Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GNIEZNO-PIERWSZA STOLICA POLSKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GNIEZNO-PIERWSZA STOLICA POLSKI"— Zapis prezentacji:

1 GNIEZNO-PIERWSZA STOLICA POLSKI
Główny zespół grodowy Polan(koniec VIII w.?) siedziba Mieszka I i Bolesława I Chrobrego; pierwsza stolica Polski

2 KATEDRA W GNIEŹNIE Katedra w Gnieźnie(XIV w.; pod posadzką resztki wcześniejszych katedr z X i XI w.)

3 DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE Artyści ukazali na nich sceny z życia św. Wojciecha. Wykonane są z brązu.Niewielu ludzi potrafiło wtedy czytać, więc w ten sposób poznawali losy pierwszego patrona Polski.

4 KRAKÓW- DRUGA STOLICA POLSKI
Kraków był przez prawie 600 lat stolicą Polski. Był główną siedzibą królów. W Krakowie mieszkali najwięksi polscy królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt Stary.Ich grobowce znajdują się w Katedrze na Wawelu.W Krakowie znajduje się najstarsza uczelnia- Uniwersytet Jagielloński(zał.1364)

5 WAWEL Wawel, czyli wzgórze nad Wisłą na którym w dawnych czasach zbudowano gród, a w nim Zamek Królewski z pięknym dziedzińcem, katedrą i kaplicami.

6 KOŚCIÓŁ MARIACKI Got. 3- nawowa i 2- wieżowa bazylika(XIV- XVw.);we wnętrzu Ołtarz- Mariacki, wykonany przez Wita Stwosza, ze scenami z życia Jezusa Chrystusa i Marii.

7 SUKIENNICE Got.- renes. budynek z XIV- XVIw., z pozostałościami z XIIIw., przebudowany w XIXw.,w przyziemiu część handlowa.

8 WARSZAWA- OBECNA STOLICA POLSKI
Stolicę z Krakowa do Warszawy przeniósł Zygmunt III Waza, od razu przebudował stary zamek na rezydencję królewską. Obecna Warszawa to stolica Rzeczypospolitej Polskiej. Tu urzęduje Prezydent i obradują najwyższe władze - Sejm, Senat, rząd. Jest tu Bank Centralny, Sąd Najwyższy, ambasady oraz inne ważne dla całej Polski urzędy. Warszawa to nowoczesne i piękne miasto.

9 ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE
Zespół zamkowy przy placu Zamkowym;XIV- XXw. Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, głównie po przeniesieniu stolicy do Warszawy; wzniesiony na miejscu grodu książęcego.

10 TEATR WIELKI W WARSZAWIE
Budynek teatru wzniesiony (wg projektu A. Corazzieggo) Znajduje się w nim reprezentacyjna scena operowo- baletowa i dramatyczna.

11 ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE Pałac na wodzie zbudowany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego

12 KOLUMNA ZYGMUNTA III WAZY WARSZAWIE
Najstarszy pomnik Warszawy wzniesiony na placu Zamkowym, z inicjatywy Władysława IV Wazy.


Pobierz ppt "GNIEZNO-PIERWSZA STOLICA POLSKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google