcześniej, to po ustaniu ataku ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej.

11 Udzielanie pomocy Po ustaniu ataku należy wezwać pogotowie ratunkowe i poczekać do przyjazdu pomocy. Numer telefonu : 999 lub 112

12 PAMIĘTAJ! NIE BÓJ SIĘ UDZIELENIA POMOCY. Od Twojej zdecydowanej reakcji zależy życie ludzkie. Ludzie często obawiają się podejść do osoby podczas napadu drgawkowego – NIE ZACHOWUJ SIĘ TAK! NIE UDAWAJ, ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE! NIE CZEKAJ NA REAKCJĘ INNEJ OSOBY!

13 TO NAPRAWDĘ NIC TRUDNEGO!
Z A P A M I Ę T A J ! Nie powstrzymuj drgawek na siłę. Zabezpiecz głowę, ale nie wkładaj niczego pod nią, bo utrudnisz oddychanie. Nie wkładaj niczego do ust poszkodowanego. Nie podawaj nic do picia. Po ustaniu ataku wezwij pogotowie. TO NAPRAWDĘ NIC TRUDNEGO!


Pobierz ppt "Atak epilepsji (padaczki)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google