Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA."— Zapis prezentacji:

1 PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

2 Jest ona udzielana przed pomocą lekarza czy sanitariusza.
Czym jest pierwsza pomoc ? Pierwsza pomoc przed medyczna to pomoc udzielona zaraz po wypadku bądź innym zdarzeniu. Jest ona udzielana przed pomocą lekarza czy sanitariusza. Udzielając takiej pomocy musimy wiedzieć jak jej udzielać, aby nie pogorszyć stanu poszkodowanego. Taką małą pomocą możemy nawet uratować komuś życie.

3 Osobie nieprzytomnej nie wolno podawać żadnych leków!!
Omdlenia W przypadku omdlenia musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, czyli jak postępować: Połóż nieprzytomnego na plecach Odchyl mu głowę w tył aby nie udławił się własnym językiem Unieś jego nogi powyżej linii brody i trzymaj lub podstaw pod nie krzesło lub inny przedmiot. PAMIĘTAJ !! Osobie nieprzytomnej nie wolno podawać żadnych leków!!

4 Pozycja boczna ustalona
Pozycji bocznej ustalonej używa się w przypadku omdleć. Jak ją wykonać: Połóż omdlałą osobę na plecach, sprawdź puls i oddech Zegnij jedną nogę w kolanie, popchnij od siebie prawą ręką, podłóż rękę znajdującą się po stronie zgiętego kolana pod pośladek. Lewą ręką złap jego drugą rękę, prawą złap za biodro i ciągnij do siebie. Wyjmij rękę spod pośladka i wyprostuj, a drugą podłóż pod głową otwartą, wewnętrzną częścią dłoni. 2. 3. 4.

5 Krwotok z nosa W przypadku krwotoku z nosa należy posadzić osobę na krześle bądź na ziemi z nogami szeroko rozstawionymi. Następnie musisz pamiętać by spuścić jego głowę w dół tak aby krew kapała na ziemię. Nie odchylaj głowy w tył, po poszkodowany może się nią udławić. Kiedy krwotok ustanie nie wycieraj również nosa, gdyż możesz naruszyć zaschniętą ranę i krwotok znów się zacznie.

6 Hamowanie krwotoku Hamowanie krwotoku z rany jest bardzo ważne. Dzięki temu zapobiegamy wykrwawieniu się. Jak odróżnić krwotok z żyły, a jak z tętnicy? Jeśli uszkodzona jest żyła krew leje się powoli małym „strumyczkiem”. A jeśli uszkodzona jest tętnica krew leje się w dużych ilościach często w postaci „fontanny”. Aby zahamować krwotok należy: zacisnąć miejsce nad raną tak aby odciąć dopływ krwi, zabandażować ranę dopływ krwi może być odcięty tylko na 2 godziny, bo po tym czasie kończyna zaczyna obumierać.

7 Podczas gwałtownego ruchu może dojść do zwichnięcia.
Zwichnięcie stawów Podczas gwałtownego ruchu może dojść do zwichnięcia. Objawami zwichnięcia jest: ból, opuchlizna, zaczerwienienie lub zsiwienie. Miejsce to należy obłożyć opatrunkiem nasączonym wodą lub altacetem. Jeżeli zwichnięcie jest poważne należy unieruchomić kończynę i udać się do lekarza.

8 WAŻNE NUMERY TELEFONÓW
ZAPAMIĘTAJ TE NUMERY !!!!!!!!!! 997-POLICJA 998-STRAŻ POŻARNA 999-POGOTOWIE 112-WSZYSTKIE NUMERY Z KOMÓRKI TE NUMERY SĄ BASTDZO POTRZEBNE W RAZIE WYPADKU LUB INNEGO ZDARZENIA. WZYWAJĄC JEDNĄ Z TYCH JEDNOSTEK MOŻESZ UDZIELIĆ POMOCY I URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!

9 Sztuczne oddychanie i masaż serca
Obie z tych czynności stosuje się w przypadku nie wykrycia oddechu i spowolnienia bicia serca. Masarz serca - polega na uciskaniu mostka. Powtarzamy to w rytmie serca czyli ok razy na minutę. Sztuczne oddychanie - można je wykonać metodą usta-usta oraz usta-nos. Robimy głęboki wdech i wdmuchujemy nasze wydychane powietrze pacjentowi do ust lub nosa. Jeśli klatka piersiowa ofiary się unosi oznacza to poprawne wykonanie sztucznego oddychania. Po wykonaniu 4 oddechów należy sprawdzić, czy serce ofiary bije.

10 PAMIĘTAJ!!!! WIEDZĄC JAK UDZIELA SIĘ PIERWSZEJ POMOCY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE !!

11 OLIWIA BARSZCZ KLASA VIa
Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu


Pobierz ppt "PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google