Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kurs kwalifikacyjny Krosno grudzień 2011 – styczeń 2012.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kurs kwalifikacyjny Krosno grudzień 2011 – styczeń 2012."— Zapis prezentacji:

1

2 Kurs kwalifikacyjny Krosno grudzień 2011 – styczeń 2012

3 Słyszysz przeraźliwy pisk opon i huk! Właśnie na twoich oczach doszło do wypadku. Na ulicy został potrącony człowiek, który jechał rowerem. Zbiera się tłum gapiów. Poszkodowany leży, nie rusza się, ale nikt się do niego nie zbliża. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

4

5 1. Zachowaj spokój. Weź głęboki oddech. 2. Zabezpiecz siebie i miejsce wypadku (wystaw trójkąt ostrzegawczy, załóż kamizelkę odblaskową i rękawiczki). 3. Dokonaj oceny sytuacji (rodzaj zdarzenia, ilość poszkodowanych, zagrożenia na miejscu zdarzenia).

6 4. Sprawdź przytomność poszkodowanego (dotknij i głośno zapytaj Halo, proszę pana, czy pan mnie słyszy?!") ODPOWIADA - uspokój rannego, opatrz rany, w razie potrzeby wezwij POGOTOWIE tel. 999 BRAK REAKCJI - osoba jest nieprzytomna, zawołaj kogoś do pomocy,

7 5. Udrożnij drogi oddechowe (odchyl głowę lub unieś żuchwę) i sprawdź czy oddycha - przybliż swoje ucho do nosa i ust nieprzytomnego - posłuchaj, poczuj i popatrz czy klatka piersiowa się porusza (przez ok. 10 sek.).

8 6. ODDYCHA - ułóż poszkodowanego na boku, okryj kocem, kontroluj oddech, wezwij POGOTOWIE - tel. 999

9 7. NIE ODDYCHA – poproś stanowczo o pomoc jednego ze świadków zdarzenia, aby wezwał pogotowie (tel. 999), a następnie lub równocześnie wykonaj następujące czynności: a) obnaż klatkę piersiową poszkodowanego, b) uklęknij na obydwu kolanach c) uciskaj nasadą swojej dłoni środek klatki piersiowej poszkodowanego – uciski wykonuj prostopadle do podłoża, d) cykle resuscytacji wykonuj w stosunku 30 uciśnięć na środku klatki piersiowej, a zaraz po tym 2 wdechy usta-usta.

10

11 DLATEGO NIE PRZERYWAJ RESUSCYTACJI DO MOMENTU: 1. Przybycia zespołu ratownictwa medycznego. 2. Poruszania się poszkodowanego. 3. Utraty twoich sił.

12

13

14 Panu Arkadiuszowi Wejnarskiemu i Piotrowi Leszczyńskiemu za ciekawe prowadzenie zajęć kursu kwalifikacyjnego z zakresu udzielania pierwszej pomocy, realizowanego w ramach Projektu Edukacja skuteczna, przyjazna, nowoczesna – rozwój kompetencji kadry zarządzającej i pedagogicznej szkół i placówek w województwie podkarpackim.

15 Kurs kwalifikacyjny był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Dziękuję za uwagę. Opracowanie: Jadwiga Ścibor


Pobierz ppt "Kurs kwalifikacyjny Krosno grudzień 2011 – styczeń 2012."

Podobne prezentacje


Reklamy Google